نادر تقی‌زاده در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: تولید با توجه به شرایط جوی، تنوع مراتع و گونه‌های گیاهی فرصتی را به وجود آورده تا اردبیل در صنعت کندو در کشور و حتی دنیا بدرخشد. وی تولید ۹ هزار تن عسل مرغوب و با کیفیت را با برند سبلان در این استان […]

نادر تقی‌زاده در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: تولید با توجه به شرایط جوی، تنوع مراتع و گونه‌های گیاهی فرصتی را به وجود آورده تا اردبیل در صنعت کندو در کشور و حتی دنیا بدرخشد.

وی تولید ۹ هزار تن عسل مرغوب و با کیفیت را با برند سبلان در این استان یادآور شد و تصریح کرد: این میزان تولید ۹ برابر مصرف سالانه استان اردبیل است که تنها ۱۵ درصد این محصول نیاز مردم استان را تأمین و ۸۵ درصد به سایر استان‌ها و کشورهای همسایه صادر می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تنوع صادرات با بسته‌بندی و برندهای مختلف را یادآور شد و گفت: در ۲۰ نوع بسته‌بندی عسل سبلان با کیفیت ممتاز به کشورهای همسایه به ویژه حوزه خلیج فارس صادر می‌شود که مشتریان زیادی نیز خواستار خرید و تهیه عسل سبلان هستند.

تقی‌زاده ضرورت حمایت از تولیدکنندگان صنعت کندو را یادآور شد و افزود: تمام تلاش ما بر این است تا تولیدکنندگان این بخش را بیش از گذشته در پرورش ملکه، تولید زهر زنبور، ژل رویال، گرده‌افشانی و سایر بخش‌ها کمک کنیم تا با تنوع تولید بتوانند بازار مناسبی را برای خود تأمین کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: بیش از ۵۲۲ هزار کلنی زنبور عسل در این استان وجود دارد که ۷۰ درصد زنبورداران نیز در فصول سرد سال با کوچ کردن به سایر مناطق گرمسیری سعی می‌کنند تولیدات خود را با تضمین مناسب ارائه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: در کنار تولید عسل، آموزش زنبورداران و تقویت صنعت زنبورداری با استفاده از زنجیره تولید مورد حمایت است و قطعا اتحادیه‌ها و انجمن‌های شکل‌ گرفته در این حوزه پشتیبانی‌های لازم را از تولیدکنندگان انجام می‌دهند تا با کیفیت‌ترین محصول به بازار عرضه شود.

انتهای پیام/
منبع خبر: بازار