به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از سی جی تی ان، ۳۰ کشور جهان از جمله ایران، چین، روسیه، سوریه، فلسطین، بلاروس، پاکستان، مصر، ونزوئلا و بولیوی با انتشار بیانیه‌ای، اقدامات قهری یکجانبه از جمله تحریم‌ها علیه کشورهای در حال توسعه را محکوم کردند. این بیانیه را نماینده چین در کمیته سوم مجمع […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از سی جی تی ان، ۳۰ کشور جهان از جمله ایران، چین، روسیه، سوریه، فلسطین، بلاروس، پاکستان، مصر، ونزوئلا و بولیوی با انتشار بیانیه‌ای، اقدامات قهری یکجانبه از جمله تحریم‌ها علیه کشورهای در حال توسعه را محکوم کردند.

این بیانیه را نماینده چین در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کرده است.

در بیانیه مشترک ۳۰ کشور جهان آمده است: در شرایطی که کرونا رشد اقتصادی و اجتماعی بسیاری از کشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه را تحت تأثیر قرار داده، همه کشورهای عضو باید از طریق اقدام جهانی و بر پایه وحدت، همبستگی و همکاری بین المللی برای مقابله با این همه گیری اقدام کنند.

امضا کنندگان این بیانیه همچنین با تاکید بر اصول منشور سازمان ملل مبنی بر همکاری کشورها با یکدیگر اعلام کردند ما از پیامدهای منفی ناشی از اقدامات قهری یکجانبه علیه کشورهای مورد هدف که باعث تأثیرات منفی اقتصادی، اجتماعی و بشردوستانه در این کشورها شده و مانع تلاش آن‌ها برای ارتقا و حفاظت از حقوق بشر می‌شود، بسیار نگران هستیم.

این کشورها در بیانیه خود افزودند گزارش‌های مختلفی از تأثیر سو این اقدامات بر منابع ضروری مانند غذا، آب، برق، دارو و تجهیزات پزشکی برای کرونا منتشر شده است و با تاکید بر اینکه همه دارای حقوق مساوی هستند، اضافه کردند اقدامات قهری یکجانبه، جمعیت آسیب دیده را از احقاق کامل حقوق بشر خود محروم می‌کند و مانع رفاه اجتماعی آنها، به ویژه برای زنان، کودکان، جوانان، سالمندان و افراد دارای معلولیت می‌شود.

نمایندگان ۳۰ کشور در این بیانیه همچنین به درخواست دبیرکل سازمان ملل و کمیسر عالی این سازمان در حقوق بشر در سال ۲۰۲۰ مبنی بر نیاز لغو تحریم‌هایی که ظرفیت کشورها در مبارزه با کرونا را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اشاره و تاکید کردند ما خواهان لغو کامل و فوری اقدامات قهری فعلی یکجانبه علیه کشورهای هدف هستیم.

در انتهای بیانیه مذکور، ۳۰ کشور اعلام کرده‌اند که ما از سایر کشورها می‌خواهیم در آینده از اعمال تحریم‌های یکجانبه که برخلاف قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل هستند، خودداری کنند، چون شرایط کنونی ایجاب می‌کند به جای مقابله و تفرقه در مقابله با چالش جهانی کرونا، به ترویج و حمایت از حقوق بشر برای همه، همبستگی و وحدت بپردازیم.

انتهای پیام/

منبع