به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، ارسلان فرجی ظهر دوشنبه در نشست بررسی منابع آب شهرستان مشگین شهر اظهار کرد: کاهش ذخیره سد سبلان زنگ خطری برای کشاورزی، منابع طبیعی و توسعه این شهرستان است که باید با اقدامات و تدابیر لازم برای بالا بردن ذخایر منابع آبی در شهرستان اقدام شود. وی از انسداد […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، ارسلان فرجی ظهر دوشنبه در نشست بررسی منابع آب شهرستان مشگین شهر اظهار کرد: کاهش ذخیره سد سبلان زنگ خطری برای کشاورزی، منابع طبیعی و توسعه این شهرستان است که باید با اقدامات و تدابیر لازم برای بالا بردن ذخایر منابع آبی در شهرستان اقدام شود.

وی از انسداد ۳۸ حلقه چاه غیرمجاز در محدوده این شهرستان خبر داد و خاطرنشان کرد: این تعداد حلقه چاه غیرمجاز در محدوده رضی، مرادلو و بخش مرکزی از محدوده شهرستان مشگین شهر است.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین شهر با تاکید بر اینکه این تعداد چاه غیرمجاز با هدف جلوگیری از کاهش و کنترل سفره‌های زیر زمینی مسدود شده است، افزود: با انسداد این تعداد حلقه چاه غیرمجاز یک میلیون مترمکعب در مصرف آب‌های زیرزمینی صرفه‌جویی خواهد شد.

فرجی با قدردانی از تلاش‌های مستمر و شبانه‌روزی نیروهای گشت و بازرسی منابع آب این شهرستان گفت: این تلاش‌ها تا انسداد کامل چاه‌های غیرمجاز تداوم خواهد داشت.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر با بیان اینکه حجم سد سبلان مشگین‌شهر نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است، افزود: باید برنامه ریزی لازم جهت مقابله با کمبود آب در سال زراعی جاری به عمل آید.

فرجی افزود: خشکسالی یک پدیده اقلیمی بوده که علاوه بر تأثیر عوامل طبیعی، عوامل انسانی نیز در آن نقش زیادی دارد و در صورت نبود برنامه ریزی مدون و اساسی احتمال ایجاد خسارات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت.

مدیر امور منابع آب شهرستان مشگین‌شهر با درخواست از زارعین منطقه برای همکاری با مسئولین بخش آب شهرستان گفت: برداشت اضافی و بی‌رویه آب در سال‌های گذشته موجب تشدید نگرانی‌ها شده است که باید با همکاری مردم و مسئولان این بحث مرتفع شود.

انتهای پیام/

منبع