به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل پیش‌از ظهر چهارشنبه در مراسم بهره‌برداری طرح زون‌بندی شبکه آب شرب شهر اردبیل اظهار کرد: همزمان با هفته دولت و با افتتاح زون اول آب شرب در اردبیل، مشکل نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر جمعیت از نظر کمبود آب و فشار شبکه […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل پیش‌از ظهر چهارشنبه در مراسم بهره‌برداری طرح زون‌بندی شبکه آب شرب شهر اردبیل اظهار کرد: همزمان با هفته دولت و با افتتاح زون اول آب شرب در اردبیل، مشکل نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر جمعیت از نظر کمبود آب و فشار شبکه رفع شد.

علیرضا نعمت سلطانی بیان کرد: زون‌های بعدی آب شرب اردبیل نیز در مرحله تکمیل قرار دارد و آب و فاضلاب استان با قرارداد ۸۱ میلیارد تومانی برای اتصال زون‌ها به هم در حال فعالیت است تا هر چه سریع‌تر بتوان مشکل تأمین آب شرب را به حداقل رساند.

وی با بیان اینکه مشکل تأمین آب شرب اردبیل با توجه به برنامه‌ریزی شرکت آب و فاضلاب استان و آب منطقه‌ای در حال رسیدگی است، افزود: اصلی‌ترین مشکل میزان آب است، آبی که از چاه‌ها و تصفیه خانه سد یامچی تأمین می‌شود نزدیک به ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ لیتر در ثانیه بوده که پاسخگوی مشکل آب جمعیت شهر را نیست.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل ادامه داد: برای جبران کمبود آب شرب اردبیل چاه‌های داخل شهر جمع‌آوری شده و تصفیه‌خانه‌هایی در حال احداث هستند که هم کیفیت آب درست شود و هم نزدیک به ۱۴۰ تا ۱۵۰ لیتر در ثانیه به مخزن شورابیل ریخته شود تا بتوانیم آب شهر را تأمین کنیم.

نعمت سلطانی با بیان اینکه تأمین آب شرب بلند مدت نیز در حال پیگیری است، خاطر نشان کرد: آب و فاضلاب در سطح اردبیل ۲ مشکل اساسی دارد که یکی آب شرب بوده و دومی جمع‌آوری شبکه فاضلاب و خط انتقال تصفیه خانه اردبیل است که این طرح از سال ۱۴۰۰ شروع شده است.

تکمیل طرح انتقال تصفیه‌خانه در انتظار تأمین اعتبار است

وی بیان کرد: خط دوم این طرح به پیمانکار واگذار شده است که از ۹ کیلومتر ۳ کیلومتر این پروژه انجام شده و برای تکمیل مابقی نیاز به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد تا خط انتقال انجام شود و لازم به ذکر است که هم اکنون هزینه‌های عملیات از طریق طرح‌های ملی و محل فروش پساب انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل ادامه داد: طرح تصفیه‌خانه نیز از سال ۱۳۸۰ در مدار بوده که باید تاکنون مدول دوم کار می‌شد اما هیچ‌گونه توسعه‌ای نداشته است از سال گذشته با انتخاب پیمانکار این طرح با ارتقا ظرفیت به ۵۵۰ هزار نفر در حال انجام است.

نعمت سلطانی افزود: پیمانکار این طرح با پروژه ۱۷۰ میلیارد تومانی انتخاب شده و در حال فعالیت است که محل تأمین اعتبار از ماده ۵۶ و اعتبارات ملی و محل فروش پساب است.

وی با بیان اینکه طرح ارتقا تصفیه خانه در دهه فجر ۱۴۰۱ به اتمام خواهد سید و تلاش خواهیم کرد طرح توسعه نیز در سال ۱۴۰۲ مورد بهره‌برداری قرار گیرد، گفت: با بهره برداری از این طرح‌ها در خصوص تصفیه خانه فاضلاب، خط انتقال و جمع‌ آوری شبکه فاضلاب مشکلمان حل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل هدر رفت آب را دغدغه اصلی در اردبیل عنوان کرد و گفت: با پهنه‌بندی و زون‌بندی در حال کنترل هدر رفت آب هستیم این در حالی است که منابع تأمین آب در اردبیل محدود بوده و تنها از طرق بارش باران و برف تأمین می‌شود.

نعمت سلطانی ادامه داد: خشکسالی‌های اخیر بر روی منابع‌ها زیر زمینی و روی زمینی نیز تأثیر گذاشته که نیاز است مردم صرفه‌جویی را در موارد مصرفی خود در اولویت قرار دهند.

انتهای پیام/

منبع