یک مقام پنتاگون در جلسه استماع در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا مدعی شد حمله ۲۹ ژوئیه به کشتی اسرائیلی در دریای عمان، از مبدأ یمن انجام شده است.

به گزارش آذرمغان، این مقامات همچنین مدعی شدند که وزارت خارجه آمریکا مدارکی در دست دارد که نشان می دهد این حمله توسط شبه نظامیان وابسته به جنبش انصارالله یمن انجام شده است و این فرض را مطرح کردند که ایران تمام سلاح های پیچیده از نظر فنی را در اختیار این نیروها قرار داده است.

بر اساس ادعاهای ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) نیز برخی از قسمت های هواپیمای بدون سرنشین که در محل حادثه پیدا شده، مشابه قطعات تولید شده در ایران است. ادعایی که کارشناسان بریتانیایی نیز آنها را تأیید کردند.

این در حالی است که روز دوشنبه نیز «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا در نشست مجازی شورای امنیت پیرامون امنیت دریانوردی بدون ارائه هرگونه اسناد و مدارکی ادعاهای ضدایرانی در خصوص حمله به کِشتی اسرائیلی «مرسر استریت» را تکرار کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این نشست با طرح ادعایی واهی مدعی شد :«۲۹ ژوئیه کِشتی تجاری مرسر استریت که در آب های بین المللی قرار داشت، توسط پهپادهایی که مجهز به مواد منفجره بودند، مورد حمله قرار گرفت که به کُشته شدن دو نفر انجامید. طبق بررسی اطلاعات رسیده، ما مطمئنیم که ایران این حمله غیرقانونی را برنامه ریزی کرده است!»

«آنتونی بلینکن» در ادامه ادعا کرد: «ایالات متحده معتقد است که عمل ایران در خلیج فارس جنبه تحریک آمیز داشته و دریانوردی صلح آمیز و زندگی مردم را به خطر می اندازد!»

وی در ادامه بر موضع کشورش مبنی بر مقصر دانستن ایران در حادثه حمله به کِشتی «مرسر استریت» تأکید کرد.

حمله ادعایی به مرسر استریت پنجشنبه دو هفته گذشته در دریای عمان اتفاق افتاد و از همان ابتدا، آمریکا، انگلیس، رومانی، کانادا و ناتو بدون ارائه هرگونه شواهدی، با استفاده از تعابیر نامطمئنی چون «به احتمال زیاد ایران پشت ماجرا است» یا «در این حمله از یک یا تعداد بیشتری پهپاد استفاده شده است»؛ انگشت اتهام را به سمت جمهوری اسلامی ایران نشانه گرفتند.

انتهای پیام/