مسعود امامی یگانه در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: با توجه به شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها و همچنین کم شدن منابع آب پشت سد یامچی تلاشمان بر این است تا با همراهی کشاورزان تولید محصولات را به سمت محصولات کم آب‌بر سوق دهیم. وی تصریح کرد: کشاورزان در این شرایط بحرانی […]

مسعود امامی یگانه در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: با توجه به شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها و همچنین کم شدن منابع آب پشت سد یامچی تلاشمان بر این است تا با همراهی کشاورزان تولید محصولات را به سمت محصولات کم آب‌بر سوق دهیم.

وی تصریح کرد: کشاورزان در این شرایط بحرانی باید نسبت به مصرف بهینه آب در اراضی خود اقدام کنند که در سال‌های اخیر در شهرستان اردبیل بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی به آبیاری مدرن و تحت فشار تبدیل شده است.

فرماندار اردبیل از پرداخت ۶۰ میلیارد تومان منابع ملی برای اجرای این طرح‌ها خبر داد و گفت: کشاورزان به جای کشت سیب‌زمینی در دشت اردبیل به کشت غلات دانه‌ریز و همچنین چغندر قند روی آوردند که این خود می‌تواند ارزش افزوده بیشتر همراه با تنوع تولید و تناوب کشت را به همراه داشته باشد.

امامی یگانه افزود: با تولید هشت نوع حبوبات در دشت اردبیل که در مناطق مختلف توسط کشاورزان برنامه‌ریزی شده شرایط خوبی را در تولید و عرضه این محصولات به بازار شاهد هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در کنار مدیریت منابع آب، تسهیلات خوبی برای خرید و نوسازی ناوگان مکانیزه کشاورزی در نظر گرفته شده که ۸۰ درصد منابع مورد نیاز از طریق تسهیلات بانکی پرداخت و مابقی نیز توسط آورده کشاورزان تأمین می‌شود.

امامی یگانه اضافه کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی که سازمان جهاد کشاورزی در تنوع تولید محصولات به ویژه محصولات کم آب‌بر انجام داده، زمینه خوبی را در استفاده درست و اصولی از منابع آب شاهد باشیم تا از بحران به وجود آمده به راحتی عبور کنیم.

انتهای پیام/

منبع