حسین دشتی در حاشیه جشن آغاز هفته احسان و نیکوکاری در گفت‌و گو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: از امروز تا ۱۹ اسفند به نام هفته احسان و نیکوکاری نامگذاری شده و ما در قالب پایگاه‌های مختلف در سطح شهر و همچنین پرداخت‌های آنلاین از طرق مختلف در خدمت خیرین و انسان‌های نیکوکاری […]

حسین دشتی در حاشیه جشن آغاز هفته احسان و نیکوکاری در گفت‌و گو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: از امروز تا ۱۹ اسفند به نام هفته احسان و نیکوکاری نامگذاری شده و ما در قالب پایگاه‌های مختلف در سطح شهر و همچنین پرداخت‌های آنلاین از طرق مختلف در خدمت خیرین و انسان‌های نیکوکاری هستیم تا دست همنوع را در آستانه عید نوروز بگیرد.

وی تصریح کرد: جشن نیکوکاری امسال با شعار عید برای همه برگزار می‌شود و این حرکت معنوی تا ۱۵ فروردین سال آینده در قالب پایگاه‌های مختلف و پرداخت‌های آنلاین به نیازمندان جامعه ادامه پیدا می‌کند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل گفت: کمیته امداد استان اردبیل به ۴۲ هزار خانوار در قالب ۸۶ هزار نفر خدمات متنوع ارائه می‌کند که این افراد به صورت شناسنامه‌دار از خدمات متنوع کمیته امداد بهره‌مند هستند.

دشتی با بیان اینکه ۵۲ درصد این مددجویان ساکن روستا و ۴۸ درصد ساکن شهرها هستند، افزود: ۹۲ درصد مددجویان کمیته امداد به دلیل فوت سرپرست و یا از کارافتادگی از خدمات متنوع کمیته امداد بهره می‌برند.

وی با بیان اینکه با تشخیص کمیسیون از کارافتادگی موقت یا دائمی برای افراد تحت پوشش این نهاد اعمال می‌شود، خاطر نشان کرد: هشت درصد مددجویان کمیته امداد نیز عمدتاً آسیب‌دیدگان، خانواده‌های با سرپرست زندانی، زنان متعلقه و دارای مشکلاتی هستند که از مستمری این نهاد انقلابی استفاده می‌کنند.

دشتی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: پرداختی کمیته امداد به این خانواده‌ها ماهانه ۳۵۰ هزار تومان به ازای هر فرد خانوار است که با احتساب پنج نفر در یک خانواده، پرداختی مستمری یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه در کنار این پرداختی یارانه هدفمندی سوخت و کمک معیشتی نیز به این خانواده‌ها پرداخت می‌شود، اضافه کرد: کمیته امداد استان برای ۴۲ هزار خانوار ماهانه ۲۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مستمری پرداخت می‌کند که در لایحه بودجه سال آینده این رقم به میزانی که مجلس تعیین کند، افزایش خواهد یافت.

دشتی بیان کرد: در کنار این خدمات، کمیته امداد به مددجویان خدمات بهداشتی، درمانی، پوشش بیمه‌ای و همچنین کمک به اشتغال و پرداخت تسهیلات را نیز انجام می‌دهد تا زمینه حمایت از این خانواده‌ها فراهم آید.

وی با بیان اینکه در ایام کرونا در قالب سامانه امداد هوشمند خدمات به صورت غیرحضوری به خانواده‌های نیازمند و تحت پوشش این نهاد ارائه شده است، ادامه داد: در کنار فعالیت این سامانه که ثبت اطلاعات خانوارها به صورت کامل انجام شده، ما راه‌اندازی سیستم جامع شبکه‌های مردمی را نیز در کمیته امداد استان شاهد هستیم تا مجموعه‌های خیرین و تشکل‌های مردم نهاد بتوانند به صورت جامع، کامل و شناسنامه‌دار به خانواده‌های نیازمند خدمات ارائه کنند.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌ها به خاطر عزت نفس بالا برای دریافت کمک و مستمری به کمیته امداد مراجعه نکردند، گفت: مجموع جمعیت ۲ دهک پایین استان اردبیل ۲۵۰ هزار نفر برآورد می‌شود در حالی که ما تنها ۸۵ هزار خانوار را تحت پوشش قرار دادیم و با احتساب پوشش برخی از خانوارها از سوی بهزیستی و سایر نهادها بسیاری از نیازمندان به خاطر عزت نفس مراجعه‌ای به نهادهای حمایتی نداشتند.

دشتی کمک کمیته امداد را به برخی از افراد در پوشش بیمه‌ای خویش فرمایی و پرداخت بیمه با هدف تکمیل سابقه ۱۰ ساله اظهار کرد: سعی ما بر این است تا از پوشش بیمه‌ای افراد نیازمند در قالب مشاغل مختلف حمایت‌های لازم را انجام دهیم.

وی ضرورت ساماندهی مراکز خیریه و مؤسسات مردمی را در سطح استان در قالب سامانه جامع شبکه‌های مردمی تصریح کرد: ۱۴۸ مرکز نیکوکاری در استان به صورت مستمر به نیازمندان ارائه خدمات می‌کنند و سایر مجموعه‌های خیریه و مردم نهاد نیز در قالب این سامانه خدمات خود را تعریف کردند تا اجازه سوءاستفاده به برخی افراد فاقد وجاهت قانونی در جمع‌آوری کمک‌های مردمی داده نشود.

دشتی افزود: در قالب این شبکه سعی بر این است تا همه مؤسسات و نهادهای خیریه و مردمی خدمات خود را به صورت شفاف و روشن ارائه کرده و جلوی برخی سوءاستفاده‌ها گرفته شود.

وی در مورد حمایت کمیته امداد از خودکفایی خانواده‌ها و تأمین مسکن برای آنها خاطر نشان کرد: در کنار پرداخت تسهیلات کم بهره، در قالب طرح نهضت ملی مسکن برای یک‌هزار و ۱۰۰ خانواده نیازمند کمیته امداد استان ساخت مسکن آغاز شده و در روزهای آینده افتتاح ۶۳ واحد مسکن محرومان در استان اردبیل انجام می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد استان اردبیل اضافه کرد: پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات در این زمینه با نرخ سود چهار درصد و بازپرداخت هفت ساله از اقدامات مناسب دولت سیزدهم است تا این خانواده‌ها سرپناه مناسبی را برای خود پیدا کنند.

انتهای پیام/

منبع