وزرای خارجه آمریکا و چهار کشور اروپایی در حاشیه نشست سران ناتو در بروکسل پیرامون موضوعات مختلفی از جمله ایران، جنگ یمن و تنش در مرزهای اوکراین با روسیه گفتگو کردند.

به گزارش آذرمغان، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه ایالات متحده شامگاه چهارشنبه (به وقت واشنگتن) با انتشار یک پیام توئیتری از دیدار و رایزنی خود با همتایان فرانسوی، انگلیسی، آلمانی و ایتالیایی خبر داد.
بلینکن که برای شرکت در نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به بروکسل سفر کرده با «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه، «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان، «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس و «لوئیجی دی‌مایو» وزیر خارجه ایتالیا دیدار کرد.
وی در پیامی توئیتری خود نوشت: «در دیدار با همتایان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و انگلیسی درباره اوکراین، روسیه، ایران و دیگر چالش‌ها گفتگو کردم. همکاری‌های فراآتلانتیک برای دفاع از ارزش‌ها و منافع مشترک‌مان ضروری است».

گفتنی است، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری که در مقر ناتو در شهر بروکسل برگزار شد، با اشاره به موضوع ایران تصمیم تهران برای آغاز غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را اقدامی «تحریک آمیز» خواند و مدعی شد که این اقدام جدیت تهران نسبت به گفتگوهای هسته‌ای در وین را مورد تردید قرار می‌دهد.
وی در ادامه افزود که واشنگتن این اعلان تحریک آمیز مبنی بر قصد تهران برای آغاز غنی سازی اورانیوم با درجه خلوص ۶۰ درصد را جدی تلقی می‌کند.
بلینکن همچنین با اشاره به توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفت: «من بایدن به شما بگویم که این گام جدیت تهران در ارتباط با گفتگوهای هسته‌ای را به زیر سوال می برد».

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر