درباره نحوه و تاریخ توزیع سبد کالا و مبلغ سبد حمایتی برای هر نفر در سال ۹۷ بیشتر بدانید.

امروزه که وضعیت اقتصادی جامعه با مشکلات زیادی روبروست و تحریم‌ها شرایط سختی را برای معیشت افراد جامعه ایجاد کرده و دولت برای جبران این شرایط پنج بسته حمایتی ضد تحریم در نظر گرفته که از جمله آنها توزیع بسته حمایتی دولت و فوق العاده جبرانی برای کارمندان و کارگران (بسته حمایتی کارگران) و اقشار کم درآمد است تا بخشی از این تنگی معیشتی جبران شود.

بر این اساس همه افرادی که درآمد زیر ۳ میلیون تومان دارند، مشمول دریافت طرح بسته حمایتی دولت و سبد کالا ۹۷ خواهند بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد توزیع بسته حمایتی دولت به حساب یارانه افراد آغاز شده و تا کنون افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، کارمندان دولت، بازنشستگان و برخی از افرادی که یارانه دریافت می‌کنند، کارت یارانه آن‌ها شارژ شده است و باقی افراد نیز به زودی شارژ خواهند شد.

از آن‌جایی که افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی بسته‌های حمایتی خود را دریافت کرده اند چندی پیش انوشیروان محسنی بندپی رئیس سابق سازمان بهزیستی کشور از زمان توزیع بسته حمایتی بازنشستگان و بیمه شدگان تامین اجتماعی و سبد کالا ۹۷ طی هفته چهارم آذر ۹۷ خبر داد، اما تاکنون افراد تحت پوشش تامین اجتماعی هنوز بسته‌های حمایتی خود را دریافت نکرده اند.

البته طبق اعلام دولت، توزیع بسته حمایتی کارمندان دولت و سبد حمایتی کالا از روز ۱۱ آذر ۹۷ آغاز شده است و طی یک زمان بندی انجام می‌شود. لازم به ذکر است توزیع بسته حمایتی کارمندان به صورت یک جا نخواهد بود و اداراتی که اطلاعات آن‌ها زودتر ارائه شود، زودتر سبد حمایتی کالا دریافت می‌کنند. در نهایت تا اواسط دی ماه پیش بینی می‌شود تمام کارمندان دولت بسته حمایتی دریافت کنند.

گفتنی است مشمولان بسته حمایتی دولت و سبد کالا ۹۷ به طور کلی به پنج گروه تقسیم می‌شوند.

• گروه اول افرادی که تحت پوشش نهاد‌های حمایتی قرار دارند یعنی افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی.

• گروه دوم بازنشستگان اعم از بازنشستگان کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی.

• گروه سوم بسته حمایتی کارمندان دولت.

• گروه چهارم افرادی که در دسته‌های بالا نیستند و تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند (سبد کالا تامین اجتماعی) یعنی کارگران، رانندگان و بازنشستگان تامین اجتماعی، اما حقوق زیر ۳ میلیون تومان دریافت می‌کنند و حساب یارانه دارند و این بسته‌ها به حساب یارانه آن‌ها واریز خواهد شد.

• گروه پنجم نیز افرادی هستند که تحت پوشش هیچ کدام از این نهاد‌ها نیستند مانند اقشار روستایی و فاقد بیمه‌های اجتماعی که برخی بر اساس پایگاه رفاه ایرانیان شناسایی شده اند.

نحوه و تاریخ توزیع سبد کالا و مبلغ سبد حمایتی برای هر نفر در سال ۹۷

جالب است بدانید مبلغ تعیین شده برای یک نفر ۱۰۰ هزار تومان تعریف شده است، ولی به ازای افزایش هر نفر به یک خانوار مبلغی حدود ۲۵ هزار تومان از کل مبلغ بسته حمایتی کم می‌شود. اکنون در شرایط سخت معیشتی، اینکه هر نفر مقدار مشخصی از بسته‌های حمایتی واریزی به حساب سرپرستان خانوار را دریافت نمی‌کند مسئله‌ای است که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید هر چه سریع‌تر پاسخگو باشد.

بر اساس این برنامه زمان بندی شهروندان صبر کنند تا زمان واریز بسته حمایتی آن‌ها فرا برسد و به پیامک‌ها و شماره‌هایی که تحت عنوان شماره پیامک بسته حمایتی دولت معرفی می‌شود توجه نکنند.

همچنین توصیه می‌شود افرادی که جز هیچ‌یک از نهاد‌های حمایتی نیستند هر چه سریع‌تر خود و خانواده‌ی خود را به سازمان بهزیستی یا کمیته امداد معرفی کنند.

انتهای پیام/