اکبر بهنام‌جو بعد از ظهر چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاح ایستگاه ملی تحقیقات سیب‌زمینی کشور در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: خوشحال هستیم که بعد از سال‌ها تلاش و پیگیری به عنوان یک مطالبه اصلی کشاورزان استان اردبیل به ویژه دشت حاصلخیز اردبیل شاهد راه‌اندازی این مرکز تحقیقات در سطح ملی هستیم […]

اکبر بهنام‌جو بعد از ظهر چهارشنبه در حاشیه مراسم افتتاح ایستگاه ملی تحقیقات سیب‌زمینی کشور در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: خوشحال هستیم که بعد از سال‌ها تلاش و پیگیری به عنوان یک مطالبه اصلی کشاورزان استان اردبیل به ویژه دشت حاصلخیز اردبیل شاهد راه‌اندازی این مرکز تحقیقات در سطح ملی هستیم تا استان‌هایی نظیر همدان و اصفهان نیز از این تحقیقات و پژوهش‌ها بهره‌برداری کنند.

وی تصریح کرد: بالاترین خروجی و نتیجه فعالیت چنین مراکزی باید در بهره‌وری بیشتر و خوداتکایی تولید محصولات استراتژیک باشد تا سود و عایدات آن نصیب کشاورزان شود.

استاندار اردبیل گفت: ما در حوزه تحقیقات و پژوهش باید از آخرین یافته‌های علمی و دانش روز دنیا استفاده کنیم تا دیگر مجبور به دوباره کاری در این چرخه نباشیم و با استفاده از نتایج به دست آمده در تحقیقات جهانی بتوانیم در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری‌های مناسبی را شاهد باشیم.

بهنام‌جو به تولید بیش از ۷۵۰ هزار تن محصول سیب‌زمینی در این استان اشاره کرد و افزود: ۱۵۰ هزار تن از این محصول به صورت خام صادر می‌شود که ضروری است با توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در این زمینه اقدامات اساسی انجام شود که هدف‌گذاری نهایی در این بخش ایجاد ظرفیت ۳۰۰ هزار تنی صنایع تبدیلی و تکمیلی است.

وی از احداث ۴۰ هزار تن انبار فنی برای نگهداری سیب‌زمینی و همچنین مشارکت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای توسعه صنایع تبدیلی خبر داد و خاطر نشان کرد: خود کشاورزان نیز می‌توانند در این زمینه به شکل تعاونی ورود پیدا کنند تا با جلوگیری از خام‌فروشی زمینه تولید ثروت برای خود کشاورزان و زارعان فراهم آید که در آخر امسال ظرفیت ایجاد شده در این بخش تا ۴۰۰ هزار تن ارتقا خواهد یافت.

بهنام‌جو در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: باید کشاورز ما بیشترین بهره و ثمره را از تولید و عرضه محصولات به بازار ببرد و با جلوگیری از ورود دلالان و واسطه‌گران زمینه ارتقا معیشت کشاورزان و تولیدکنندگان به خوبی فراهم آید.

وی ارتباط خوب و مؤثر با یافته‌های علمی جهانی را با تلاش و همکاری این مرکز و کم کردن هزینه‌ها یادآور شد و بیان کرد: تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا این ایستگاه ملی با استفاده از ظرفیت دانشگاه‌ها و راه‌اندازی آزمایشگاه‌ها و تجهیزات مدرن بتواند خروجی مثبت در ارتقا تولید و افزایش سرمایه‌های کشاورزان به همراه داشته باشد.

بهنام‌جو اظهار کرد: در این پروسه آنچه که مهم است بهره‌مندی کشاورزان از بالاترین ارزش افزوده و سود معقولی است که از قبل تولید این محصول نصیب آنها خواهد شد و در این پروسه تمام سعی و تلاش ما بر تقویت نهاد تولید و توسعه صنایع فرآوری است.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: هر چند ما قصد خودکفایی در تولید همه محصولات کشاورزی را نداریم اما در سایه راه‌اندازی چنین مراکزی باید دانش و علم روز به کشاورز منتقل شود تا با در نظر گرفتن بهترین و بیشترین منافع کشاورزان به سمت رعایت الگوی کشت مناسب حرکت کنند.

بهنام‌جو گفت: زمانی کشاورزان از فعالیت چنین مراکزی لذت خواهند برد که خروجی و نتیجه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به افزایش تولید و ثروت کشاورزان منجر شود که در این زمینه تمام تلاش ما در کنار هدف‌گذاری درست حمایت از بخش کشاورزی و زارعین است.

وی در مورد راه‌اندازی مرکز آزمایشگاهی این ایستگاه تحقیقات ملی نیز افزود: در کنار کمک وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات ما نیز در استان تلاش خواهیم کرد تا اعتبار لازم برای راه‌اندازی مرکز مجهز آزمایشگاهی را تأمین کنیم تا با خرید جدیدترین تکنولوژی‌ها و استفاده از نیروهای متخصص و کارآمد این مرکز بتواند خروجی شایسته‌ای را داشته باشد.

بهنام‌جو در ادامه استان اردبیل را با ظرفیت ممتاز بخش کشاورزی یکی از استان‌های پیشرو در توسعه و تحول این بخش یاد کرد و ادامه داد: بزرگترین پروژه پایاب سد خدا آفرین بعد از پیروزی انقلاب در این استان در حال اجراست که ۹۲ درصد پروژه اجرایی شده و کشاورزان از ۱۵ هزار هکتار اراضی آبی بهره‌مند هستند.

استاندار اردبیل سرمایه‌گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی دولت را در این پایاب یادآور شد و خاطر نشان کرد: فعالیت‌های بی‌نظیری را در توسعه مجتمع‌های گلخانه‌ای شاهد هستیم به گونه‌ای که ۳۵۰ هکتار گلخانه در سال‌های اخیر در استان اردبیل راه‌اندازی شده است.

انتهای پیام/

منبع