به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از گاردین، در پی اظهارنظر یکی از فرماندهان نظامی روسیه، مولداوی سفیر روسیه را فراخواند و «نگرانی عمیق» خود را نسبت به این اظهارات اعلام کرد. فراخواندن سفیر روسیه در مولداوی پس از آن صورت می‌گیرد که یکی از فرماندهان ارشد ارتش روسیه گفت: هدف جدید مسکو […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از گاردین، در پی اظهارنظر یکی از فرماندهان نظامی روسیه، مولداوی سفیر روسیه را فراخواند و «نگرانی عمیق» خود را نسبت به این اظهارات اعلام کرد.

فراخواندن سفیر روسیه در مولداوی پس از آن صورت می‌گیرد که یکی از فرماندهان ارشد ارتش روسیه گفت: هدف جدید مسکو به دست گرفتن کنترل جنوب اوکراین است که به مسکو اجازه دسترسی به منطقه «ترانس نیستریا»، به عنوان منطقه‌ای خودمختار و حامی روسیه در مولداوی را خواهد داد.

در همین ارتباط نیز وزارت امور خارجه مولداوی در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اظهارات بی اساس است و با موضع فدراسیون روسیه مبنی بر حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری مولداوی در مرزهای شناخته شده بین‌المللی در تضاد است.

وزارت خارجه مولداوی با فراخواندن «اولگ واسنتوف»، سفیر روسیه اعلام کرده است که جمهوری مولداوی، مطابق با قانون اساسی خود، یک کشور بی طرف است و این اصل باید توسط همه بازیگران بین‌المللی از جمله فدراسیون روسیه مورد مراعات قرار گیرد.

منطقه ترانس نیستریا که در همسایگی جنوب اوکراین است سال‌هاست که می‌خواهد به فدراسیون روسیه بپیوندد. این کشور که بخشی از قلمرو مولداوی به شمار می‌رود در سال ۱۹۹۰ میلادی اعلام استقلال کرد و پس از وقوع یک جنگ خونین داخلی سرانجام در سال ۱۹۹۲ میلادی جمهوری جدید خودخوانده‌ای را تشکیل داد، هر چند که این اقدام تاکنون از سوی هیچیک از اعضای سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نشده است.

انتهای پیام/

منبع