امام جمعه اردبیل گفت: علت واقعی اصرار آمریکا بر مذاکره ایجاد شکاف در صفوف امت اسلامی و راه‌اندازی جنگ روانی برای شکستن وحدت و مقاومت ملت است.

آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته اردبیل با اشاره به تغییر چهره یکباره آمریکا و التماس برای مذاکره اظهار کرد: این دشمن در تبختر، تکبر و استکبار نمره اول را دارد، آمریکا به هیچ وجه به مذاکره بدون پیش شرط اعتقاد ندارد و علت واقعی اصرار بر مذاکره نیز ایجاد شکاف در صف امت اسلامی است.

وی این اقدام آمریکا را یک جنگ روانی برای شکستن وحدت و مقاومت ملت دانست و افزود: آنها در صدد تاثیرگذاری بر فضای داخلی ایران هستند تا در داخل حاکمیت و در داخل ملت حالت دو قطبی ایجاد کنند. دو قطبی شدن ایران آرزوی بزرگ آن ها و منجی آنها از چنگال ایران بوده و هدف آنها انشقاق داخلی و تقسیم داخل کشور و احزاب داخلی به مخالفان مذاکره و حامیان مذاکره است.

مذاکره تحت فشار سم مهلک است

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تصریح کرد:  مقام معظم رهبری در ملاقات با نخست وزیر ژاپن چنان عالی صحبت کردند که معاندین هم قانع شدند که مذاکره تحت فشار، سم مهلک است.

وی بیان داشت: بدترین، خطرناک‌ترین  و سمی‌ترین مذاکره جایی است که دشمن با یک دست پیشنهاد مذاکره می‌دهد و در دست دیگر شمشیر و فشار حداکثری را بالای سر ما قرار می‌دهد. مذاکره در سایه فشار حداکثری مذاکره نیست بلکه باج دادن است.

عاملی در ادامه افزود: اگر در برابر فشار حداکثری حاضر به مذاکره شویم نشانه ضعف فوق‌العاده است. آن‌ها تا متوجه ضعف بشوند صد در صد شروط وحشتناک می‌گذارند. مثل آفتاب روشن است که اگر امروز ایران مذاکره زیر شمشیر را بپذیرد فردای آن روز، هنوز مذاکره شروع نشده پمپئو با اهانت به ما قطعاً و فورا خواهد گفت بدون خلع سلاح موشکی مذاکره‌ای در کار نیست.

درایت و آینده‌نگری رهبری فوق‌العاده است

امام جمعه اردبیل افزود: درایت و آینده‌نگری مقام معظم رهبری فوق‌العاده است. حضرت آقا فرمودند؛ هزینه مقاومت کمتر از هزینه سازش است. اگر آن ها احساس انفعال کنند فاتحه کشور خوانده شده، مذاکره زمانی نافع است که آنها با احترام کامل به ایران و با برداشتن تمام فشارها و تهدیدها پای مذاکره بیایند.

عاملی اذعان داشت: ما در برابر این جنگ روانی می‌گوییم اگر مقام معظم رهبری احتمال بدهند که رفاه و نجات ملت و کشور در مذاکره است، نه نمی‌گویند. آنچه آنها پیشنهاد می‌کنند، مذاکره نیست باج‌خواهی است؛ زدن بال و پر است، خلع سلاح است، کدام ایرانی راضی است ما در حالی که در محاصره پایگاه‌های آمریکایی و در محاصره خبیث‌ترین دشمنان مثل اسرائیل و عربستان قرار گرفته‌ایم خود را خلع سلاح کنیم؟ آیا آنها که در طول تاریخ خود را خلع سلاح کردند نجات یافتند یا خلع سلاح اول گرفتاری آنها بود؟

وی ادامه داد: اگر شخصی آشنا به ماهیت، اغراض، مرام، فکر، اندیشه و سابقه آمریکا باشد قطعا خواهد گفت که تنها راه مقابله با این دشمن  و تنها راه خلاص شدن از شرارت او، راه مقام معظم رهبری است چرا که دشمن ما فزون‌خواه است و ارزشی به انسانیت انسانها و مواثیق بین‌المللی قائل نیست.

امام جمعه اردبیل بیان داشت: وزیر خارجه اسبق آمریکا می‌گوید؛ «دنیا به مثابه یک قطار است و ما تعیین می‌کنیم که این قطار کجا برود» این حکومت، یک تروریست بزرگ دولتی است، یک تروریست تمام عیار اقتصادی است و اقتصاد دنیا را برای منویات شوم خود  به گروگان گرفته است.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: آمریکا دنیا را با حق ویژه و درجه‌بندی انسان‌ها اداره می‌کند. کل دنیا، کل ملت‌ها، کل دولت‌ها و کل مشروعیت‌ها را با چشم اسرائیل نگاه می‌کند و با بی‌حیایی تمام می‌گوید رابطه ما با کل دنیا برمبنای منافع اسرائیل تعیین می‌شود.

عاملی ادامه داد: این دولت دنیا را با معیار «الحق لمن غلب» و با  نظام ارباب و رعیتی و با تقسیم دنیا به فرمانده و فرمانبر اداره می‌کند. در اجرای سیاست ماکیاولیستی نمره ۲۰ دارد در عرض چند روز به هزار چهره و هزار رنگ می‌افتد. با یک دست شمشیر و با دست دیگر شاخه زیتون به دست می‌گیرد. در یک لحظه همه ملت ایران را تروریست و محور شرارت و دارای دی ان ای شرارت نام می‌نهد و در یک لحظه دیگر می‌گوید من می‌خواهم به ملت ایران کمک کنم.

وی گفت: حال این دولت به خاطر منافع خود دولت ژاپن را واسطه می‌کند اما هنوز پای نخست وزیر ژاپن به ایران نرسیده پتروشیمی ایران را تحریم می‌کند. با تمام وجود به اصل «هدف وسیله را توجیه می‌کند» اعتقاد دارد.

عاملی اذعان داشت: آمریکا از سر استیصال به تهمت‌زنی روی آورده و انفجار دو کشتی مربوط به ژاپن در دریای عمان قطعاً کار آمریکا و اسرائیل است چون تقارن این حادثه با حضور نخست وزیر ژاپن در ایران با صدای بلند می‌گوید که این جنایت کار ایران نیست.

اقدام ورزشکار آذربایجانی اقدامی ارزشمند بود

رییس شورای فرهنگ عمومی اردبیل در ادامه اظهار داشت: اخیرا در اقدامی بسیار جالب یک ورزشکار از کشور آذربایجان به نام «المار نور علی اف» که در قالب تیم ملی کشور اوکراین کشتی می‌گیرد، افتخار بزرگی برای ما آذری‌های جهان درست کرد و سر ما را به عرش رساند.

عاملی گفت: این ورزشکار بعد از پیروزی در مسابقه بین‌المللی کشتی و احراز مدال طلا با پیراهن منقوش به تصویر مقام معظم رهبری و نوشته لبیک یا خمینی به بالای سکو رفت. تا حال چنین اتفاقی برای هیچ رهبری در دنیا رخ نداده است.

وی افزود: من از مجموعه‌های ورزشی آذری آذربایجان شرقی، غربی، اردبیل و زنجان می‌خواهم به نحو شایسته از این ورزشکار آذری تجلیل کنند و از اقدام بسیار شایسته سازمان بسیج ورزشکاران کشور که تصمیم به تجلیل از این ورزشکار گرفته، صمیمانه تشکر می‌کنم.