به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با بیان تذکراتی نسبت به کیفیت اجرای عزاداری اظهار کرد: در خصوص محرم تذکراتی لازم است اول اینکه مساجد و محلات در مجالس عزاداری خود حتماً از عالم دینی استفاده کنند و دوم اینکه ماهیت نهضت امام حسین […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با بیان تذکراتی نسبت به کیفیت اجرای عزاداری اظهار کرد: در خصوص محرم تذکراتی لازم است اول اینکه مساجد و محلات در مجالس عزاداری خود حتماً از عالم دینی استفاده کنند و دوم اینکه ماهیت نهضت امام حسین ظلم ستیزی و ستیز با حاکم جائر است امروز مصداق بارز ظلم، ظالم و حکومت جائر دولت آمریکا است.

وی با اشاره به اینکه آمریکا بیش از ۴۰ سال است که بدون هیچ توجیهی کشور ما را آمال حملات نظامی، اقتصادی، جنگ روحی و روانی و جنگ نرم قرار داده است، افزود: حتی در داروی بیماران خاص به ملت ما رحم نکرده است یکی از سردمداران آنها گفته که ملت ایران را آن قدر گرسنه نگه می‌داریم تا در برابر ما تسلیم شود.

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری گفت: از اهانت و تحقیر هم هیچ کوتاهی نکرده اند گاهی گفته‌اند ملت شرور، گاهی گفته اند در «دی ان ای» ایرانیان شرارت خوابیده! ده‌ها فیلم علیه تاریخ ما و هویت ما ساخته اند، مثل فیلم جنگجویان الان نیز آشکارا تعهد و امضای خود را نقض کرده و بعد از اینکه ایران ثروت عظیم هسته‌ای خود اعم از اورانیوم غنی شده و تجهیزات گران بها مثل راکتور آب سنگین را از بین برده به راحتی مثل آب خوردن از برجام خارج شده است.

امام جمعه اردبیل به مواضع دوگانه و متفاوت اروپا اشاره کرد و افزود: اروپا نیز می‌گوید «نگران غنی سازی ۶۰ درصدی ایران هستیم ایران فوراً به برجام برگردد» اسرائیل بمب هسته‌ای، بمب هیدروژنی و بمب بیولوژی و غیر آن را دارد که همه سلاح کشتار جمعی است ولی اروپا از آن نگرانی ندارد اما از فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ایران نگران است.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل ادامه داد: بایدن در سفر خود به خاورمیانه گفت که «ما تا ابد منتظر جواب ایران نخواهیم ماند» در حالی که ما باید این جمله را در حق آنها بگوییم چون آنها از برجام خارج شده اند نه ما این حرف آنها وقاحت تمام است و هیچ خجالت هم نمی کشند و بلکه در ادبیات سیاستمداران آمریکایی لفظی به نام حیا و خجالت وجود ندارد.

وی گفت: رئیس جمهور اسبق آمریکا گفته بود «ما از حادثه هیروشیما احساس خجالت نمی‌کنیم چون اگر ما این چند هزار نفر را نمی‌کشتیم بعداً ممکن بود بیشتر از آن در همه دنیا کشته شود» یعنی این کشتار وحشتناک برای اتمام جنگ بود در حالی که جنگ را خودشان شروع کرده و به آسیای شرقی لشکرکشی کرده بودند.

حجت الاسلام عاملی با بیان اینکه در جنگ هشت سال دفاع مقدس طرف اصلی ما آمریکا بود و خون ۲۲۰ هزار شهید ما از دست آمریکا می چکد، یادآور شد: در چنین شرایطی اگر مداحی یا شاعری می‌خواهد به وظیفه خود عمل کند راه را گم نکند و خدای نکرده در زمین دشمن بازی نکند ما در برابر فزون خواهی این قدرت اهریمنی و حفظ اقتدار کشور احتیاج به بصیرت و روحیه حماسی و مقاومت داریم و نقش مداحان و شاعران در خلق این روحیات بسیار اساسی است.

امام جمعه اردبیل خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی اقتضای عاشورای حسینی است، امام حسین بکاء بدون نصرت نمی‌خواهد.

حجت الاسلام ادامه داد: یکی از بزرگ‌ترین نصرت‌ها برای امام حسین انقلاب اسلامی است افکار تاریک بنی‌امیه در قالبی مدرن بر دنیا سایه افکنده و کرامت انسان‌ها شکسته شده و انسان‌ها به بردگی گرفته شده اند ما مثل آن عرب که به امام حسین گفتند «اگر تو کشته شوی ما همه برده می‌شویم» ما هم می‌گوئیم اگر فکر عاشورا نباشد استرقاق و بردگی حتمی است.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: هر سال در ماه محرم ما شعاری مربوط به امام حسین و اهل بیت و عزاداری تعیین می‌کنیم امسال شعار ما عبارت است از «فمعکم معکم لا مع غیرکم» این جمله از زیارت جامعه کبیره است این زیارت نامه شناسنامه کامل ائمه اطهار است همچنان که جوشن کبیر برای شناساندن خداوند است ما طبق این شعار هیچ وقت از امام حسین جدا نخواهیم شد و معیت را در تمام ابعاد اجرا خواهیم کرد مراکز هنری می‌توانند در این باب با اجرا مسابقه خط در توسعه این شعار تلاش کنند

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه اعلام کرد: همه عزاداران مخصوصاً مداحان و شعراء توجه کنند که عاشورا، کربلا و امام حسین برای ایجاد جنگ طائفی نیست هیچ کس مثل آنها به وحدت امت حریص نیست هر سخنی و هر شعری در خصوص ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی گوینده را در داخل در جرگه شیعه رو سیاه انگلیسی می‌کند.

وی ادامه داد: یک زمانی در منزلی کنار سفارت دولت عثمانی در تهران هر روز صبح روضه برگزار می‌شد اما روضه‌خوان فقط یک روضه را تکرار می‌کرد که مایه اختلاف بین شیعه و سنی می‌شد مرد محققی می‌گوید گفتم چرا روضه دیگر نمی‌خوانی گفت صاحب پول چنین گفته است دنبال صاحب پول را گرفتم چندین واسطه رفت تا به سفارت انگلستان رسید! وزیر اسبق دادگستری ایران نمونه این قضیه را در سیستان و بلوچستان برای اینجانب نقل کرد.

وی در خاتمه عزاداران را به استفاده از ماسک در فضاهای پر ازدحام و رعایت فاصله اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی توصیه کرد.

انتهای پیام/

منبع