پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان – گروه استان‌ها: ایران اسلامی امروز صحنه خلق حماسه‌ای دیگر از ملت همیشه درصحنه کشورمان بود، مردمی که آمدند تا به‌فرمان مقتدایشان لبیک بگویند و با حضور در پای صندوق‌های رأی برای انتخاب فرد اصلح و ساختن فردایی بهتر در ایران اسلامی مشارکت کنند. مردم ایران امروز نیز با لبیک به […]

پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان – گروه استان‌ها: ایران اسلامی امروز صحنه خلق حماسه‌ای دیگر از ملت همیشه درصحنه کشورمان بود، مردمی که آمدند تا به‌فرمان مقتدایشان لبیک بگویند و با حضور در پای صندوق‌های رأی برای انتخاب فرد اصلح و ساختن فردایی بهتر در ایران اسلامی مشارکت کنند.

مردم ایران امروز نیز با لبیک به ندای رهبری معظم انقلاب برای تجدید پیمان با آرمان‌های شهدا در پای صندوق‌های رأی حاضر شدند تا به جهانیان ثابت کنند که در مسیر ایستادگی‌شان ثابت‌قدم هستند. انتخابات امسال از آنجایی حائز اهمیت است که چشم تمام جهان به حضور گسترده مردم دوخته‌شده حضوری که سرنوشت‌ساز است.

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

و اما در کنار حضور مردم مشارکت مسئولان در انتخابات نیز چشمگیر بود به‌طوری‌که چهره‌ها از همان ساعات ابتدایی در شعب اخذ رأی حضور یافته و رأی خود را به صندوق انداختند.

از نامزدهای حاضر در صحنه انتخابات ریاست جمهوری سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی و محسن رضایی در شهرستان‌ها رای خود را به صندوق انداختند.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، در همان دقایق ابتدایی اخذ رای برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و شورای اسلامی شهر و روستا وارد شعبه ۵۶۳ مشهد واقع در حرم مطهر رضوی شد.

«محسن رضایی» نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هم با حضور در شهر ری صبح جمعه در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) رای خود را به صندوق انداخت.

از دیگر داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری علی لاریجانی بود که در مازندران پای صندوق رفت.

مراجع تقلید قم نیز در همان ساعات ابتدایی رای گیری در انتخابات مشارکت کرده و خطاب به مردم توصیه‌هایی را مطرح کردند.


توصیه‌های علما و مراجع تقلید پای صندوق‌های رای


آیت الله نوری همدانی: لزوم حضور همگانی در میدان انتخابات لزوم حضور همگانی در میدان انتخابات

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

آیت الله نوری همدانی از مراجع تقلید، صبح جمعه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

مرجع تقلید شیعیان گفت: این انتخابات پروبال نظام و بازوی نظام است؛ از این جهت واجب است برای حفظ نظام، این پروبال و این بازو مورد توجه و تقویت قرار گیرد و همه مردم و همه ما، پیر و جوان و زن و مرد موظفیم در صحنه باشیم و در انتخابات شرکت کنیم.

این مراجع تقلید عنوان کرد: تنها مملکتی که مملکت امام زمان است مملکت ایران است، مملکت ما این افتخار را دارد که بر اساس فرهنگ اهل بیت عصمت و طهارت کارها و حرکات خود را تنظیم می‌کند.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن و فرمایشات امام صادق (ع) افزود: باید تلاش کنیم که تفرقه و اختلافی بینمان نباشد.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به اینکه شرعا و عقلا شرکت در انتخابات برای همه افراد لازمه است بیان کرد: عقلا چون مربوط به سرنوشت ماست و نباید بی تفاوت بود و شرعا هم طبق سخنان امام (ره) حفظ نظام از اوجب واجبات و حفظ نظام اسلامی مهم است، انتخابات هم پر و بال نظام و بازوی انقلاب است و همه مردم از پیر و جوان باید در آن سهیم باشند.

این مرجع تقلید ادامه داد: باید بدانیم که کنار کشیدن کاری از پیش نمی‌برد، باید در میدان باشیم تا خدمت کنیم.


آیت الله سبحانی: مشارکت مردم در انتخابات حاکی از علاقه مندی به نظام است

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

آیت الله جعفر سبحانی، صبح جمعه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

آیت الله سبحانی گفت: نظام ما نظام جمهوری اسلامی است، حفظ نظام اسلامی پایه‌هایی دارد و یکی از پایه‌های آن، همین مشارکت مردم در انتخابات است که حاکی از علاقه مندی به این نظام و پایداری این نظام می‌باشد.


آیت الله علوی گرگانی: انتخابات روز سرنوشت ساز ملت ایران است

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

آیت الله علوی گرگانی از مراجع تقلید، صبح جمعه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

مرجع تقلید شیعیان گفت: انتخابات روز سرنوشت‌ساز ملت ایران است. انتظار ما در چنین روزی این است که عزیزان ما به وظایف خود از جمله رأی دادن برای ریاست جمهوری عمل کنند و در انتخابات شرکت کنند و حتماً رأی خود را در صندوق‌ها بیاندازند.

آیت الله علوی گرگانی افزود: به دنبال این باشید که شخص شایسته و فهمیده‌ای را انتخاب کنید تا سرنوشت مملکت به دست کسانی داده شود که از هر جهتی لیاقت داشته باشند؛ هم از جهت دلسوزی و مهربانی نسبت به مردم و هم توانایی انجام وظایف خود را داشته باشند.

وی ادامه داد: تقاضای ما از مردم این است که در این روز، سرنوشت خود را به سرانجام برسانید و رأی خود را به صندوق اندازید و امیدوارم خداوند لطف خود را به مردم ایران مرحمت فرماید.


آیت الله مکارم شیرازی مطرح کرد؛ ناکامی دشمنان با حضور باشکوه مردم

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید، صبح جمعه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

مرجع تقلید شیعیان گفت: همه مردم باید در انتخابات حضور پیدا کنند و به دور از سلایق و جناح‌بندی‌ها به افراد اصلح را بدهند.

وی حضور باشکوه در انتخابات را سبب توانمندی و قدرت کشور خواند و بیان کرد: هرچه حضور در انتخابات باشکوه باشد دشمنان نیز در انجام توطئه‌ها و خواسته‌های خود ناکام می‌مانند.

آیت الله مکارم افزود: مردم هر سلایقی دارند در انتخابات شرکت کرده تا این انتخابات هر چه پرشورتر برگزار شود.

این مرجع تقلید ادامه داد: مردم باید به دور از سلایق و جناح‌بندی به افراد اصلح رأی داده و با حضور خود قدرت و توانمندی ملت ایران را به منصه ظهور رسانده و موجبات شکست توطئه دشمنان علیه کشور و ملت را فراهم آورند.


آیت الله اعرافی: حضور حداکثری باعث سربلندی مردم در آزمون انتخابات می‌شود

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

آیت الله علیرضا اعرافی از فقهای شورای نگهبان، صبح جمعه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

آیت الله اعرافی گفت: امیدواریم انشاالله به رغم همه مشکلاتی که ملت عزیز ما دارند و به رغم شرایط کرونایی، ملت ما در این آزمون مانند گذشته سر بلند بیرون بیایند و یک حماسه بزرگ را رقم بزنند و امروز انشاالله به یک جشن بزرگ در دهه کرامت مبدل شود.


آیت الله حسینی بوشهری: انتخابات را صحنه جهاد مقدس بدانید

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

آیت الله حسینی بوشهری صبح جمعه در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر روستا و انتخابات میان دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری در قم شرکت کرد و رأی خود را به صندوق انداخت.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: اگر نمی‌خواهیم دشمن شادمان شود، امروز اینجا را صحنه جهاد مقدس بدانید و تک تک شما مرد و زن، پیر و جوان با همه شرایط سختی که دارید با تمام وجود با شما همدردی می‌کنیم و در این صحنه حضور به هم رسانید.

دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت: انتخابات صحنه جهاد مقدس در برابر دشمن است و مردم با حضور حداکثری در این حماسه خاری بر چشم دشمنان باشند.

آیت الله حسینی بوشهری گفت: حضور همراه با مسئولیت و تعهد در پای صندوق‌های رأی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها و انتخابات مجلس خبرگان توسط مردم را تبریک می‌گویم.

وی گفت: امروز ما در یک جبهه بزرگ قرار داریم جبهه‌ای در مقابل تمام در صفوف دشمنان، اگر آن روز احساس می‌کردیم که در دفاع مقدس جانانه شرکت می‌کنیم و از نثار جانمان دریغ نمی‌کردیم؛ امروز هم اینجا جبهه جهاد است جهاد رویاروی با دشمنان.


اظهارات داوطلبان و نامزدهای ریاست جمهوری پای صندوق رای


قاضی زاده هاشمی در مشهد: امیدوارم سختی‌های مردم به پایان برسد / مشارکت چشمگیر است

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

وی در رابطه با برنامه‌های خود در صورت انتخاب، اظهار کرد: ۲۱۳ پروژه تعریف کردیم که هدف آنها کاهش تورم، بهبود وضعیت معیشت و رفع مشکلات است.

این نامزد ریاست جمهوری اضافه کرد: مذاکرات تصمیم نظام است و آن را به نتیجه می‌رسانیم، نتیجه‌ای که حقوق مردم در برجام را احیا کند.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به تأخیر در آغاز رأی‌گیری، گفت: مردم گله‌مند بودند که با تأخیر فرایند رأی‌گیری آغاز شده است، درست نیست که مردم زیر آفتاب بمانند و صف‌ها طولانی ایجاد شود.

وی بیان کرد: امیدوارم وزارت کشور با سرعت و دقت کارش را به موقع انجام دهد که مردم اذیت نشوند، سلامت مردم خیلی مهم هست، با این شور و هیجانی که به وجود آمده و مردم از صبح آمدند، امیدواریم شاهد مشارکت قوی باشیم.

وی متذکر شد: اینکه کار دچار اختلالات فنی بشود، قابل پذیرش نیست، امیدواریم شاهد مشارکت بالای مردم باشیم و به انتخاب رئیس جمهوری کارآمد با پشتوانه بالا منجر شود؛ رئیس جمهوری که پشتوانه مردمی با رأی بالا داشته باشد، اقتدار بیشتری برای پیش‌برد برنامه‌های دولت خواهد داشت و لازم است مردم با رأی بالا از رئیس جمهور آتی حمایت کنند.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: امر رأی دادن انجام یک واجب شرعی است و این واجب شرعی را چه جایی بهتر از حرم می‌توان انجام داد؛ ان‌شاءالله این رای‌های مقدس سبب شود دولت خوب و کارآمدی بشود که به سختی‌های زندگی مردم پایان دهد و باری از دوش مردم بردارد.


در جمع خبرنگاران؛ رضایی از افرادی که با صندوق رای قهر کردند دعوت به مشارکت کرد

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

محسن رضایی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری پس از انداختن رأی خود در صندوق انتخابات در جمع خبرنگاران اظهار کرد: جوانگرایی از خود دولت باید آغاز شود.

وی افزود: دولت «اقدام و تحو ل» یک دولت جوان انقلابی است و قریب ۵۰ الی ۶۰ درصد اعضا کابینه را جوانان تشکیل می‌دهند و نیز در زمینه اشتغال جوانان برنامه‌های متعددی داریم.

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه ملت شریف ایران، ملت امام حسین (ع)، از همه کسانی که تصمیم گرفتند، رأی بدهند، تشکر کرد و خطاب به کسانی که با صندوق‌های رأی قهر کردند، گفت: شما حق دارید اما ملت بزرگوار ایران، مسئولیت ما در شرایط کنونی بسیار مهم است، من از شما تقاضا می‌کنم بیایید رأی بدهید و به شما قول می‌دهم ما به فضل پروردگار متعال، اقتصاد و معیشت شما را حل خواهیم کرد.

وی از همه مردم تقاضا کرد، پای صندوق‌های رأی بیایند و اضافه کرد: شما با حضورتان در صحنه انتخابات به خودتان رأی می‌دهید، به آینده خودتان و فرزندانتان رأی می‌دهید و این نقش بسیار مؤثری در ساختن این کشور دارد، همان طوری که قول دادم، قول من سربازی است، قول من از جنس سلیمانی‌ها، مهدی باکری‌ها است، قول ما این است که به تمام حرف‌هایی که زدم مو به مو عمل می‌کنم، مطمئن باشید من بیشتر از آن عمل خواهم کرد و کمتر عمل نمی‌کنم.


لاریجانی پس از شرکت در انتخابات: انتخابات یک سرمایه ملی است / همه باید به مصلحت کشور فکر کنیم

محورهای مهم سخنان مراجع تقلید/کدام نامزدها در استان‌ها رأی دادند؟

علی لاریجانی صبح امروز با حضور در استانداری مازندران رأی خود را به صندوق انداخت و پس از آن در گفتگو با خبرنگاران با تقدیر از تلاش‌های دست اندرکاران، وزارت کشور، استانداران، فرمانداران و مسئولان اجرایی و نظارت انتخابات برای برپایی انتخابات سالم اظهار داشت: باید برای حضور باشکوه مردم در انتخابات تلاش کرد.

وی در مورد عدم احراز صلاحیت خود برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه انتخابات سرمایه ملی در کشور است، افزود: به خاطر مصالح ملی کشور، هرکسی باید به موضوع و مسئله ملی فکر کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا دلایل عدم احراز صلاحیت به شما اعلام شده است، با بیان اینکه دلیل عدم احراز به من اعلام نشد، افزود: فعلاً به من نگفته‌اند و شاید بعداً آن را اعلام کنند.

لاریجانی با اظهار اینکه سال ۷۸ قانونی برای رسیدگی به شکایت مصوب شد، گفت: اکنون این مسئله عدم اعلام صلاحیت، مسئله امروز نیست و باید همه تلاش را برای حضور و مشارکت مردم بگذاریم.

وی با عنوان اینکه حضور مردم در انتخابات باید محقق شود، درباره عملکرد دولت‌ها و حکومت گفت: مسئله خدمات دولت‌ها بی تأثیر نیست و بخش‌های مختلف می‌توانند در مشارکت تأثیر داشته باشند از این رو رسانه‌ها می‌توانند نقش ایجابی در گفتن حقایق و نگاه مثبت و سازنده داشته باشند.


فرآیند انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای شهر و روستا و دو میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری صبح امروز (جمعه) با دستور وزیر کشور در حدود ۶۷ هزار شعبه شهری و ۷۵ هزار شعبه روستایی آغاز شد. با آغاز فرآیند رأی‌گیری در سراسر کشور شورونشاط انتخابات به اوج خود رسیده و دست‌اندرکاران انتخابات برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این رویداد مهم تاریخی تلاش می‌کنند.

حدود ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر رأی واجد شرایط رأی دادن در انتخابات ۲۸ خردادماه هستند. استان‌های تهران، خراسان رضوی، خوزستان، اصفهان، فارس و آذربایجان شرقی بیشترین تعداد جمعیت واجدین شرایط رأی دادن را دارا هستند.

انتهای پیام/

منبع