به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از تلگراف، حزب محافظه کار انگلیس سرانجام پس از هفته‌ها رأی‌گیری، امروز «لیز تراس»، را به عنوان رهبر این حزب و نخست‌وزیر جدید انگلیس انتخاب کرد. انتخابات برای تعیین نخست وزیر جدید پس از کناره‌گیری بوریس جانسون از قدرت در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ آغاز شد.بوریس جانسون، […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از تلگراف، حزب محافظه کار انگلیس سرانجام پس از هفته‌ها رأی‌گیری، امروز «لیز تراس»، را به عنوان رهبر این حزب و نخست‌وزیر جدید انگلیس انتخاب کرد.

انتخابات برای تعیین نخست وزیر جدید پس از کناره‌گیری بوریس جانسون از قدرت در تاریخ ۱۶ تیرماه ۱۴۰۱ آغاز شد.بوریس جانسون، پس از رسوایی‌های اخیر کابینه و در نتیجه کناره‌گیری ۵۰ وزیر و نماینده پارلمان از همکاری با او، سرانجام ۱۶ تیرماه رسماً مجبور به استعفا از مقام نخست‌وزیری شد.

با اعلام استعفای جانسون، نمایندگان حزب محافظه کار، حزب حاکم، برای انتخاب جانشین وی، پس از اعلام نامزدی ۱۱ نفر، در پنج نوبت رأی‌گیری، سرانجام به دو گزینه اصلی «ریشی سوناک»، وزیر دارایی سابق و «لیز تراس»، وزیر امور خارجه کنونی رسیدند.

بر اساس شمارش نهایی آراء، لیز تراس با ۸۱۳۲۶ رای، ریشی سوناک با ۶۰۳۹۹ را شکست داد. لیز تراس، چهارمین نخست‌وزیر محافظه‌کار انگلیس، پس از انتخابات ۲۰۱۵ و پس از «مارگارت تاچر» و «ترزا مِی»، سومین نخست‌وزیر زن تاریخ انگلیس است. تراس تا برگزاری انتخابات سراسری ۲۰۲۴، نخست‌وزیر انگلیس خواهد بود.

لیز تراس ۴۷ ساله، در سخنانی پس از انتخاب‌شدنش به عنوان نخست‌وزیر انگلیس اعلام کرد که «بحران افزایش هزینه‌های زندگی» مردم انگلیس را در اولویت برنامه‌های خود قرار می‌دهد و همچنین «طی یک هفته برنامه‌ جامعی را برای مقابله با افزایش قیمت قبض‌های انرژی (گاز و برق) و تضمین تأمین ذخایر سوختی آینده» ارائه خواهد داد.

آن‌گونه که کاخ سلطنتی انگلیس اعلام کرده لیز تراس فردا سه‌شنبه با «ملکه الیزابت» در کاخ بالمورال دیدار و حکم نخست‌وزیری خود را دریافت خواهد کرد.

انتهای پیام/

منبع