به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از وبگاه سازمان ملل متحد، دبیر کل سازمان ملل متحد با ارسال پیامی ویدئویی از جمهوری اسلامی ایران بابت میزبانی نشستی درباره افغانستان قدردانی کرد. «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل در این پیام گفت: «من از دولت جمهوری اسلامی ایران برای سازماندهی این نشست در چنین […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از وبگاه سازمان ملل متحد، دبیر کل سازمان ملل متحد با ارسال پیامی ویدئویی از جمهوری اسلامی ایران بابت میزبانی نشستی درباره افغانستان قدردانی کرد.

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل در این پیام گفت: «من از دولت جمهوری اسلامی ایران برای سازماندهی این نشست در چنین مقطع حساسی تشکر می‌کنم. افغانستان با یک بحران انسانی مواجه و در آستانه یک فاجعه است. من می‌خواهم چهار زمینه را برای عمل برجسته کنم. اول، کمک‌های بشردوستانه. به نوبه خود و علیرغم موانع عظیم، سازمان ملل متحد در حال انجام یک عملیات بشردوستانه گسترده در این کشور است. ما با همکاری طالبان عمل کرده‌ایم که به تدریج به مناطق درخواست شده دسترسی داده و در صورت نیاز امنیت را تأمین کرده‌اند.»

در ادامه این پیام آمده است: «من از کمک شما در جابجایی امدادگران و تدارکات بشردوستانه تشکر می‌کنم و همچنین می‌خواهم بر لزوم ادامه همکاری برای اطمینان از حمایت و کمک به پناهندگان تاکید کنم. حمایت بین المللی از کشورهای میزبان باید با مقیاس نیازها مطابقت داشته باشد. دوم، ما باید راه‌هایی برای جلوگیری از فروپاشی کامل اقتصاد افغانستان پیدا کنیم. ما باید با هم کار کنیم تا اقتصاد دوباره نفس بکشد و به مردم کمک کنیم تا زنده بمانند. تزریق نقدینگی به اقتصاد افغانستان بدون زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی یا تضعیف اصول قابل انجام است. سوم، مردم افغانستان به یک دولت فراگیر و نماینده نیاز دارند که به قوانین بشردوستانه بین‌المللی احترام بگذارد و از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی حمایت کند. من از نقض حقوق بشر، از جمله حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌های قومی، و اخیراً حملات تروریستی وحشتناک به مؤسسات مذهبی که جان بسیاری را گرفت، عمیقاً ناراحت هستم. ما باید به تعامل ادامه دهیم تا به حرکت در مسیر درست کمک کنیم. چهارم، افغانستان و منطقه نیز به کشوری نیاز دارند که امن باشد، نه کشوری که پناهگاه تروریسم یا مرکز قاچاق مواد مخدر باشد. این برای صلح و ثبات در منطقه و سراسر جهان حیاتی است. همه اینها موضوعاتی است که منطقه در مورد آنها منافع مشترک دارد و همه ما باید با یک صدا در مورد آنها صحبت کنیم. ما تنها با یک رویکرد واحد می‌توانیم به ثبات بیشتری دست یابیم. بیایید با هم برای کمک به مردم افغانستان و تأمین آینده بهتر برای همه، با عزم راسخ و بدون تأخیر عمل کنیم.»

نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان و روسیه در تهران روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای به کار خود پایان داد. در نشست تهران وزیران خارجه ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان و پاکستان به صورت حضوری و وزیران خارجه چین و روسیه به صورت آنلاین شرکت کردند و در پایان این جلسه، بیانیه مشترکی صادر کردند. در بیانیه این نشست آمده که «ساختار سیاسی فراگیر و گسترده با مشارکت همه اقوام تنها راه حل مسائل افغانستان است.»

در این بیانیه همچنین آمده که «وضعیت در افغانستان به طور اساسی تغییر کرده است» و کشورهای منطقهاز وضعیت پیچیده نظامی- سیاسی، اجتماعی-اقتصادی و بشردوستانه در افغانستان نگرانی عمیقی ابراز داشتند. «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی ویدئویی در نشست امروز تهران گفت که «ما از کشورهای همسایه افغانستان می‌خواهیم که برای آمریکا و ناتو پس از افغانستان پایگاه نظامی ندهند.»

انتهای پیام/

منبع