رئیس‌جمهور با بیان "با کسی دشمنی نداریم اما در برابر هیچ توطئه‌ای دست روی دست نمی‌گذاریم" گفت: قدرت آمریکایی‌ها در حد زبان درازشان نیست.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم افتتاح همزمان طرح‌های توسعه منابع آب و خاک و چند سد که به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، با تشکر از دست‌اندرکاران این سدها اظهار داشت: افتتاح این سدها امید را در این منطقه بالا می‌برد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه با افتتاح این طرح‌ها مردم برای تأمین آب شرب، صنعت و کشاورزی اطمینان پیدا می‌کنند، بیان کرد: افتتاح و بهره‌برداری از این سدها اقدامات بسیار مهمی است و این کار بزرگ سبب برکت برای سرزمین و خوشحالی ملت می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه “ما منطقه و قدرت ملت ایران را بهتر از دیگران می‌شناسیم‌”، گفت: با کسی نیز دشمنی نداریم اما در برابر هیچ توطئه‌ای دست روی دست نمی‌گذاریم.

رئیس جمهور با ابراز اینکه “حتماً نفت را به‌فروش می‌رسانیم”، تصریح کرد: قدرت آمریکایی‌ها در حد زبان درازشان نیست لذا باید دشمن را پشیمان کرده و به نقطه عقلانیت برگردانیم.

روحانی افزود: امروز در این منطقه‌ حضور داریم و در حدود یک سال پیش برای مشکلاتی که مردم در زلزله پیدا کرده بودند حاضر شدیم و روزهای غمناک و دلگیری برای همه ما بود و خدا را سپاسگزارم که امروز در شرایطی به این منطقه آمده‌ایم که مهندسان و کارگران یک کار عظیم و بزرگی را به‌ثمر نشاندند و این طرح کاملاً این منطقه را متحول خواهد کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه این سرزمین همان سرزمین پاک و همراه با ایستادگی و فداکاری در دوران دفاع مقدس بوده است گفت: بارها با دوستان و فرماندهان و مرحوم هاشمی رفسنجانی به این منطقه آمدیم و می‌دانیم که عملیات‌های سال ۶۶ همه در منطقه غرب کشور اتفاق افتاد.

وی اظهار کرد: امروز خوشحال هستیم که ملت بزرگ ما توانست این منطقه ایثار را به منطقه خدمت و توسعه تبدیل کند و ان‌شاءالله مجموعه این طرح‌ها توسعه بسیار بزرگی را برای منطقه غرب کشور ایجاد کند و البته مجموعه طرح‌های دیگری نیز در تمام مناطق و استانهای مرزی وجود دارد.

روحانی بیان کرد: وزیر نیرو از ۱۲ استان نام بردند که باید چهار استان دیگر هم اضافه شود که این ۱۶ استان به‌نحوی به آب خلیج فارس و دریای خزر و رودخانه‌های مرزی متصل شوند و خوشبختانه با همسایگان مرزی این رودخانه‌ها تعامل مناسبی داریم.

وی با ابراز اینکه “امید داریم افتتاح این طرح‌ها سبب برکت برای تمام همه استانها و مردم عزیز ایران باشد” عنوان کرد: من فکر می‌کنم مجموعه طرحی که امروز افتتاح کردیم شاید بزرگترین طرح افتتاحی توسعه منابع آب و خاک در تاریخ کشور باشد و این طرح بسیار بزرگ و سرنوشت‌سازی برای توسعه و امنیت غذایی منطقه است و تحول بزرگی را در منطقه ایجاد می‌کند.

رئیس‌جمهور گفت: سال‌ها برای این طرح فکر شده است و این طرح به شورای امنیت ملی ارسال شد و وزیر نیرو جلسات مستمری در دبیرخانه برای تصویب نهایی این طرح‌ها داشته و خوشبختانه در شورای امنیت ملی تصویب شد و یکی از افرادی که به‌طور مستمر پیگیر این طرح بود محروم هاشمی بود.

وی اضافه کرد: باید یاد کنیم از تمام افرادی که دیروز و امروز برای اجرای این طرح تلاش کردند و بسیاری از این اقدامات بزرگ قرار بود در زمان آقای چیت‌چیان انجام شود که اکنون محول شد و از تمام مسئولان استانی و نمایندگان و استان‌های همجوار که برای افتتاح این طرح زحمت کشیدند تشکر می‌کنیم.

روحانی ادامه داد: به مسئولان گردشگری کشور این را می‌گویم که با توجه به اینکه امسال سال بسیار مناسبی از نظر منابع آبی است و منابع آبی قابل‌توجهی نصیب کشور شده است و بیش از ۸۰ درصد سدهای کشور پر شده است به‌گونه‌ای که حدود ۳۲ میلیارد مترمکعب آب از ابتدای فروردین تا امروز پشت سدها ذخیره شده است؛ می‌توانند در صنعت گردشگری از این ظرفیت استفاده کنند.

وی با تشکر از مقام معظم رهبری گفت: در سال ۹۳ از ایشان درخواست هشت میلیارد دلار برداشت از صندوق توسعه ملی برای تکمیل این طرح درخواست شد و ایشان نیز موافقت کردند و ما این مبلغ را به‌عنوان وام دریافت کردیم و دولت موظف به بازپرداخت این پول با سود آن است و این طرح، طرح عظیمی است که از سال ۸۲ تاکنون آرزوی افتتاح آن را داشتیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ۸۰ درصد مخازن سدهای کشور پر است عنوان کرد: اکنون شاهد ۲۳ میلیارد مترمکعب آب در سدهای خوزستان هستیم و خداوند نعمت بزرگی را بر ما نازل کردند و البته عده زیادی از مردم دچار مشکلات و خسارت شدند و دولت و مردم باید جبران کنند و در حد توان جبران خواهیم کرد.

وی افزود: از ابتدای فروردین ماه تا امروز ۳۲ میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده است و کمتر تصور می‌شد که در مدت ۴۰ روز این میزان ذخیره شود و امید داریم مایه خیر و برکت برای کشور باشد.

روحانی با اظهار اینکه “امروز روزی است که آرزوی آن را داشتم و ان‌شاءالله برای ادامه کار نیز تأمین اعتبار می‌شود” گفت: دوستان ضمن بحث پیشنهاداتی مطرح شد و بانک مرکزی اکنون حضور ندارد اما همان طور که دوستان گفتند باری بر دوش بانک مرکزی است و از هر نحوی که باشد این طرح باید تکمیل و تأمین اعتبار شود و اکنون بخش عظیمی افتتاح شده و بخش دیگری باقی مانده است.

وی بیان کرد: تاکنون در دولت یازدهم و دوازدهم ۳۷ سد و بند تکمیل شده است و پنج مورد دیگر نیز باید تکمیل شود و در مجموع ۴۲ سد است که کار عظیم و بزرگی است که انجام شده است.

روحانی گفت: در این روزها که عربده‌کشی دشمنان افزایش یافته است و ‌حرف‌های بی‌ربط، ناروا و غلط می‌زنند مردم شاهد ایستادگی، مقاومت، نشاط و روحیه کار و تلاش هستند و هر افتتاح و کار بزرگی که انجام می‌شود ضربه‌ بزرگ به دشمنان است.

وی اظهار کرد: در روز گذشته در روز کارگر واحدهای نمونه گزارش‌هایی را که ارائه می‌دادند بسیار خوشحال‌کننده بود و مهندسان و کارگران با تلاش خود پیشرفت‌ها و فعالیت‌های جدید را رقم زده بودند.

رئیس‌جمهور گفت: ما جبران می‌کنیم و چنانچه به‌فرض از پول نفت هم با این فشارهایی که به ما وارد می‌کنند کمتر به ما برسد از جای دیگر جبران خواهیم کرد ضمن اینکه به‌حول و قوه الهی نفت را به‌فروش می‌رسانیم.

روحانی افزود: حرف آمریکایی‌ها کاملاً بی‌اساس و بی‌پایه است و قدرت آمریکایی‌ها بسیار محدودتر از زبان آن‌ها است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: ما منطقه و قدرت ملت ایران را بسیار بهتر از آمریکایی‌ها می‌شناسیم و ایمان، ایثار، فداکاری و قدرت ملت ایران بسیار فراتر از تصورات آن‌ها است و البته مردم ما در یک سال گذشته مشکلاتی داشتند و ممکن است امسال نیز این مشکلات مقداری ادامه داشته باشد.

روحانی گفت: باید دشمن را پشیمان کنیم و آن را سر جای خود بنشانیم و خدا به ما کمک کند که آن‌ها را به نقطه عقلانیت برگردانیم و فعلاً گروهی که جمع شده‌اند و تصوراتی در ذهن خود دارند از نقطه عقلانیت خارج شده‌اند.

وی با ابراز اینکه “در بسیاری از زمینه‌ها پیروز بودیم و باز هم پیروز خواهیم بود” عنوان کرد: ادامه این طرح عظیم و بزرگ که امروز افتتاح شد با مردم است و دست کشاورزان و فعالان اقتصادی را می‌بوسیم و باید به صحنه بیایند.

روحانی اضافه کرد: افرادی که مالک زمین هستند از زمین خود استفاده می‌کنند و هرجا که مالکیت مشخص ندارد باید سرمایه‌دارها را برای کشاورزی، صنعت و گردشگری جذب کنیم و سرمایه‌گذاران اکنون می‌توانند در مکان‌های مناسب گردشگری سرمایه‌گذاری کنند و مکان‌های بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این زمینه وجود دارد.

رئیس‌جمهور یادآور شد: با این روند شاهد آبادانی این منطقه خواهیم بود و یکی از امتیازاتی که این منطقه دارد ــ چون در نقاط مرزی عراق واقع شده ــ این است که هر محصولی که تولید شود علاوه بر داخل کشور به خارج از کشور نیز می‌توان صادر کرد و بازار عراق برای عرضه محصولات بسیار مناسب است.

روحانی با اظهار اینکه این منطقه از نظر استراتژیک نقطه بسیار مهمی است گفت: امروز روابط ما با کشورهای شرقی و شمالی بسیار صمیمانه است و قسمت جنوبی نیز بیشتر خوب هستند و یکی دو موردی که اشکال دارند در ماه رمضان از خداوند استدعا می‌کنیم که عقل را به آن‌ها برگرداند زیرا نفع آن‌ها نیز این است که با ایران کار کنند و با همسایگان خود باشند.

رئیس‌جمهور اعلام کرد: ما با هیچ‌کس دشمنی نداریم اما در عین حال در برابر هیچ توطئه‌ای نیز دست روی دست نخواهیم گذاشت و پاسخ می‌دهیم و ایستادگی می‌کنیم زیرا ملت بزرگ ما در طول هزاران سال در زمان‌های مختلف کنار هم و متحد هستند و همچنان که ایران عزیز را تشکیل داده‌اند متحد باقی می‌مانند همان‌طور که در تاریخ متحد مانده‌اند.

انتهای پیام/