مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: فرهنگ عاشورا با تازگی و طراوت جاودانه خود هیچ وقت رنگ کهنگی و فرسودگی به خود نمی‌گیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، حجت‌الاسلام جعفرزاده عصر یکشنبه در مراسم تجلیل از پیرغلامان حسینی در مشگین‌شهر اظهار کرد: با گذشت قرن‌ها از حادثه درس‌آموز کربلا فرهنگ عاشورا و مبانی فکری امام حسین (ع) و یاران باوفایش هیچ وقت رنگ کهنگی و دیرینگی به خود نمی‌گیرد بلکه این فرهنگ همواره مبین حق و نجات‌دهنده بشر از ظلمات است.

وی تصریح کرد: در این سال‌ها به همت مداحان، پیرغلامان حسینی و عاشقان صدیق و رهروان پرصلابت امام حسین (ع) و یاران باوفایش این فرهنگ با اصالت و اندیشه نورانی کربلایی به ما رسیده و ضرورت دارد در بهترین قالب به نسل‌های بعدی نیز منتقل شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اردبیل تلاش پیرغلامان حسینی نظیر حاج علی نورمحمدی در مشگین‌شهر را در برپایی محافل و مجالس عزای حسینی ستودنی توصیف کرد و گفت: حرکتی که پیرغلامان حسینی، مداحان، شعرا و مرثیه‌سرایان آغاز کرده‌اند، حرکتی منتج به بهترین نتیجه و فایده در ارتقا فرهنگ معنوی عاشورایی است.

جعفرزاده افزود: بشریت امروز تشنه چنین معارفی است و هرگز نمی‌توان در مسیر تعالی و تکامل بشر از اندیشه‌های نورانی ائمه اطهار و حریت و آزادگی آنها به سادگی گذشته و این گنجینه عظیم را نادیده گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: در آستانه ماه محرم بار دیگر در حساس‌ترین مقطع فرهنگ غنی عاشورایی را باید مورد توجه قرار دهیم تا با پیمودن مسیری که امام حسین (ع) و یارانش طی کرده‌اند، بتوانیم به اهداف اصلی دست پیدا کنیم.

در این مراسم از پیرغلامان حسینی مشگین‌شهر به ویژه حاج علی نورمحمدی پیرغلام حسینی و نخستین شهرستان مشگین‌شهر با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد.

این پیرغلام حسینی که ۴۰ سال عمر خود را صرف توسعه و گسترش فرهنگ حسینی کرده موفق به تألیف چهار جلد کتاب با محوریت قیام عاشورا و نهضت سیدالشهدا (ع) کرده و از سال ۱۳۳۶ نیز به عنوان خطه مشگین‌شهر فعالیت داشته و بنیان‌گذار چاپ و نشر در این شهرستان است.

دیگر فعالیت‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی این پیرغلام حسینی تعزیه‌خوانی، شبیه‌خوانی و همچنین تلاش در جهت شناساندن آئین‌های سنتی عاشورایی در منطقه مشگین‌شهر است که در قالب یک مجلد تقدیم علاقمندان شده است.

انتهای پیام/