کشورهای اتحادیه اروپا از روسیه خواستند که از به رسمیت شناختن جمهوری‌های دونباس در شرق اوکراین خودداری کند و فرانسه در این ارتباط به روسیه هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از تاس، دولت‌های اروپایی از جمله فرانسه، آلمان، ایرلند، استونی، آلبانی و نروژ از روسیه خواستند از به رسمیت شناختن جمهوری‌های دونباس خودداری کند و خاطرنشان کردند که چنین اقدامی مغایر با توافق‌نامه‌های مینسک است.

نماینده دائم فرانسه در نشست شورای امنیت سازمان ملل که درباره اوکراین برگزار شده بود، در بیانیه مشترک با دیگر کشورهای اروپایی گفت: «ما نسبت به چنین اقدامی هشدار می‌دهیم که نقض بیشتر حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین است و مستقیماً با روح و متن توافق‌نامه‌های مینسک در تضاد است».

روز سه‌شنبه گذشته، دومای دولتی از «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه درخواست کرد تا استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوگانسک را به رسمیت بشناسد. پوتین، در اظهار نظری در مورد این درخواست، گفت که همه چیز باید برای حل مشکلات دونباس انجام شود، اما اول از همه، باید از فرصت‌هایی برای اجرای توافق‌های مینسک که به طور کامل محقق نشده است، استفاده کرد.

دونتسک و لوگانسک بخشی از شرق اوکراین در منطقه دونباس و با جمعیت روس تبار هستند که از سال ۲۰۱۴ و به دنبال مناقشه خونین پس از حمله روسیه به کریمه، از اوکراین اعلام استقلال کردند.

تنش‌ها در شرق اروپا بر سر اوکراین بالاگرفته و کشورهای غربی در اظهاراتی، روسیه را متهم به نظامی سازی در مجاورت مرز اوکراین برای عمیلات نظامی قریب الوقوع می‌کنند؛ هرچند روسیه همه این اتهامات را رد می‌کند.

انتهای پیام/