پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان – گروه استان‌ها: هر گوشه از این آب و خاک، میعادگاهی برای نمایش عشق و ارادت به خاندان اباعبدالله‌الحسین (ع) است، دارالارشاد اردبیل نیز از این موضوع مستثنی نیست و در این روزهای محرم اوج دلدادگی و بندگی خود را به نمایش می‌گذارند. استان اردبیل از تقدس خاصی در حوزه تعزیه […]

پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان – گروه استان‌ها: هر گوشه از این آب و خاک، میعادگاهی برای نمایش عشق و ارادت به خاندان اباعبدالله‌الحسین (ع) است، دارالارشاد اردبیل نیز از این موضوع مستثنی نیست و در این روزهای محرم اوج دلدادگی و بندگی خود را به نمایش می‌گذارند.

استان اردبیل از تقدس خاصی در حوزه تعزیه و عاشورا داشته و به لحاظ مراسم‌های ویژه محرم از دیر باز مهد تشیع بوده است.

مردم عزادار دارالارشاد اردبیل تمام سرسپردگی خود را با برگزاری آئین‌هایی که صدها و هزاران سال قدمت داشته و سینه به سینه به نسل‌ها منتقل می‌شود، به نمایش می‌گذارند.

روز عاشورا اردبیل چهره حزن‎انگیزی دارد، همه غمگین و ماتم زده‎ اند و گویی غم و اندوه از همه‌جا می‌بارد و هر محله‎ای سینه‌زنان حوالی ساعت ۸ از مقابل مسجد خود برای حضور در اجتماع بزرگ روز عاشورا در عالی قاپو حرکت می‌کنند.

در روز عاشورا مردم در میدان عالی قاپو جمع شده و شور و شعور حسینی را به نمایش می‌گذارند، تجمعی که اخیراً برای نشان دادن عظمت و شکوه عزاداران، یک دست و منسجم در خیابان‌های منتهی به عالی قاپوی اردبیل برنامه ریزی شده که با استقبال عزاداران نیز همراه می‌شود تا اوج اتحاد و نظم عزاداران این شهر به جهانیان نشان داده شود.

این تجمع بزرگ همه ساله از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های مختلف داخلی و برون مرزی پوشش داده شده و از علاقه مندان خاصی برخوردار است؛ به گونه‌ای که بسیاری از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی نیز در این مراسم و یا دیگر آئین‌های سنتی اردبیلی‌ها حاضر می‌شوند.

اجرای تعزیه، شاخصی و شام غریبان از مراسم‌های دیگر روز عاشورا در اردبیل است.

طنین یا حسین به گوش می‌رسد/اردبیل در سوگ اباعبدالله‌الحسین (ع)

مکتب عاشورا چشمه جوشان انسان‌سازی است

حجت‌الاسلام مهدی ستوده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل در گفت‌و گو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان اظهار کرد: مکتب و جریان عاشورا چشمه جاری و همیشه جوشان انسان‌سازی و معرفت واقعی به ولی فقیه زمان است.

وی با بیان اینکه هیچ اندیشه کاذبی نباید در مقابل اندیشه والای دینی و ارزشی قد علم کند، افزود: امام حسین (ع) مصداق بارز فدایی و شهید راه دین شد تا به همگان بیاموزد برنامه سعادتی که دین پیش روی انسان‌ها گشوده خدشه‌بردار نیست.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: عبرت‌های عاشورا برای تمامی قرن‌ها و تمام بشریت دانشگاه معرفت‌آموزی است و ضروری است تا تمامی زوایای این روز تحلیل و بررسی شده و در جامعه تبیین شود.

حجت‌الاسلام ستوده افزود: تاسوعا و عاشورا نماد بارز مکتب تشیع است و می‌توان اذعان کرد قیام کربلا در حقیقت دانشگاه و مکتبی است که در آن از طفل شیرخواره گرفته تا پیرمرد ۷۵ ساله با رشادت و شجاعت خود درس غیرت و شجاعت به تمامی نسل‌ها و عصرها می‌دهند و این چیزی جز در فرمان ولی زمان بودن نیست.

وی با تاکید بر اینکه جامعه ما همواره به عاشورا نیازمند است، خاطرنشان کرد: عاشورا توان آن را دارد که فکر ما را تصفیه کند، عواطف ما را تلطیف کند و ما را به اخلاق پسندیده مزین کند و این میسر نمی‌شود مگر اینکه حسین (ع) را در زندگی خود وارد سازیم و در راستای تداوم عاشورا بکوشیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل اضافه کرد: واقعه عاشورا حادثه‌ای مقطعی و زودگذر نبوده و نیست بلکه رویدادی تلقی می‌شود که در طول تاریخ درس‌آموز بوده و توانسته در بسیاری از جاها پایه‌های ستم و استبداد را از بیخ و بن براندازد.

طنین یا حسین به گوش می‌رسد/اردبیل در سوگ اباعبدالله‌الحسین (ع)

مساجد اردبیل میزبان کرسی تلاوت در شب عاشورا هستند

حجت الاسلام صابر طهماسبی، رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی اردبیل در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان نیز از برگزاری مراسم «احیای قرآنی شب عاشورا» در ۵۰ مسجد اردبیل خبر داد و گفت: طبق روال سنوات گذشته، کرسی تلاوت و مراسم احیای شب عاشورای امسال با حضور حافظان و قاریان قرآن برجسته استانی در قالب محفل انس با قرآن، با رعایت دستورات بهداشتی برگزار می‌شود.

وی افزود: این کرسی تلاوت با مدیریت مؤسسات و خانه قرآنی و هیئت امنای مساجد و با نظارت اداره امور قرآنی به صورت همزمان از ساعت ۲۲ روز یکشنبه شب عاشورا آغاز و تا پاسی از شب به یاد آخرین شب راز و نیاز حضرت اباعبدالله حسین (ع) و یارانش با معبود، برگزار می‌شود.

رئیس اداره امور قرآنی تبلیغات اسلامی اردبیل به تعدادی از مساجد هدف استان در برنامه ««احیای قرآنی شب عاشورا» اشاره کرد و ادامه داد: این جلسه در قالب اجرای کرسی تلاوت از سال ۸۸ تاکنون هر ساله در شب عاشورا برقرار بوده، اما طی دو سال گذشته به دلیل شرایط کرونایی کشور ب ا ظرفیت محدود برپا شد.

حجت الاسلام طهماسبی خاطر نشان کرد: امسال مساجد منصوریه، میرزابخشعلی اردبیل و مساجد صاحب الزمان (عج) سرعین و مساجد جامع روستاهای کرده ده، آتشگاه، ورنیاب و کنزق و دیگر مساجد استان طبق برنامه مدون به اجرای مراسم قرآنی در شب عاشورا می‌پردازند.

وی بیان کرد: در این مراسم قاریان ممتاز و بین‌المللی و استانی به تلاوت آیات نورانی قرآن و متناسب با نهضت عاشورا می‌پردازند و ذکر مصیبت امام حسین (ع)، قرائت زیارت عاشورا و بیان ویژگی‌های قرآنی قیام عاشورا از دیگر برنامه‌های این مراسم خواهد بود.

انتهای پیام/

منبع