سد کارون یکی از مهم‌ترین سدهای تأسیس شده در ایران است. در واقع سد کارون به دو سد کارون ۳ و کارون ۴ تفکیک می‌شود. این سد بسیار مهم، بر روی رودخانه کارون بسته شده. زاگرُس رشته کوهی است که از غرب تا جنوب غربی فلات ایران کشیده شده‌است. این رشته‌کوه از کرانه‌های دریاچه وان […]

سد کارون یکی از مهم‌ترین سدهای تأسیس شده در ایران است. در واقع سد کارون به دو سد کارون ۳ و کارون ۴ تفکیک می‌شود. این سد بسیار مهم، بر روی رودخانه کارون بسته شده.

زاگرُس رشته کوهی است که از غرب تا جنوب غربی فلات ایران کشیده شده‌است. این رشته‌کوه از کرانه‌های دریاچه وان در جنوب شرقی ترکیه آغاز شده و پس از گذشتن از استان‌های آذربایجان غربی، لرستان، همدان، مرکزی، اصفهان، فارس، کردستان، کرمانشاه، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و تا استان‌های کرمان، بوشهر و هرمزگان ادامه می‌یابد.

کوه‌های استان چهارمحال و بختیاری که برخی از آنها غالباً پوشیده از برف است، منبع و منشأ رودهای پرآب و طولانی کارون و زاینده رود هستند که به ترتیب به سوی خوزستان و اصفهان روان است. رود کارون دارای سرشاخه‌های متعددی به نام‌های رودخانه‌های بهشت آباد، کوهرنگ، سبزکوه، ونک، بازفت و لردگان و زاینده رود نیز دارای سرشاخه‌های دیگری به نام‌های دیمه، میان رودان، توف سفید، نعل اشکانان، تنگزی و خرسانک است. که سدهای کارون ۳و ۴ در منطقه مرزی چهارمحال و بختیاری و خوزستان بر روی رود کارون احداث شده‌اند.

از سد کارون به عنوان یکی از بزرگترین سدهای ایران یاد می‌شود و در حال حاضر نیروگاه این سد با تولید سالیانه بیش از ۴ هزار میلیون کیلووات ساعت انرژی، به عنوان یکی از بزرگترین نیروگاه‌های برق آبی کشور شناخته می‌شود. در واقع هدف از تأسیس این سد، تأمین بخشی از برق کشور و کنترل سیلاب‌های مخرب بوده است که خوشبختانه سد کارون توانست به این دو هدف دست پیدا کند.

انتهای پیام/
منبع خبر: مهر