استان اردبیل با توجه به شرایط خاص جغرافیایی و همسایگی با کشور آذربایجان، همچنین دارا بودن ظرفیت های خاص طبیعی، کشاورزی و.‌.. بستر ویژه ای برای ایجاد منطقه آزاد را دارا می باشد.

دارا بودن منطقه آزاد برای هر منطقه ای امتیاز ویژه محسوب می شود؛ چرا که وجود این منطقه با حذف کاغذ بازی ها و فرآیندهای پیچیده ی اداری، زمینه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی تسهیل می کند . چند سالی است زمزمه تصویب منطقه آزاد برای استان اردبیل که با کش و قوس های فراوان همراه بوده است ، بارقه های امید را در دل اهالی این استان روشن کرده است.

استان اردبیل با توجه به شرایط خاص جغرافیایی و همسایگی با کشور آذربایجان، همچنین دارا بودن ظرفیت های خاص طبیعی، کشاورزی و.‌.. بستر ویژه ای برای ایجاد منطقه آزاد را دارا می باشد. مجموع این عوامل دست به دست هم داد تا مسئولان استان ، با همگرایی و هم افزایی به دنبال اخذ این امتیاز برای استان برآیند . در این رابطه اما نگاه هژمونیک و فرا دستی برخی نمایندگان استان های بزرگ نسبت به استان های محروم ،فضای مجلس را علیه این مهم می کرد. حال آنکه ما شاهد تجارب بسیار موفقی در مناطق آزاد تصویب شده بوده ایم . مقایسه جلفا ، قبل و بعد از منطقه آزاد گواهی روشن بر مدعای ماست.

در این میان اما دیالکتیک خاص آیت الله عاملی نماینده محترم ولی فقیه در استان در رابطه با بحث منطقه آزاد بسیار حائز اهمیت و قابل توجه بود. آیت الله عاملی با نگاه جامع الاطراف به مباحث،مسائل سیاسی را به خوبی در کنار مسائل اقتصادی بررسی می کند و همواره بر شکوفایی و تعالی اقتصادی استان تاکید دارد ‌.

ایشان در راستای تصویب منطقه آزاد برای استان، به نوعی از آبروی خویش مایه گذاشته و با ظریف ترین حالت ممکن با بحث برخورد داشته است که انتظار می رفت و می رود تا صدا و سیما این موضوع را بیشتر موشکافی کند اما متاسفانه هیچ گاه به این عمل مبادرت نورزید.

امام جمعه اردبیل با نهادینه کردن گفتمان “منطقه آزاد یا برای همه و یا برای هیچ کس” ، با تمام ظرفیت به میدان آمد و با پشتیبانی همه جانبه از نمایندگان، راه را برای پیشبرد مسیر فراهم نمود.

در اقدامی جالب با رئیس صدا و سیما مکاتبه کرد تا آن سازمان عامل تخریب منطقه آزاد نباشد. با تواضعی ستودنی با نمایندگان مخالف بحث، در استان های دیگر به گفت و گو پرداخت . در چندین نوبت که منطقه آزاد در شرف تصویب قرار گرفت ،فقط ایشان بود که به شبهات رسانه هایی که علیه این موضوع جبهه می گرفتند در خطبه ها پاسخ گفت و دست آخر شخصا به دیدار رئیس مجلس رفت تا عزم جدی اش را برای اخذ این امتیاز برای استانش را نشان دهد . در تصویری که از دیدار با رئیس مجلس در این رابطه منتشر گردید زبان بدن طرفین در تصویر گویای هر چیز بود.

با تمام این اوصاف امروز در یک قدمی تصویب نهایی منطقه آزاد توسط شورای نگهبان هستیم و مردم استان بیش از پیش به این تصویب امید بسته اند ، باشد که در همین ایام نزدیک بشارت تحقق این موضوع را شنیده و شاهد آثار مبارک آن برای استانمان باشیم . از تمام اشخاصی که قدمی برای منطقه آزاد برداشته اند تشکر و قدردانی می نماییم و به خصوص از نماینده محترم ولی فقیه در استان برای تمام تلاشش هایشان در این رابطه سپاس گزاریم.

  • نویسنده : فرشاد فردی