عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: انتصابات سیاسی در آموزش و پرورش سمی بود که دولت تدبیر به بدنه آموزش و پرورش تزریق کرد و موجب شد این وزارتخانه از اهداف اساسی خود دور شود.

به گزارش پایگاه خبری آذرمغان به نقل از مهر، محمد وحیدی نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص اقدامات مهم دولت مردمی برای حل مشکلات آموزش و پرورش اظهار داشت: تحول در ساختار آموزش و پرورش و آموزش عالی ضرورتی جدی است. این ساختار کارآمدی خود را ثابت کرده، زیرا اسناد بالادستی که برای این ساختار تعریف شده است، هیچکدام اجرایی نشده، همه وزرا مدعی هستند که این اسناد را عملیاتی کرده‌اند، اما در واقعیت بخش‌های کوچکی از این سند اجرایی شده است.

نماینده مردم بجنورد در مجلس گفت: برای عملی کردن این اسناد باید شاخص‌های عملیاتی قابل اندازه‌گیری تهیه شود. توجه به معلمان به عنوان محوری‌ترین شخصیت تحول در نظام آموزش و پرورش امری ضروری است. باید دقیقاً مراحل جذب، ارتقا، رتبه‌بندی و ارزش‌گذاری کیفی معلمان مشخص شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به نگاه سیاسی دولت تدبیر به وزارت علوم و آموزش و پرورش گفت: سال ۹۲ مقام معظم رهبری در دو سخنرانی تأکید کردند که «آموزش از سیاسی‌کاری دور باشد، آموزش جایگاه سیاست نیست، بلکه جایگاهی است که فرهنگ کشور را می‌سازد.

انتصابات سیاسی سمی بود که دولت تدبیر به وزارت آموزش و پرورش تزریق کرد

وحیدی تصریح کرد: انتصابات سیاسی در آموزش و پرورش سَمی بود که به بدنه آموزش و پرورش تزریق و موجب شد این وزارتخانه از اهداف اساسی خود دور شود.

وی ادامه داد: وقتی که یک گروه سیاسی در جایگاه تعلیم و تربیت قرار می‌گیرد، عملاً ۵۰ درصد ظرفیت واقعی این وزارتخانه را از بین می‌برد و موجب می‌شود که آسیب جدی به فرهنگ آموزشی کشور وارد شود، به همین دلیل آموزش و پرورش و آموزش عالی باید از فضای گروه‌ها و جریانات سیاسی به دور باشند.

دولت شایستگان، دولت سیاسی نیست

وی با اشاره به اظهارات رئیسی مبنی بر اینکه دولتی فراگیر تشکیل خواهم داد، گفت: قطعاً دولت شایستگان، دولت سیاسی نیست و دولتی عملگرا خواهد بود که توانایی حل مشکلات را دارد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس با تأکید بر اینکه انبوه مشکلات به دولت مردمی تحمیل شده است، افزود: در سخت‌ترین شرایط دولت دوازدهم به دولت سیزدهم تحویل داده می‌شود، شرایط اقتصادی و معیشتی بسیار سخت است و بحران آب و اقتصاد کشاورزی موجب نارضایتی مردم شده است.

وحیدی ادامه داد: درآمدهای دولتی به خاطر شرایط ظالمانه بین‌المللی به شدت کاهش پیدا کرده، دولت برای رفع موانع اقتصادی باید نگاهی به درون و هم نگاهی به بیرون از کشور داشته باشد تا بتوانیم در اقتصاد بین‌الملل حضور پیدا کنیم.

انتهای پیام/

منبع