علی‌اکبر مویدی در گفت‌و گو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: این کاروان عظیم ترویج شامل نخبگان و برجستگان عرصه تحقیقات، آموزش و محققان با تجربه بخش کشاورزی است که با سفر به استان اردبیل در بخش آموزش، ترویج و توسعه برنامه‌های تبلیغی اتفاقات خوبی رقم می‌خورد. وی ضرورت همراهی رسانه‌ها را در این […]

علی‌اکبر مویدی در گفت‌و گو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: این کاروان عظیم ترویج شامل نخبگان و برجستگان عرصه تحقیقات، آموزش و محققان با تجربه بخش کشاورزی است که با سفر به استان اردبیل در بخش آموزش، ترویج و توسعه برنامه‌های تبلیغی اتفاقات خوبی رقم می‌خورد.

وی ضرورت همراهی رسانه‌ها را در این حوزه یادآور شد و تصریح کرد: ما کار را به صورت پایلوت از استان کرمانشاه آغاز کردیم و دومین مقصد کاروان بهره‌وری ترویج استان اردبیل است تا با توجه به ظرفیت‌های بی‌نظیر، از فرصت طلایی به وجود آمده استفاده شده تا پاسخگوی مطالبات کشاورزان و زارعین باشیم.

معاون تات وزارت جهاد کشاورزی گفت: تلاش خواهیم کرد تا در قالب این کاروان ترویجی در خدمت زارعین، باغداران و زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی باشیم تا با حضور در شهرستان‌ها و همراهی با تولیدکنندگان، به رفع موانع پیش رو اقدام کرده و حرکت مؤثری را در این بخش انجام دهیم.

مویدی افزود: انتظار می‌رود با توجه به مطالبات فعالان این بخش، در هفته آینده با حضور در این استان بتوانیم با صبر و حوصله بیشتر در کنار تولیدکنندگان و فعالان این بخش بوده و به خوبی به مسائل مطرح شده به صورت علمی پاسخ دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: به دنبال سفر کاروان ترویجی به استان، انتظار ما این است که در شهرستان‌های مختلف تعامل و ارتباط بیشتری با محققان و پژوهشگران عرصه ترویج اتفاق افتاده و ما به صورت مستمر این تعامل و ارتباط را در ارتقا تولید و بهبود کیفیت در این عرصه شاهد باشیم.

مویدی شبکه ترویج را در دهستان‌ها، روستاها و مزارع گسترده توصیف کرد و ادامه داد: ما وظیفه داریم تا در قالب واحد ترویج و توسعه یافته‌های پژوهشی خودمان را در سایه نفوذ دانش در اختیار بهره‌برداران این بخش قرار دهیم تا متناسب با این اطلاعات و دانش، نهضت تولید تقویت شود.

وی ضرورت راه‌اندازی نهضت ترویج به شکل جهادی را یادآور شد و اضافه کرد: راه‌اندازی این کاروان ترویجی به ارتقا بهره‌وری کمک کرده و تنها راه برون‌رفت ما در بخش کشاورزی بها دادن به حوزه بهره‌وری است.

مویدی بیان کرد: باید به هر نحوه ممکن تولید خود را کیفی کنیم که راهکار اصلی این امر توجه به امر ترویج به شکل گسترده است و استانی مانند اردبیل می‌تواند با توجه به ظرفیت‌های بی‌نظیر در این بخش شایسته عمل کند.

وی پیام اصلی این برنامه را تعامل و ارتباط جدی با فعالان خط مقدم تولید اعلام کرد و گفت: باید بین اجرا و پژوهش و مؤسسات مراکز تحقیقاتی رابطه مستقیمی برقرار شده و موانع این تعامل و ارتباط رفع شود.

مویدی وجود مراکز تحقیقاتی متعدد را در استان‌ها و شهرستان‌ها یادآور شد و اظهار کرد: باید این زنجیره را تقویت کرده تا در سطح ملی از توان یک‌هزار و ۸۰۰ عضو هیئت علمی در تقویت و توسعه برنامه‌های آموزشی استفاده کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: طرح فرصت مطالعاتی مزرعه در مرحله اجراست و ما سعی می‌کنیم در ابعاد مختلف از توانمندی علمی و تحقیقاتی محققان در بخش اجرا و افزایش تولید استفاده کنیم.

مویدی شعار سال را با محوریت «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی» یادآور شد و افزود: اصلی‌ترین محور فرمایشات مقام معظم رهبری فعالان حوزه کشاورزی هستند که تاکید بر افزایش سهم شرکت‌های دانش‌بنیان بخش کشاورزی از چهار درصد فعلی به ۲۰ درصد است.

وی خاطرنشان کرد: ما برای رسیدن به این توان مضاعف راهی جز دانش و تکیه بر علوم روز و فناوری‌های جدید نداریم و قطعاً در انتقال این دانش به عرصه تولید و بهره‌وری باید مسئولان بخش ترویج و توسعه جهاد کشاورزی اقدام مؤثری را انجام دهند.

رئیس مؤسسات آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی اضافه کرد: در کنار مسئله تنظیم بازار که این روزها وزارت جهاد کشاورزی را درگیر خود کرده، همچنان تاکید بر تقویت جبهه تولید با استفاده از راهکارهای علمی و فناورانه است و ما باید بیش از هر زمان دیگر سطح آگاهی بهره‌برداران کشاورزی را افزایش داده و تولید را از روش سنتی به روش بهتر سوق دهیم.

مویدی بیان کرد: ضروری است تا ما کشاورزی خودمان را از سمت منابع موجود سنتی به منابع با ارزش علمی و فناوری‌های جدید حرکت دهیم تا بیشترین سودآوری را در این بخش شاهد باشیم.

انتهای پیام/

منبع