صامت صالحیان در گفت‌و گو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: علائمی از ویروس جهش یافته هندی و آفریقایی در مناطق جنوبی و شرقی کشور مشاهده شده و وضعیت انتشار ویروس در حال هجوم به مناطق مرکزی و شمالی است. وی به گردشگرپذیر بودن شهرستان‌های استان و امکان انتشار این ویروس در روزهای آینده […]

صامت صالحیان در گفت‌و گو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: علائمی از ویروس جهش یافته هندی و آفریقایی در مناطق جنوبی و شرقی کشور مشاهده شده و وضعیت انتشار ویروس در حال هجوم به مناطق مرکزی و شمالی است.

وی به گردشگرپذیر بودن شهرستان‌های استان و امکان انتشار این ویروس در روزهای آینده را یادآور شد و تصریح کرد: این تهدید جدی و بزرگ را باید مهم تلقی کنیم و تا حد امکان از سهل‌انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی دست برداشته و با زدن ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دوری از تجمعات و ماندن در مکان‌های سرپوشیده نسبت به تهویه طبیعی هوا اقدام کنیم.

مدیر سلامت محیط کار دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: در روزهای اخیر و به دنبال برخی از سهل‌انگاری‌ها میزان بیماران بستری کرونا در استان اردبیل رو به ازدیاد گذاشته به طوری که تعداد بستری‌ها از ۱۷۱ نفر عبور کرده و فوتی‌ها نیز روزانه سه تا چهار نفر به ثبت می‌رسد.

صالحیان افزود: هر چند در شهرهای گردشگرپذیر نظیر اردبیل، سرعین و مشگین‌شهر سعی شده با همکاری بسیج و هلال احمر و مراکز بهداشت پروتکل‌های بهداشتی مورد تاکید قرار گیرد اما همچنان در رستوران‌ها و مجموعه‌های گردشگری بی‌احتیاطی‌ها را شاهد هستیم.

وی ضرورت مداخله بهنگام در تعطیلی رستوران‌ها، تالارها و برخی از مراکز اقامتی ناسالم را در این روزهای التهاب‌آور یادآور شد و خاطر نشان کرد: همکاران ما با سرکشی به تالارها، رستوران‌ها و اغذیه‌فروشی‌ها سعی می‌کنند تا با حساسیت بیشتر صاحبان این مراکز را مجاب به استفاده از پروتکل‌های بهداشتی کنند.

صالحیان اضافه کرد: در صورتی که موارد بهداشتی در این مجموعه‌ها رعایت نشود، قطعاً با تعطیلی روبه‌رو خواهند شد و ما از اصناف به ویژه صنوف حساس انتظار داریم تا بارکد سلامت بگیرند تا در جریان موارد بهداشتی و ارائه آموزش‌های لازم در این زمینه قرار گیرند.

وی به خطرناک بودن سوش دلتا اشاره کرد و ادامه داد: این ویروس جهش یافته هشت برابر قدرت فراگیری و انتشار بیشتری دارد که اگر مراقبت‌های جدی انجام نشود ما با مشکلاتی جدی روبه‌رو خواهیم بود که انتظار می‌رود با پرهیز از عادی‌انگاری صاحبان مغازه‌ها و مراکز عرضه خدمات به گردشگران و همشهریان با زدن ماسک سلامت خود و دیگران را مورد توجه قرار دهند.

صالحیان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: هم اکنون چهار مرکز استان و بیش از ۳۰ شهر قرمز شده و کرونای هندی، انگلیسی و آفریقایی با ویروس‌های جهش یافته سلامتی افراد را تهدید می‌کنند که در کشورمان نیز استان‌های سیستان، هرمزگان، کرمان و برخی دیگر از شهرها در موقعیت خطرناک ویروس جهش یافته دلتا قرار دارند.

وی تصریح کرد: در استان اردبیل به غیر از شهر اردبیل که رنگ نارنجی دارد، سایر شهرها رنگ زرد به خود گرفتند که در صورت عدم مراقبت تبدیل رنگ این شهرها به قرمز را در هفته‌های آینده شاهد خواهیم بود.

مدیر سلامت محیط کار دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: چنانچه شهروندان شکایتی را از عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مراکز عرضه مواد غذایی و اصناف داشته باشند، می‌توانند از طریق سامانه ۱۹۰ اطلاع‌رسانی کرده و ما نیز در کمتر از ۲۴ ساعت به شکایت‌ها رسیدگی می‌کنیم.

انتهای پیام/

منبع