بازار؛ گروه بورس: با توجه به اینکه نفت خام برنت با ۵ سنت افزایش به ۸۸ دلار در هر بشکه رسیده، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۱۳ سنت افزایش به ۸۱ دلار در هر بشکه رسیده نشانه یک روند صعودی در بازار نمایان شده و می تواند باعث افزایش […]

بازار؛ گروه بورس: با توجه به اینکه نفت خام برنت با ۵ سنت افزایش به ۸۸ دلار در هر بشکه رسیده، در حالی که نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا (WTI) با ۱۳ سنت افزایش به ۸۱ دلار در هر بشکه رسیده نشانه یک روند صعودی در بازار نمایان شده و می تواند باعث افزایش تقاضا در نمادهای پالایشی در بورس شود.

از آنجایی که قیمت نفت خام در بازارهای فیزیکی، سال را با افزایش آغاز کرده است و کشور چین دیگر تحت کنترل همه گیر کوئید نیست، نشانه هایی از خرید بیشتر در بازار را نشان داده، هرچند معامله گران نگران هستند که تحریم های روسیه ممکن است عرضه را تشدید کند.

با این حال، به گفته ادوارد مویا، تحلیلگر OANDA، با تثبیت دلار و فرسودگی ناشی از سرفصل های بازگشایی چین، قیمت نفت در حال نوسان است.

در ایالات متحده، سیاست های اقتصادی بازهم ممکن است تغییر کند و برخی از معامله گران انرژی هنوز در مورد سرعت بازگشت تقاضای نفت خام چین در این سه ماهه تردید دارند، از این احتمال یک صعود شارپ در بازار وجود دارد.

تقاضا برای محصولات بازار نفت و کرک اسپردهای پالایشگاهی را افزایش داده و اسپرد کراک ۳-۲-۱ که نشان دهنده حاشیه سود پالایشی است، روز دوشنبه به ۴۲ دلار در هر بشکه افزایش یافت که بالاترین رقم از اکتبر بود.

سرمایه گذاران آمریکایی نسبتاً مطمئن هستند که فدرال رزرو در هفته آینده یک افزایش اندک نرخ بهره را اعمال خواهد کرد، حتی با وجود اینکه همچنان متعهد به رام کردن تورم است که داده های اخیر نشان می دهد که در حال کاهش است. بر همین مبنا معامله گران در این هفته منتظر داده های تجاری بیشتری هستند که می تواند نشان دهنده سلامت اقتصادهای جهانی در طول فصل گزارش درآمد باشد.

با توجه به وضعیت بازار جهانی و همچنین گزارش های مثبتی که نمادهای پالایشی به بازار روانه کرده اند به نظر می رسد که گروه پالایشی در کنار گروه بانکی که از رشد عقب هستند در بورس ایران رقابت جدی برای لیدری بازار داشته باشند.

در واقع بانک ها از آن جهت می توانند روند صعودی داشته باشند که در چند وقت اخیر نقدینگی زیادی را جذب کردند و بانک مرکزی هم نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان به سیستم بانکی تزریق کرد و همین منابع دست آنها را برای سرمایه گذاری در بازار سهام بهبود بخشیده است.

انتهای پیام/
منبع خبر: بازار