به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، علیرضا زاکانی در دیدار تلویزیونی با مردم استان اردبیل خطاب به مردم این استان اظهار کرد: در مطالعات بیش از ۱.۵ ساله ۱۰ مشکل اساسی در استان اردبیل احصا شده که مدیریت و رفع این مشکلات نیازمند حرکت جدی و برنامه مدون در دو سال ابتدایی خدمت دولت اقدام […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، علیرضا زاکانی در دیدار تلویزیونی با مردم استان اردبیل خطاب به مردم این استان اظهار کرد: در مطالعات بیش از ۱.۵ ساله ۱۰ مشکل اساسی در استان اردبیل احصا شده که مدیریت و رفع این مشکلات نیازمند حرکت جدی و برنامه مدون در دو سال ابتدایی خدمت دولت اقدام و اصلاح است که بی‌شک انجام این خدمات در محدوده زمانی مشخص شده خارج از توان نیست.

وی اصلی‌ترین مشکل استان اردبیل را کشاورزی سنتی و بحران آب دانسته این مشکل را زنگ خطری برای کشاورزی و حوزه آبیاری کشور دانست و افزود: گسترش کشاورزی سنتی در این نقطه از کشور که اتفاقاً پتانسیل بالایی هم برای افزایش مراودات تجاری با کشورهای همسایه دارد، سبب شده تا این قابلیت بالقوه یک ظرفیت ساده تلقی شده و روی آن سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام نگیرد.

زاکانی تصریح کرد: توزیع نامتوازن امکانات عمومی و حاشیه‌نشینی از دیگر معضلات موجود در اردبیل بوده که توزیع نامتناسب و بی‌برنامه جمعیت در شهرهایی همچون اردبیل و خلخال علاوه بر، بر هم زدن سیمای شهر سبب برخی مشکلات کلان نیز شده است که در کنار این مشکل نبود برنامه برای دفن زباله و فاضلاب برخی مشکلات خرد را تشدید و عمیق می‌کند.

مشکلات اردبیل از کمبود زیرساخت‌ها تا بحران آب

وی افزود: نامناسب بودن زیرساخت‌های عمومی در برخی شهرهای اردبیل به ویژه در مشگین‌شهر، پارس‌آباد خلخال، کوثر، گرمی و بیله‌سوار مشهود بوده اما شهرهای دیگر این مشکل را به طور معمول دارند که در کنار این مهم کمبود و بحران آب در برخی شهرها هم تشدیدکننده سایر مشکلات اجتماعی و سلامت شناخته می‌شود.

وی ۳ شهر استان اردبیل را دارای اهم مشکلات اجتماعی، اقتصادی و زیرساختی دانست و یادآور شد: شهرستان مشگین‌شهر با ۱۲ مورد، خلخال ۱۱ مورد و کوثر با ۸ مورد بیشترین مشکلات را نسبت به سایر شهرها در منطقه دارند و برای تمام این مشکلات برنامه‌های خوبی با ابلاغ به وزارتخانه‌های مربوطه در سطح کلان ملی و جذب بودجه از محل تصویب در نظر گرفته شده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای دو سال ابتدای خدمت دولت آینده حل مشکلاتی از ۴ شهرستان استان اردبیل در نظر گرفته شده است که از هر کدام از شهرهای مشگین‌شهر، خلخال، کوثر و اردبیل ۲ تا ۳ مشکل اساسی و ملموس در سطح مطالعات گسترده شناسایی و برطرف می‌شود.

زاکانی ادامه داد: برای جهش و رونق تولید در استان اردبیل نیز برنامه‌هایی تدارک دیده شده که به امید خدا بتوانیم با عملکرد مناسب خود در دولت آینده مشکل بیکاری را در سطح کشور و به تخصیص استان اردبیل به طور چشمگیری کاهش دهیم.

گردشگری اردبیل قابلیت رشد دارد

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطه سبز اردبیل را به سبب برخورداری از پتانسیل بزرگ اقلیمی، گردشگری و کشاورزی برای کشور حائز اهمیت برشمرد و اضافه کرد: با چنین امکانات طبیعی می‌توان استان اردبیل را از صنایع تبدیلی سیراب کرده و در کنار تقویت اقتصاد منطقه در بحث تولید و اشتغال کشور نیز نقش‌آفرینی کرد.

داوطلب سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ظرفیت گردشگری اردبیل را مغفول عنوان و بیان کرد: ارتباط با کشورهای همسایه به ویژه جمهوری آذربایجان یک ظرفیت بسیار خوب برای استان‌های آذربایجان خاصه استان اردبیل است که می‌توان بر روی همین یک ظرفیت اردبیل با سرمایه‌گذاری کلان نتایج و بهره‌های کافی را استحصال کرد.

زاکانی همچنین قومیت‌ها را دارای اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: قومیت‌های مختلف در کشور ایران برای ما از اولویت برخوردارند و سعی داریم تا با رضایت تمام این اقوام در راستای پیشبرد اهداف ملی قدم برداریم.

وی ضمن گرامیداشت یاد و نام بزرگان و مشاهیر اردبیل گفت: استان اردبیل مشاهیر و بزرگان زیادی همچون آیت‌الله مشکینی، شهید پستچی و موذن‌زاده‌های اردبیلی دارد که این‌ها در واقع ذخیره معنوی و فرهنگی استان شمرده می‌شود و برای هر یک از هم‌وطنان ایرانی قابل احترام و ارزش هستند.

انتهای پیام/

منبع