حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، ضمن گرامیداشت روز عرفه روز دعا و نیایش، این روز را بزرگترین نعمت الهی بر بندگان عنوان و اظهار کرد: دعای پرفیض عرفه، زمینه ساز تجلّی مغفرت و آمرزش خدا نسبت به بندگان بوده که دل‌های بندگان الهی از شوق و خشیت، خاضع گشته و […]

حجت‌الاسلام قاسم جعفرزاده در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، ضمن گرامیداشت روز عرفه روز دعا و نیایش، این روز را بزرگترین نعمت الهی بر بندگان عنوان و اظهار کرد: دعای پرفیض عرفه، زمینه ساز تجلّی مغفرت و آمرزش خدا نسبت به بندگان بوده که دل‌های بندگان الهی از شوق و خشیت، خاضع گشته و با تمام اخلاص و نهایت بندگی سر در آستان پروردگار نهاده و این دعای پر فضیلت را زمزمه می‌کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، در بیان اهمیت اعیاد ماه ذیحجه، گفت: دو عید مهم قربان و عرفه، از ارکان عملی اسلام در آئین مقدس حج است و همه مسلمانان به آن اعتقاد دارند و در این روز مسرور بوده و برای محرومان اطعام کرده و به همدیگر هدیه می‌دهند.

وی به فضیلت دعا و تضرع به درگاه الهی اشاره کرد و گفت: دعا وسیله قرب و نزدیکی مخلوق با آفریدگار و زمینه ساز آرامش روح و روان انسان است. اینکه انسان همواره در دعا تمام نگاه خویش را فقط به معبود متوجه می‌سازد و از غیر او چشم می‌پوشد در واقع نوعی یگانه‌پرستی و دوری از شرک را تمرین کرده و وحدانیت و یکتاپرستی را به عنوان شرط اول مسلمانی، به منصه ظهور می‌رساند.

حجت الاسلام جعفرزاده بصیرت افزایی را از برکات دعا و نیایش برشمرد و افزود: دعا و نیایش در حوزه‌ی شناختی، تأثیر شگرفی در خداشناسی، خودشناسی، مسؤولیت شناسی و بصیرت یابی دارد و در حوزه عاطفی، موجب افزایش احساس آرامش، تقویت دلبستگی به خدا، بالا بردن احساس حرمت خود و رشد و تعالی می‌شود و در حوزه رفتاری، منشأ اصلاح و تغییر رفتار، خیر رسانی و شفابخشی بوده و با پیشگیری از غفلت، عامل پیدایش بصیرت و روشنایی در دل و تأثیر ناپذیری از وسوسه‌های شیطانی است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل در تبیین آثار تربیتی دعای عرفه اظهار کرد: دعای عرفه به رشد، تربیت و سلامت معنوی و فضائل اخلاقی انسان‌ها کمک کرده و از سقوط آنان در منجلاب ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی پیشگیری می‌کند و شناخت خدا، شناخت هستی، خودشناسی، شناخت تعلیم و تربیت الهی و شناخت خود و در مقام ایثار و خدمت به افراد اجتماع برآمدن، از مهم‌ترین آثار تربیتی این دعای پرفیض است.

دعای عرفه در ۲۰ مسجد اردبیل طنین انداز می‌شود

به گفته مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همزمان با سراسر کشور دعای عرفه در ۲۰ مسجد از ۴۰ مسجد تراز انقلاب اسلامی در استان اردبیل طنین‌انداز خواهد شد.

حجت الاسلام جعفرزاده همچنین خاطرنشان کرد: بهترین و عمیق‌ترین دعایی که برای این روز از امامان (ع) به ما رسیده است دعای عرفه امام حسین (ع) است که سرشار از معرفت و عشق به درگاه باری‌تعالی است.

عضو شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل، به موقعیت به وجود آمده از انتشار ویروس کرونا در جامعه اشاره کرد و افزود: امسال متأسفانه برای دومین سال متوالی با توجه به شرایط و محدودیت‌های ایجاد شده از انتشار ویروس منحوس کرونا، مراسم پرفیض دعای عرفه در مناطق پرخطر استان اردبیل برگزار نخواهد شد اما با شعار هر خانه یک حسینیه و نیز در فضای باز با تعداد محدود شرکت کنندگان، می‌توان اتصال معنوی خالق با معبود را برقرار کرد و با دعا به درگاه الهی، شفای بیماران و ریشه کنی مشکلات و بیماری‌ها را از خداوند متعال مسئلت کرد.

انتهای پیام/

منبع