امام جمعه اردبیل گفت: داشتن حق تعیین سرنوشت بالاترین حق و بالاترین تکریم است و ما عقلاً و شرعاً و عرفاً مکلف هستیم که این حق را به کس دیگری نسپاریم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از مهر، آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه در خصوص لزوم مشارکت و حساسیت در انتخابات اظهار کرد: داشتن حق تعیین سرنوشت بالاترین حق و بالاترین تکریم است و هر شهروندی حق دارد سرنوشت خود و سرنوشت کشور خود را خودش تعیین کند این حق از طریق انتخابات اعمال می‌شود نبود انتخابات یا ساختگی بودن انتخابات به معنی محرومیت ملت از حق تعیین سرنوشت است.

وی با بیان اینکه این حق بزرگ در جمهوری اسلامی با خون هزاران شهید و به تعبیر حضرت امام با الله اکبرها به دست آمده است، گفت: بعضی از کشورها اصلاً انتخاباتی ندارند می‌گویند ما خاندان برگزیده خداوند و فراتر از انتخابات هستیم و آمریکا و اروپا هم می‌گویند این کشور از منظر دموکراسی نظیر ندارد! قانون اساسی هم ندارند می‌گویند قانون اساسی ما قرآن است بعضی از کشورها انتخابات دارند ولی تک نامزدی است.

انتخابات تک نامزد اهانت به ملت است

امام جمعه اردبیل بیان کرد: در بعضی از کشورها انتخابات ریاست جمهوری چند نامزدی است اما منظور یک نفر است و بقیه طفیلی هستند یعنی کسانی هستند که امکان رأی ندارند و از خودشان هستند و کاملاً مأموریت دارند. رؤسای بعضی کشورها قانون اساسی را تغییر می‌دهند تا بعد از دو نوبت باز رئیس شوند یعنی ریاست مادام العمر از آنجا که حق تعیین سرنوشت از طریق انتخابات اعمال می‌شود ما عقلاً و شرعاً و عرفاً مکلف هستیم که این حق را به کس دیگری نسپاریم و به آن بی اعتنا نباشیم لزوم دخالت در سرنوشت یک وظیفه عقلی بدیهی است و هیچ خدشه بردار نیست.

آیت الله عاملی با بیان اینکه هیچ نهادی مثل مجلس در سرنوشت کشور تأثیر ندارد، ادامه داد: ریشه ۶۰ درصد تحولات کشور و بلکه بیشتر از آن را باید در مجلس جست و جو کرد تصمیم مجلس در باب اقتصاد، سیاست، فرهنگ، تربیت، آموزش و پرورش، کشاورزی، صنعت، تکنولوژی‌های برتر و… بسیار خطیر است در همه این صحنه‌ها یا موجب عزت می‌شود یا ذلت یا اقتدار یا ضعف یا اصلاح یا افساد مجلس خانه مردم است هیچکس خائن یا بیگانه یا دزد را به خانه خود راه نمی‌دهد و هیچکس خانه خود را در اختیار نامحرم نمی‌گذارد.

وی افزود: در اهمیت مجلس همین بس که حکم تصویب شده در مجلس آن چنان نافذ و مسموع است که حتی رهبر انقلاب نیز با آن مخالفت نمی‌کند مقام معظم رهبری در سفر خود به قزوین در جمع دانشجویان فرمودند مسؤولیت‌های مجلس با خودِ مجلس است بنده به خیلی از این قوانینی که در مجلس تنظیم می‌شود اعتقادی ندارم و آنها را قبول ندارم ولی وقتی تبدیل به قانون شد بنده هم به صورت یک قانون عمل می‌کنم و مخالفتی نمی‌کنم.

نعمت گاز در ایران از برکات جمهوری اسلامی است

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل با اشاره به بارش برف اخیر در جای جای استان افزود: خدای متعال را شاکریم که با بارش برف کافی همه منطقه را غرق نعمت ساخت حجم برف مشکلاتی در رفت و آمد درست کرد از تمام کسانی که در تسهیل امور تلاش کردند تشکر می‌کنم، یک نکته قابل توجه در این سرمای شدید که به ۱۷ درجه زیر صفر هم رسید توان شرکت گاز ایران است که هیچ گونه قطعی نداشت با اینکه گازرسانی در سطح کشور به صورت خانگی و صنعتی فوق العاده توسعه یافته است دور افتاده‌ترین روستاها غرق در نعمت گاز هستند نسل جدید بداند که نعمت گاز در ایران از برکات جمهوری اسلامی است.

آیت‌الله عاملی اضافه کرد: دولت در این خصوص در استان ما سرمایه‌گذاری بزرگی انجام داده است زمانی به من اطلاع دادند که استان اردبیل در منتهی الیه خط گاز کشور است و فقط یک لوله آن را تأمین می‌کند در نتیجه اگر حادثه‌ای اتفاق بیفتد و لوله قطع شود فاجعه عظیمی رخ می‌دهد یا اگر مصرف در کشور زیاد باشد ممکن است گاز به استان اردبیل نرسد از این رو با وزیر نفت وقت مکاتبه و خطر را گوشزد کردیم به دنبال مکاتبه فوق مسئولین استان با تمام توان دنبال موضوع رفتند تا اینکه دولت یک خط دیگر از چلوند به اردبیل با هزینه سه هزار میلیارد تومان کشید و توسعه لوله در داخل استان به شهرهای مختلف استان شروع شد.

دنیا با حق ویژه و تبعیض اداره می‌شود

نماینده رهبر معظم انقلاب در بخش دیگری از خطبه‌ها خاطرنشان کرد: دنیا با حق ویژه و تبعیض وحشتناک اداره می‌شود و مدیریت با حق ویژه بدترین مدیریت است انصارالله مانع از حمل اجناس به اسرائیل است آمریکا فوراً موضوع را به شورای امنیت برد و با هم پیمانان خود به یمن حمله کرد می‌گوئیم خودتان مانع از حمله اجناس ضروری به غزه هستید می‌گویند ما حق داریم مانع شویم ولی شما نمی‌توانید! اسرائیل به راحتی وارد لبنان یا سوریه می‌شود و هر کس را می‌خواهد می‌کشد اینجا نه اروپا و نه آمریکا هیچ اعتراضی نمی‌کنند اما وقتی ایران تروریست‌ها را در اربیل عراق دنبال می‌کند اعتراض اروپا و آمریکا بلند می‌شود می‌گوئیم چرا حق ویژه برای خود قائل می‌شوید می‌گویند ما حق داریم شما نمی‌توانید و ده‌ها نمونه از این قبیل که به طور روزمره شاهد آن در مدیریت دنیا هستیم.

وی با اشاره به مسائل اخیر بین ایران و پاکستان گفت: از اینکه پاکستان اعلام کرد که حاضر است با ایران در خصوص تروریست‌ها همکاری کند موفقیت بزرگی است حدود ۲۰ سال است که نیروی انتظامی، مرزبانان و مردم بی‌گناه در شهرهای مختلف توسط تروریست‌هایی که در پاکستان لانه کرده‌اند به شهادت می‌رسند تمام راه‌های دیپلماسی طی شده بود که نشان می‌دهد ملت ما جز ملت‌هایی است که بیشترین قربانی را در برابر تروریسم داده است.

دست عنایت حضرت حق در غزه کاملاً مشهود شد

آیت الله عاملی با بیان اینکه دست خداوند همیشه در عرصه حق دیده می‌شود این هفته دست عنایت حضرت حق در غزه کاملاً مشهود شد، گفت: دنیای معاصر مبتلی به یک نفاق بزرگ در مدیریت دنیا شده است، جنایت کاران بزرگ برای منحرف کردن افکار عمومی و پوشاندن چهره کریه خود چاره‌ای جز نفاق ندارند بالاترین نفاق در دنیا مال آمریکا و اروپا است.

وی با ارائه تحلیلی از ابعاد شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی تصریح کرد: شکایت آفریقای جنوبی به محکمه بین المللی و کشاندن اسرائیل به پای محکمه یک حادثه بزرگ سیاسی حقوقی در روزگار معاصر است تا حال هیچ دولتی جرأت چنین کاری نکرده است بعضی از تحلیل گران محکمه بین المللی را آن چنان مهم می‌دانند که می‌گویند در ۷ اکتبر شکست نظامی اسرائیل رقم خورد و در محکمه سقوط و هزیمت قانونی، حقوقی و اخلاقی اسرائیل ثبت شد.

آیت الله عاملی گفت: جای بسیار تحسین است که دولت آفریقای جنوبی به تهدیدات آمریکا و اروپا و صهیونیست بین‌الملل اعتنا نکرد آن‌ها توطئه‌های شدیدی علیه این کشور شروع کرده‌اند و با صراحت می‌گویند در تمام محافل بین المللی از آفریقای جنوبی انتقام خواهیم گرفت اگر نسل کشی ثابت شود لازمه آن دستگیری و محاکمه مجرمین جنگی در محکمه جنایی بین‌المللی است اگر عدالت در دنیا حاکم شود باید تمام کسانی که به هزاران طفل اجازه زندگی ندادند به محکمه جنایی بین‌المللی تحویل داده شود.

فشار سیاسی آمریکا و انگلستان علیه محکمه بین المللی و قضات آن به اوج رسیده است

وی ادامه داد: فشار سیاسی آمریکا و انگلستان علیه محکمه بین المللی و قضات آن به اوج رسیده است و خیلی‌ها احتمال می‌دهند که محکمه، محکمه سیاسی خواهد شد یعنی فلسطین جز خداوند یار و یاوری ندارد مگر اینکه ملت‌های مسلمان دولت‌های خود را به پای محاکمه بکشند این محاکمه کارساز خواهد بود و فلسطین به این احتیاج دارد و یک نکته قابل توجه این است که محکمه بین المللی مدت خاصی دارد یعنی قضات باید عوض شوند عمر مأموریت قضات فعلی این محکمه به زودی به پایان می‌رسد و قبل از صدور حکم، قضات فعلی مرخص می‌شوند و باید قضات جدیدی بیایند قطعاً آمریکا، انگلیس و صهیونیسم بین الملل و تجار سلاح در انتخاب قضات دخالت خواهند کرد.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: بسیاری از محققین و حقوق دانان منصف از صدور حکم نسل کشی توسط محکمه بین المللی نگران هستند چون قضاتی که در این محکمه نشسته‌اند از دولت‌هایی هستند که اسرائیل را به رسمیت شناخته‌اند هرچند ملت‌های آنها با فلسطین همدردی می‌کنند.

وی افزود: محکمه بین المللی قدرت تنفیذ و اجرا ندارد اگر نسل کشی ثابت شود باید آن را به سازمان ملل مخصوصاً شورای امنیت بفرستد در حالی که شورای امنیت در سیطره آمریکا و صهیونیست‌ها است بنابراین فایده حکم فقط محکومیت در افکار عمومی دنیا می‌شود در گذشته نیز محکمه بین المللی حکم را صادر کرده ولی چون قدرت تنفیذ نداشت به زباله دان انداخته شد اهل دقت و دلسوزان می‌گویند محکمه واقعی، مؤثر و قوی عبارت است از جهاد و آنچه که یمن فعلاً آن را انجام می‌دهد. البته بعد از ثبوت نسل کشی در محکمه بین المللی و ارسال آن به سازمان ملل و شورای امنیت اعمال حق وتو برای آمریکا بسیار مشکل و هزینه بر خواهد شد چون معنای آن ایستادن در برابر محکمه بین‌المللی است.

امام جمعه اردبیل با بیان اینکه رژیم اسرائیل آن قدر ضعیف است که با وجود برپایی محکمه بین المللی و فوران نفرت در افکار عمومی جهان باز از جنایات وحشتناک خود که همه مصداق نسل کشی هستند دست نمی‌کشد، خاطرنشان کرد: تمام جنایات تکان دهنده در حال حاضر به صورت روزانه اتفاق می‌افتد این هفته دولت آمریکا اعلام کرد بررسی‌های ما نشان می‌دهد که اسرائیل در هر ۲۴ ساعت ۱۵۰ نفر از اهالی غزه را می‌کشد. عفو بین الملل اعلام کرد که تا حال به غزه به عنوان یک زندان بزرگ نگاه می‌کردیم ولی حالا در برابر چشمان ما به یک قبرستان بزرگ تبدیل می‌شود.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها از انفعال دولت‌های اسلامی انتقاد کرد و گفت :۵۷ کشور در نشست جده حاضر شدند قدرت ۵۷ کشور دارای نفت و گاز و سرمایه‌های هنگفت یک جا جمع شد اما آنها حتی نتوانستند محاصره دارو، غذا و سوخت را بشکنند یکی از مصیبت‌های بزرگ عالم اسلام این است که اسرائیل در دفاع از خود در ازا محکمه بین المللی گفت من گذرگاه رفح را نبسته‌ام مساعداتی که مسلمان‌ها فرستاده بودند اجازه دادم به غزه وارد شود سپس اجناس را شمرد و گفت کمک‌های پزشکی و تریلی‌هایی که مشتمل بر کفن و بیسکویت بود وارد غزه شدند! آمریکا فعلاً در اردن ۱۶ پایگاه نظامی دارد که از آنها به نفع اسرائیل استفاده می‌کند و بلکه در تمام کشورهای عربی پایگاه دارد بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا انجرلیک در ترکیه است و اخیراً می‌خواهد در آذربایجان نیز پایگاه نظامی بزند تا محاصره ایران را کامل کند.

آیت الله عاملی ضمن نقل یک رویداد تاریخی به بیان تحلیلی دقیق در خصوص نقش آفریقای جنوبی در شرایط معاصر جهان پرداخت و خاطر نشان کرد: اهل تحقیق می‌گویند در ماجرای شجاعت آفریقای جنوبی سنت استبدال عملاً محقق شد و این سنت نه با کشورهای عربی و نه با کشورهای اسلامی بلکه با آفریقای جنوبی محقق شده باید گفت این اقدام شجاعانه آفریقای جنوبی خدمت بزرگی به نلسون ماندلا قهرمان مبارزه با آپارتاید نژادپرستی است و با این حرکت باید گفت نلسون ماندلا نمرده است خدمت بزرگ به یک رهبر دفاع جانانه از مرام، فکر و روش اوست.

وی ادامه داد: اسرائیل با یک دروغ بزرگ یعنی قربانیان هولوکاست تعاطف و محبت غربی‌ها مخصوصاً آلمان را به خود جلب کرده و آفریقای جنوبی با یک حقیقت بزرگ یعنی آپارتاید نظر دنیا را به خود جلب کرده و با همان وجهه به دفاع از قربانیان نسل کشی در غزه پرداخته است باید گفت آفریقا از یک در بسیار با شرف و وسیع از درهای تاریخ وارد تاریخ شد و عنایت این کشور در حق فلسطین قطعاً با نور در صفحات تاریخ نوشته خواهد شد.

انتهای پیام/
منبع خبر: مهر