سال‌هاست که موضوع توجه پروژه‌های عمرانی به الزامات محیط‌زیست مطرح می‌شود اما مصداق بارز شانه خالی کردن از این مهم در تخریب‌های گسترده گردنه حیران قابل مشاهده است.

گردنه کوهستانی حیران که سالانه زیبایی وصف ناپذیرش میلیون‌ها گردشگر را به خود می خواند، حال و روز خوشی ندارد. مقایسه وضعیت گردنه حیران در مرز ایران و آذربایجان بیانگر ساخت و سازهای بی‌رویه در سمت ایران و حال و هوای خوش محیط‌زیست در سمت آذربایجان دارد.

نه تنها ساخت و سازها بلکه کوه‌خواری و جنگل‌خواری نیز بلای جان حیران شده و اینبار دوستداران محیط‌زیست را در مقابل زخم های عمیق بر تن طبیعت خود حیران گزارده است.

تا جایی که بارها در رویدادهای محیط‌زیستی مختلف رسیدگی به گردنه حیران و جلوگیری از تعدی به محیط‌زیست آن مطرح شده اما راه به جایی نبرده است.

هرچند مسئولان استان اردبیل باور دارند که اغماض در حوزه محیط‌زیست به دلیل اثرات بی‌بازگشت آن قابل چشم پوشی نیست اما نجات حیران نیازمند عزم ملی و بین استانی است.

پیش از این دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل گفته بود که  دستگاه قضایی اردبیل در برخورد با متخلفان محیط‌زیست چشم‌پوشی ندارد و با جدیت و اهتمام ویژه به این مسئله ورود پیدا کرده است.

ناصر عتباتی تصریح کرد: جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی و جلوگیری از تخریب زیستگاه‌ها و شکار و صید غیرمجاز جزو اولویت‌های اساسی دستگاه قضائی استان است و در این زمینه پشتیبانی از فعالیت محیط بانان برای تحقق این مهم مبنای کار قرار گرفته و همکاری تمام اقشار جامعه مهم و حیاتی است.

وی گفت: از جمله طرح‌ها و برنامه‌هایی که در دستور کار دستگاه قضائی استان قرار گرفته است می‌توان به حفاظت از اراضی جنگلی و پوشش گیاهی، جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه‌ها اشاره کرد که به جد پیگیر این موارد هستیم.

نتیجه دست درازی به طبیعت و به ویژه از بین بردن پوشش‌های گیاهی که عید امسال را با وقوع سیل برای بسیاری از هم استانی‌ها غم‌انگیز کرد، بیش از گذشته نگرانی کنشگران مدنی را برانگیخته و اینبار با ارسال نامه‌ای به روسای قوای سه گانه جهت نجات جان جنگل‌ها استمداد طلبیده‌اند.

کنشگران مدنی معتقدند تداوم این روند در گردنه حیران اثرات بی‌بازگشتی به دنبال خواهد داشت و نباید به بهانه توسعه شیره جان جنگل‌ها را مکید.

نامه‌ای که کنشگران مدنی ۲۰ استان به روسای قوای سه گانه ارائه کرده‌اند به شرح زیر است:

«دستگاه‌های مسؤول باید قاطعانه با تعدی به جنگلها به هر بهانه‌ای اعم از هتل‌سازی و جذب گردشگر و ساخت حوزه علمیه و برخی توجیهات به ظاهر قابل قبول، مقابله کنند. پدیده زمین‌خواری و اخیراً کوه‌خواری و ساخت‌و‌ساز در ارتفاعات، از دیگر مسائل رنج‌آور و اسف‌بار است و باید در قانون، اینگونه اقدامات جرم تلقی شوند و افراد سوءاستفاده‌کننده، بی هیچ اغماضی مورد تعقیب قضایی قرار گیرند و اگر در دستگاه‌ها نیز کوتاهی انجام گیرد، باید با عوامل این کوتاهی هم بشدت برخورد شود»

سخنان رهبر انقلاب در دیدار مسئولان و دست اندرکاران منابع طبیعی و محیط‌زیست

بسمه تعالی

رؤسای محترم قوای مجریه، قضاییه و مقننه؛

جناب آقای دکتر روحانی

حضرت آیت الله دکتر رئیسی

جناب آقای دکتر لاریجانی

با سلام و آرزوی توفیق؛

در شرایطی که در روزهای آغازین سال نو، کام تمامی ایرانیان به دلیل وقوع سیل در برخی استان‌های کشور تلخ گشت، کنشگران عرصه محیط‌زیست از سراسر کشور در کنار شبکه‌های محیط‌زیست و منابع طبیعی استان‌های سیل‌زده قرار گرفتند تا با جمع‌آوری و توزیع کمک‌های نقدی و غیرنقدی همراه با سایر نهادهای مسؤول، یاریگر هموطنانشان باشند.

هر چند تحلیل جامع چنین حادثه‌ای، اعم از مقدمات، زمینه‌ها و علل بروز آن و همچنین مدیریت پس از وقوع حادثه، نیازمند انجام بررسی‌های کارشناسی با مشارکت همه دست‌اندرکاران است، ولی از مجموع نظرات غالب دانشمندان، استادان، کارشناسان و کنشگران این حوزه میتوان ردپای مداخلات توسعه‌ای ناپایدار، تبعیض‌آمیز و ناعادلانه در عرصه‌های طبیعی را در وقوع سیل یا تشدید آثار آن به وضوح مشاهده کرد که بارزترین آنها دست‌اندازی به جنگل‌ها و اجرای غیرکارشناسانه برخی از پروژه‌های عمرانی در بخشهایی از مناطق آسیب‌دیده است.

توسعه نامتوازن بدون توجه به الزامات محیط‌زیستی، در گذر زمان باعث ایجاد پیامدهای منفی گوناگونی خواهد شد، لذا با توجه به چنین ارتباط مستقیم و اثرگذاری، ضرورت دارد از این تجارب جهت پیشگیری از وقوع حوادث مشابه در سایر نقاط کشور استفاده شود.

همچنین اصلاح و به‌روز‌رسانی قوانین، برخورد جدی با متخلفان و قانون‌شکنان و رعایت ضوابط محیط‌زیستی توسط مجریان، از مهمترین اولویت‌های مدیریت این حوزه است.

گردنه حیران به عنوان یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعی ایران مدتهاست مورد بی‌مهری مسؤولین محلی و ملی قرار گرفته است و حضور ماشین‌آلات و تجهیزاتی که هرروزه و در مقابل دیدگان مردم درحال بلعیدن جنگل‌ها و اراضی اطراف هستند، نه توجه مدعی‌العموم را جلب کرده و نه اثری از توجه مسؤولان اجرایی به موازین توسعه پایدار در آن ملاحظه می‌شود.

مسئولین دو سوی این گردنه در استانهای گیلان و اردبیل از لزوم چهاربانده شدن مسیر اردبیل به آستارا خبر می‌دهند، اما آنچه افکار عمومی از آن بی‌خبر مانده، تخریب و چپاول گسترده‌ای است که به این بهانه در حال وقوع است. اگرچه تعریض جاده مذکور با رعایت اصول توسعه پایدار و حفظ موازین محیط‌زیستی میتواند آثار مثبتی برای هر دو استان داشته باشد اما متأسفانه تخلفات گسترده در اجرای پروژه مذکور تا همین جا هم باعث تخریب غیرضروری بخش بسیار زیادی از کوهها و جنگلهای منطقه شده است.

آیا در شرایطی که بی‌تدبیری‌های سال‌های گذشته در تخریب پهنه‌های طبیعی در استان‌های گلستان، مازندران، فارس، لرستان و خوزستان سبب ایجاد خسارت‌های فراوان زیرساختی و ازبین‌رفتن امکان زندگی مردم فهیم و نجیب این بخش از میهن‌مان شده است، غفلت مداوم و عدم حساسیت سیاستگزاران و مسؤولان در این زمینه، نگران‌کننده و دردناک نیست؟

امروز در نخستین روزهای سال ۱۳۹۸، درخواست ما کنشگران مدنی از شما این است که بعنوان نمونه‌ای از صدها مورد مشابه این‌چنینی در سراسر کشور، با ورود فوری به موضوع، به انتفاع سودجویان و اعقاب و پشتیبانان آنها از برداشتهای معدنی در این منطقه که به اسم توسعه راه‌آهن رشت – آستارا صورت می‌گیرد پایان دهید.

این خیانت بزرگ که با دامن زدن به اختلاف دروغین منطقه‌ای میان مردمان شهرهای دو سوی حیران، گمراه کردن و فریب افکار عمومی را در دستور قرار داده تا بر ایجاد ثروت صدها هزار میلیاردی از محل دارایی‌های ملی برای گروه‌هایی خاص، سرپوش گذاشته شود، شایسته توجه و برخورد جدی است.

لذا از مسئولین محترم درخواست داریم با توجه به حساسیت موضوع و ایجاد تخریب گسترده، به صورت ویژه، موضوع را مورد رسیدگی قرار داده و با متخلفان در هر جایگاهی و مسئولیتی که هستند برخورد قانونی صورت پذیرد.

با سپاس و آرزوی سربلندی برای همه خدمتگزاران صدیق کشور عزیزمان، ایران.

امضاءکنندگان:

 شبکه تشکلهای محیط‌زیست و منابع طبیعی استانهای :

#اردبیل #گیلان #خوزستان #مازندران #قزوین #خراسان_رضوی #گلستان #لرستان #سمنان #البرز #آذربایجان_غربی #زنجان #تهران #خراسان_شمالی #کرمان #کردستان #همدان #اصفهان #قم #یزد

انتهای پیام/