به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از رادیو ارمنستان، دولت ارمنستان بار دیگر نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان را به نقض فاحش آتش‌بس در خطوط مرزی متهم کرد. در این ارتباط، وزارت خارجه ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای گفت: در ۸ نوامبر، نیروهای جمهوری آذربایجان به سمت غیرنظامیانی که در حوالی جاده «استپانکرت – شوشا» […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از رادیو ارمنستان، دولت ارمنستان بار دیگر نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان را به نقض فاحش آتش‌بس در خطوط مرزی متهم کرد.

در این ارتباط، وزارت خارجه ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای گفت: در ۸ نوامبر، نیروهای جمهوری آذربایجان به سمت غیرنظامیانی که در حوالی جاده «استپانکرتشوشا» در منطقه استحفاظی صلح‌بانان روسی در حال انجام کارهای ساختمانی بودند، تیراندازی کرد که در نتیجه سه نفر مجروح و یک نفر کشته شد. ما نقض فاحش آتش‌بس برقرار شده در بیانیه ۹ نوامبر ۲۰۲۰ از سوی نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان را به شدت محکوم می‌کنیم و این حادثه در آستانه اولین سالگرد امضای توافق سه جانبه رخ داده است.

وزارت خارجه ارمنستان همچنین با انتقاد تند از رئیس جمهور آذربایجان افزود: لفاظی‌های مداوم عالی‌ترین مقام جمهوری آذربایجان در راستای ارمنستان هراسی و نقض مکرر آتش‌بس به وضوح ماهیت توخالی اظهارات باکو درباره عادی‌سازی روابط بین ارمنستان و مردم ارمنستان را نشان می‌دهد.

این بیانیه وزارت خارجه ارمنستان چند ساعت پس از آن منتشر شد که وزارت خارجه جمهوری آذربایجان به مناسبت آنچه «روز پیروزی در جنگ قره باغ» خوانده، از آمادگی برای عادی سازی روابط باکو و ایروان خبر داده و در همین راستا، اجرایی شدن توافق سه جانبه قره باغ را امری مهم تلقی کرد.

بر اساس این گزارش، در بیانیه وزارت خارجه جمهوری آذربایجان آمده است: اساس چشم انداز بلندمدت آذربایجان تضمین صلح پایدار، توسعه و پیشرفت است. آذربایجان با حذف عامل اشغال اراضی خود، آماده عادی سازی روابط با ارمنستان بر اساس پایبندی دقیق به اصول حقوق بین الملل به ویژه حاکمیت، تمامیت ارضی و مصونیت مرزها است.

توافق آتش بس قره باغ در حالی وارد یک سالگی خود می‌شود که باکو و آنکارا تلاش می‌کنند برخی از مفاد آن را به نفع خود تفسیر و به این ترتیب نقشه راه‌های مواصلاتی قفقاز جنوبی را تغییر دهند.

انتهای پیام/

منبع