عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت:اقتصاد دانش‌بنیان، دخالت دادن علم و فناوری در همه عرصه های تولید است و بی شک با حمایت از شرکت های دانش بنیان می توان با تحریم ها مقابله کرد.

مجتبی مرادجو در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: با توسعه و گسترش شرکت های دانش بنیان می توان به اهدافی همچون ایجاد اشتغال با کمک به استارتاپ ها، توسعه فعالیت های دانش بنیان و همچنین مقابله با آثار تحریم ها دست یافت.

وی با اشاره به ضرورت برنامه‌ریزی برای تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از آنها خاطرنشان کرد: پیشنهادات صاحب نظران و اجرایی شدن آنها اقدامی موثر در مسیر تحقق شعار سال ۱۴۰۱ است.

عضو شورای مرکزی و رئیس کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور تصریح کرد: مقام معظم رهبری با نام نهادن سال جاری به عنوان تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین نقشه راه اقتصاد کشور را تبیین کردند.

اقتصاد دانش‌بنیان یعنی دخالت دادن علم و فناوری در همه عرصه های تولید و نباید تردید داشت با حمایت از شرکت های دانش بنیان و توسعه نقش‌آفرینی آنها، می توان به اهدافی همچون ایجاد اشتغال با کمک به استارتاپ ها، توسعه فعالیت های دانش بنیان و همچنین مقابله با آثار تحریم ها دست یافت.

اقتصاد دانش‌بنیان یعنی دخالت دادن علم و فناوری در همه عرصه های تولید
مرادجو بیان کرد: این نامگذاری بارقه‌های امید را در دل فعالان زیست بوم فناوری کشور ایجاد کرده است تا به تبع آن، نقش شرکت‌های دانش‌بنیان، تشکل‌های مردمی و صاحبان ایده، در عرصه اقتصاد و تولید پررنگ‌تر شده و به دانش بنیان شدن اقتصاد و افزایش اشتغالزایی نیز منجر شود.

وی افزود: اقتصاد دانش‌بنیان یعنی دخالت دادن علم و فناوری در همه عرصه های تولید و نباید تردید داشت با حمایت از شرکت های دانش بنیان و توسعه نقش‌آفرینی آنها، می توان به اهدافی همچون ایجاد اشتغال با کمک به استارتاپ ها، توسعه فعالیت های دانش بنیان و همچنین مقابله با آثار تحریم ها دست یافت.

عضو شورای مرکزی و رئیس کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور ادامه داد: اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان ما به چه حمایت‌هایی نیاز دارند تا نقش آفرینی بیشتری در تولید و اشتغال آفرینی داشته باشند، شامل حوزه هایی متعددی است که در این بین نظر صاحبان ایده نباید در این مورد نادیده گرفته شود.

در جامعه امروزی، جز با افزایش علم در حوزه های مختلف، امکان پیشرفت و طی کردن مسیر صعودی فراهم نخواهد بود
مرادجو لزوم ایجاد تسهیلات ویژه برای شرکت های دانش بنیان، تعیین مراجع قانونی تخصصی برای رسیدگی به شکایات و مشکلات دانش بنیان ها، معافیت های مالیاتی و بیمه ای و افزایش اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی را از راهکارهای اساسی تحقق تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در کشور اعلام کرد.

وی همچنین گفت: اجازه به موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی برای حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان، مکلف کردن ادارات، نهادها و سازمان ها در جهت خرید محصولات دانش بنیان برای رفع نیازها، کمک به صادارت محصولات دانش بنیان، اجازه به شرکت های دانش بنیان برای استفاده از دستاوردها، فضاها و امکانات پایگاه ها و مراکز علمی و ایجاد بستر حمایتی مناسبت برای معرفی محصولات شرکت‌های دانش بنیان با طرح هایی همچون استفاده از ظرفیت های صداوسیما و نمایشگاه های بین المللی از دیگر راهکارهایی است که نباید در راستای تحقق شعار سال از آنها غفلت کرد.

عضو شورای مرکزی و رئیس کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اضافه کرد: در جامعه جهانی امروزی، جز با افزایش علم در حوزه های مختلف، امکان پیشرفت و طی کردن مسیر صعودی فراهم نخواهد بود و کشور ما نیز از این قضیه مستثنی نیست.

تاکید رهبر معظم انقلاب بر دانش بنیان کردن اقتصاد و تولید ضرورت توجه به این عرصه را دوچندان می کند
مرادجو اظهار کرد: از سوی دیگر با توجه به شرایط اقتصادی خاص کشور ما، راهی جز تلاش برای پیشرفت همه جانبه و حرکت با تمام توان به سمت اقتصاد قوی دانش بنیان نداریم.

وی گفت: در این راه، بهره گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در همه بخش ها اعم از بهداشت، آموزش، فرهنگ، اقتصاد و … یک ضرورت است که می تواند ما هر چه بیشتر، بهتر و سریع تر به رشداقتصادی مورد قبول برساند.

عضو شورای مرکزی و رئیس کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور خاطرنشان کرد: نامگذاری سال ۱۴۰۱ و تاکید رهبر معظم انقلاب بر دانش بنیان کردن اقتصاد و تولید نیز ضرورت توجه به این عرصه را دوچندان می کند و امید است دولت محترم و نهادهای ذی ربط و تصمیم گیر، به صورت جدی پیگیر تحقق آن باشند.

حمایت ها اهتمام تمام بخش های تصمیم گیری و حمایتی را می طلبد و در این بین، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز به عنوان تنها تشکل غیردولتی و قانونی حوزه فناوری اطلاعات، آمادگی خود را برای همرهی با شرکت های دانش بنیان اعلام می دارد.

لزوم تعامل دولت و نهادهای تصمیم گیر با سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور
مرادجو ادامه داد: پیشنهادات مطرح شده عمده حمایت های مورد نیاز شرکت های دانش بنیان است که به تقویت این شرکت ها برای نقش آفرینی در مسیر تحقق شعار سال کمک خواهد کرد.

وی افزود:البته این حمایت ها اهتمام تمام بخش های تصمیم گیری و حمایتی را می طلبد و در این بین، سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز به عنوان تنها تشکل غیردولتی و قانونی حوزه فناوری اطلاعات، آمادگی خود را برای همرهی با شرکت های دانش بنیان اعلام می دارد.

عضو شورای مرکزی و رئیس کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اظهار کرد: دستیابی به اهداف مهم این عرصه، تعامل دولت و نهادهای تصمیم گیر با سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور را می طلبد تا بتوانیم با همراهی بخش دولتی و غیردولتی، با سرعت مضاف به سمت تحقق اهداف مشترک حرکت کنیم.

انتهای پیام/