به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از اسپوتنیک، «ابراهیم کالین»، مشاور ارشد سیاست خارجی اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: آنکارا مانع از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو نشده است، اما خواهان مذاکره با کشورهای اسکاندیناوی و سرکوب اقدامات تروریستی به ویژه در استکهلم است». ابراهیم کالین در این گفتگو افزود: «ما درب […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از اسپوتنیک، «ابراهیم کالین»، مشاور ارشد سیاست خارجی اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت: آنکارا مانع از پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو نشده است، اما خواهان مذاکره با کشورهای اسکاندیناوی و سرکوب اقدامات تروریستی به ویژه در استکهلم است».

ابراهیم کالین در این گفتگو افزود: «ما درب گفتگو و مذاکره بر سر عضویت فنلاند و سوئد در ناتو را نمی‌بندیم، اما اساساً این موضوع را به عنوان یک موضوع امنیت ملی ترکیه مطرح می‌کنیم.»

کالین گفت: «آنچه باید انجام شود واضح است: آنها نباید اجازه دهند رسانه‌ها، فعالیت‌ها، سازمان‌ها و افراد «پ.ک. ک» در آن کشورها فعالیت کند. عضویت در ناتو همیشه یک فرآیند است. ما خواهیم دید که اوضاع چگونه پیش خواهد رفت. اما این اولین نکته‌ای است که می‌خواهیم به همه متحدان و همچنین مقامات سوئد گوشزد کنیم.»

کالین همچنین خاطرنشان کرد که ترکیه مایل است درباره عضویت سوئد در ناتو با همتایان سوئدی خود گفتگو و مذاکره کند.

قرار است وزرای امور خارجه فنلاند، سوئد و ترکیه برای حل اختلافات درباره پیوستن به ناتو در برلین مذاکره کنند. در همین ارتباط نیز «مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه هنگام ورود به برلین به خبرنگاران گفت: «غیرقابل قبول است که اعضای آتی و احتمالی جدید ناتو از گروه شبه نظامی پ‌ک‌ک حمایت کنند.»

چاووش اوغلو با بیان اینکه با همتایان سوئدی و فنلاندی خود گفتگو خواهد کرد، گفت: «مشکل این است که این دو کشور آشکارا از «پ.ک. ک» و «ی.پ. گ» حمایت می‌کنند، در حالی که این دو گروه، سازمان‌های تروریستی هستند که هر روز به نیروهای ما حمله می‌کنند.»

او گفت: «اکثریت بزرگ مردم ترکیه مخالف عضویت آن کشورها در ناتو هستند و از ما می‌خواهند که این عضویت را رد کنیم.»

پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید 


انتهای پیام/

منبع