معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: تمام رانندگان ناوگان باری و مسافر در استان اردبیل از بیمه پایه و تکمیلی بهره‌مند هستند.

به گزارش آذرمغان، رضا شیرین‌زاده، اظهار کرد: ما در حال حاضر ۱۴ هزار و ۵۰۰ راننده حرفه‌ای در بخش حمل و نقل بار و مسافر در استان اردبیل داریم که به غیر از تعداد معدودی از آنها، مابقی رانندگان از خدمات بیمه تأمین اجتماعی و حتی بیمه تکمیلی بهره‌مند هستند.

وی تصریح کرد: تنها تعداد معدودی از رانندگان تازه وارد از پرداخت ۵۰ درصد هزینه‌های دولتی در بهره‌مندی از خدمات بیمه‌ای بی‌بهره هستند که تلاش می‌کنیم در ماه‌های آینده مشکل آنها را نیز رفع کنیم تا بتوانند از با پرداخت ۵۰ درصد هزینه بیمه خود از خدمات پوشش بیمه‌ای کامل در بخش پایه و تکمیلی استفاده کنند.

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل گفت: در حال حاضر هفت هزار و ۵۰۰ ناوگان باری و یک‌هزار و ۲۰۰ ناوگان مسافربری در استان اردبیل فعالیت می‌کنند که ۱۲ هزار راننده حرفه‌ای در بخش حمل و نقل باری و دو هزار و ۵۰۰ راننده حرفه‌ای در بخش مسافر فعالیت خود را انجام داده و جابجایی بار و مسافر را عهده‌دار هستند.

شیرین‌زاده عمر ناوگان مسافربری استان را به طور میانگین ۱۲ سال اعلام کرد و افزود: در این بخش ما با شرایط مناسب و استانداردی روبه‌رو هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: عمر ناوگان باری استان ۲۳ سال است در حالی که متوسط کشوری ۱۹ سال است که با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، نوسازی ناوگان در بخش بار در اولویت قرار گرفته و به تدریج این روند را شاهد هستیم.

شیرین‌زاده به پوشش بیمه‌ای رانندگان اعم از بیمه پایه‌ای و تکمیلی اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر اکثر رانندگان از خدمات بیمه‌ای با تخفیف ۵۰ درصد بهره‌مند هستند به طوری که با پرداخت نیمی از هزینه‌ها از سوی خود و نیم دیگر به صورت یارانه‌دار از پوشش بیمه‌ای تأمین اجتماعی بهره‌مند بوده و در کنار آن از خدمات بیمه تکمیلی نیز استفاده می‌کنند.

وی اضافه کرد: دولت در حمایت از رانندگان وسائط نقلیه باری و مسافری ۵۰ درصد هزینه‌ها را به شکل یارانه‌دار برای پوشش کامل بیمه این اقشار پرداخت کرده و در طول سال در نظر می‌گیرد.

نقش مکملی رانندگان در حفظ ایمنی در جاده‌ها

شیرین‌زاده در مورد پوشش بیمه‌ای کمک رانندگان نیز بیان کرد: در این زمینه ما شرایط خاص بیمه‌ای را نداریم و باید خود رانندگان نسبت به پوشش بیمه‌ای این افراد نیز اقدام کنند.

وی ضمن گرامیداشت روز ایمنی حمل و نقل اظهار کرد: آنچه که به عنوان موضوع اساسی در بحث ایمنی در بخش حمل و نقل بار و مسافر باید به آن توجه کنیم، در کنار احداث راه‌های ایمن و خودروهای با استانداردهای مناسب، ضرورت دارد خود رانندگان نیز موارد مهم ایمنی به ویژه از سرعت غیرمجاز و سبقت‌های غیرمجاز جلوگیری کرده و همواره در رانندگی توجه به جلو را مد نظر قرار دهند.

معاون راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل تصریح کرد: قطعاً در احداث راه‌ها با نظر مهندسان و کارشناسان امر موارد ایمنی مورد توجه قرار می‌گیرد و با بازرسی و ممیزی موارد ایمنی سعی می‌شود تا بهره‌برداری از راه‌ها با فراهم شدن زیرساخت‌های ایمنی انجام شود.

شیرین‌زاده گفت: نصب گاردریل، روشنایی جاده‌ها و نصب علائم و سایر موارد ایمنی بسیار ضروری است و در کنار آن در حال حاضر اکثر جاده‌ها و محورهای مواصلاتی نیز به دوربین‌های ثبت تخلفات مجهز هستند به طوری که در استان اردبیل نیز ۳۸ دستگاه ثبت تخلفات و سرعت‌سنج فعال بوده و به هموطنان ارائه خدمات می‌کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : خبرگزاری مهر