امام جمعه اردبیل گفت: متاسفانه بعضی از کارفرمایان قانون کار را رعایت نمی کنند و بعضی از آنها از بحران اشتغال سوء‌استفاده می‌کنند و کارگران را با مبالغ پایین تر از حد رسمی به‌کار می‌گیرند.

آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهر اردبیل اظهار داشت: دنیای معاصر در نهایت انحطاط به سر می‌برد به طوری که نه بشریت و  نه مواثیق و قوانین بین‌المللی و نه نهادهای بین‌المللی ارزش دارد.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: ۴۰۰ هزار نفر در سوریه کشته شد، تا حال طبق آمار سازمان ملل ۲۵۰ هزار نفر در یمن کشته شده است؛ عراق، دو میلیون کشته و زخمی داشت، مقام معظم رهبری این هفته فرمودند “وحشی های کراوات زده و ادکلن زده آدم می کشند و به آدم کش کمک می کنند بدون اینکه خم به ابرو بیاورند، می گویند چون به پولش احتیاج داریم”.

وی افزود: حاکمیت‌های ملی نقض می‌شود، به دولت‌های مشروع حمله نظامی می‌شود، دولت‌ها و ملت ها بدون هیچ گناهی تحریم می‌شوند، این هفته سفیر سابق هند در عربستان سخن خوبی گفت، وی اعلام کرد “تحریم نفتی ایران برای هند فاجعه است، امکان صفر کردن واردات نفت از ایران وجود ندارد. امروز در واشنگتن رژیم خود سری در رأس کار است که قوانین بین المللی را نه می فهمد و نه اجرا می کند. آمریکا در حال اخاذی از جامعه جهانی برای تحریم کشوری است که هیچ کار اشتباهی انجام نداده و به تمام تعهدات خود در برجام نیز عمل کرده است”.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: یکی از بدترین جنایت‌های دنیای معاصر عشق به ناآرامی و ادامه نا آرامی در دنیا برای فروش سلاح و دوشیدن دولت‌های پولدار است، عربستان تا حال ۴۵۰ میلیارد دلار به ترامپ پرداخت کرده است ترامپ می‌گوید امنیت شما را من تامین کرده‌ام پس هزینه آن را باید پرداخت کنید، او زمانی می‌تواند این سخن را بگوید که منطقه نا آرام باشد؛ ظلم بزرگ این است که دولت آمریکا منطقه ما را نا آرام کرده می‌گوید ایران باعث نا آرامی است، اگر آمریکا در برابر دموکراسی و رأی ملت ها خاضع باشد، یک روزه معضل خاورمیانه و آفریقا حل می‌شود.

عاملی بیان کرد: مشکل لیبی یک روزه با انتخابات حل می‌شود چرا مانع از برگزاری انتخابات می‌شوید؟ چرا از خلیفه حفتر نظامی عاصی و سرکش و خون ریز حمایت می‌کنید.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: مشکل سودان یک روزه حل می‌شود، چرا بعد از سقوط عمر البشیر مانع از انتخابات می شوید؟ چرا مانع انتقال قدرت از ارتش به مردم سودان می‌شوید؟ مشکل فلسطین یک روزه با انتخابات حل می‌شود، چرا از طرح انتخابات در فلسطین وحشت می‌کنید.

وی افزود: حل مشکل یمن مثل آب خوردن است. تمام گروه‌ها در یمن حاضر به انتخابات هستند فقط آمریکا، انگلیس و دولت‌هایی که به آل سعود سلاح می‌فروشند، مانع انتخابات شده‌اند.

عاملی گفت: شما به رأی ملت خودتان هم ارزش و بهاء نمی‌دهید و به آن حرمتی قائل نیستید، کنگره شما را از فروش سلاح به عربستان منع کرد. چرا ترامپ آن را وتو کرد؟ یعنی یک حکومت کاملا عاصی و سرکش و شرور بر دنیا حاکم شده اما می‌گویند ایران کشور عاصی و سرکش و شرور است، غیرت دینی و عرق ملی ایرانیان اجازه نمی‌دهد که دولت مردان ما در برابر این جنون اطباقی ذلیل شوند، امیرالمؤمنین فرمود «لا یحتمل الضیم الا الذلیل» ظلم را جز انسان پست نمی پذیرد و ما هیچوقت پست نخواهیم شد.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: تا چنین قدرت اهریمنی بر دنیا حاکم است، دنیا روی امنیت به خود نخواهد دید؛ سطر ها کی راست آید   /   چون کجی در مسطر است.

وی تصریح کرد: مگر شما نمی‌گفتید لیبرالیسم پایان تاریخ است؟ و استدلال می آوردید که تاریخ، با درگیری ادامه پیدا می کند و درگیری فقط با اندیشه لیبرالیسم پایان می‌یابد چون فائق بر تمام اندیشه هاست. رکن این سخن، نقش دادن به مردم است چرا از دموکراسی و انتخابات می ترسید.

عاملی افزود: به ایران می گوید چرا در ماجرای فلسطین انتخابات را مطرح کرده اید؟ آنها می‌گویند فلسطین بدون انتخابات، ملک خالص اسرائیل است بلکه هر کشوری را هم خواستیم و صلاح دانستیم به اسرائیل می‌دهیم.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل اظهار کرد: ترامپ اخیرا گفت “چون به جولان جهت امنیت اسرائیل احتیاج داشتیم، آن را به اسرائیل دادیم” یعنی ما به هرچه احتیاج داشته باشیم، مال ماست؛ سپس به ذلت مسلمانها اشاره کرد و گفت “با اعلام  الحاق جولان به اسرائیل، تبعاتی درست نشد، درست هم نخواهد شد بنابر این خبری نخواهد بود ما کار درستی انجام دادیم!” و حالا نتانیاهو جری شده و گفته تصمیم دارم بخشی از غرب فلسطین را به اسرائیل منضم بکنم.

وی افزود: از شرارت‌های عجیب این قدرت اهریمنی این است که به اعضای دادگاه لاهه اعلام کرده هرکس از شما درباره جرائم جنگی آمریکا یا رژیم صهیونیستی تحقیقاتی به  عمل آورد ویزای خود به آمریکا را از دست می دهد و با تحریم‌های جدی این کشور مواجه خواهد شد. این عین سخنان پمپئو، وزیرخارجه آمریکا می‌باشد. بشریت معاصر باید  بر این اندیشه تاریک و جنایت بار، خون بگرید.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل گفت: روز معلم را گرامی می‌داریم، بهترین تعبیر درباره معلم را مقام معظم رهبری این هفته فرمودند که “معلم، پایه ریز تمدن نوین است. اگر نیروی انسانی شایسته نباشد تمدن نیست.” و فرمودند “مهم ترین موضوع تمدنی ما تعلیم و تربیت است. برای یک کشور و تمدن، از همه سرمایه ها مهم تر، سرمایه انسانی است”.

عاملی بیان کرد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند” امروز شما در این کشور ملاحظه کنید! هر کس از کسانی که به جایی رسیده‌اند و توانسته‌اند کار بزرگی بکنند و خدمت بزرگی انجام دهند – این بزرگان، این سرداران، این شهدا، این علما، این برجستگان و فرزانگان و مسؤولان عالیرتبه، تا برسید به شخص امام بزرگوار راحل – همه رهین منّت معلّمند؛”

وی افزود: رمز تقدم یک کشور، آموزش و پرورش است و تمام تحولات از اینجا شروع شده و سایر نیازها از اینجا تامین می‌شود. ولذا انبیاء نیز دنبال تعلیم و تزکیه بودند و این دو مفهوم هر دو کار معلم است و به همین جهت امام (ره) فرمودند “معلمی شغل انبیاست” آنهایی که تاریخ بشر را متحول کرده اند همه محصول علم، معلم و تربیت بوده اند؛ تاریخ بشریت در شاهکارهای خود مرهون نفس های معلم است.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: جامعه هرچه به معلم بدهد نمی‌تواند حق او را اداء کند، نقل است یکی از فرزندان امام حسین(ع) نزد معلمی به نام عبدالرحمن سلمی در مدینه آموزش می‌دید. روزی معلم سوره حمد را به کودک آموخت وقتی که کودک آن را بر امام حسین (ع) قرائت کرد، آن حضرت در مقابل این کار ارزشمند معلم، از وی تجلیل کرد و به عنوان قدردانی دینار و حلّه فراوان به او پاداش داد؛ هنگامی که از آن حضرت پرسیدند چرا این همه بخشش می کنید؟ فرمودند “این یقع هذا من عطائه!” یعنی آنچه که او عطا کرده بسیار بالاتر از عطای من است.

عاملی با تجلیل از نقش کارگران در جامعه گفت: بار اصلی تولید، ثروت و رشد اقتصادی بر دوش کارگران است، اگر قرار باشد اقتصاد ما مستقل باشد و اقتصاد مبتنی بر نفت را کنار بگذاریم و اگر قرار است حیات ملت ما شرافتمندانه باشد، اگر قرار است نظام اسلامی ما مقتدر باشد، اگر قرار است در تحریم اقتصادی همیشه سرافراز باشیم، همه اینها با تلاش دستان و پنجه‌های توانا و قدرتمندی است که چرخ های کارخانجات را بکار می اندازند و لذا ملت، دولت و کشور همه مدیون کارگرند.

وی افزود: تکریم کارگر به دو چیز است: اول به ترفیع جایگاه اجتماعی و ارزش گذاری اجتماعی؛ یعنی جامعه با بزرگی از او یاد کند و با قدسیت به کار او نگاه کند؛ اگر کار او مقدس نمی‌بود، رسول خدا دست کارگر را نمی‌بوسید. ما همه به تبع رسول خدا در برابر کارگران عزیز خاضع می شویم و دست آنها را می بوسیم چرا که آن حضرت دست دو نفر را بوسیده است که یکی دست حضرت زهرا(س) و دیگری دست کارگر است.

نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری اطهار کرد: در روایات آمده وقتی که پیامبر اکرم از جنگ تبوک بر می‌گشتند سعد یکی از انصار به استقبال ایشان آمد و با وی مصافحه کرد حضرت دیدند که دست های او زبر و خشن شده و پینه بسته است از وی سوال فرمودند چکار کردی که دست‌هایت اینقدر خشن شده است؟ سعد عرض کرد یا رسول الله زیاد بیل زدم چون مجبور بودم برای نان زن و بچه‌ام کار کنم حضرت دست های سعد را گرفتند بوسیدند و فرمودند این دستی است که در آتش نخواهد سوخت چون  از راه حلال رزق در می‌آورد.

عاملی افزود: رسول خدا دست او را از جهت اینکه از راه حلال خود و عائله خود را تأمین می‌کرد بوسید؛ در زمان ما وجه مهمتری هم هست و آن بسته شدن عزت مسلمان ها و حکومت اسلامی و تمدن اسلامی به دستان کارگر است با خوابیدن تولید، قطعا کشور نیز خواهد خوابید و بعد از آن وابستگی ذلت و بردگی حتمی است.

وی با بیان اینکه دوم به اصلاح روابط کارگر و کارفرماست، گفت: متاسفانه بعضی از کارفرمایان قانون کار را رعایت نمی کنند و بعضی از آنها از بحران اشتغال سوء‌استفاده می‌کنند و کارگران را با مبالغ پایین تر از حد رسمی به‌کار می‌گیرند؛ در حالی که در روایت است که رسول خدا نهی عن بیع المضطرین. بعضی از آنها کارگر را بیمه نمی‌کنند با اینکه خیلی هم متمول هستند. آمده که در آخر الزمان «اغنیاءهم یسرقون زاد الفقراء» تاخیر انداختن حقوق کارگر ظلم بزرگ است چون زندگی خود را با آن تنظیم می کند. در یک شهر اگر ظلم شود آن شهر ویران می شود. این وعده خداوند است « وَتِلْکَ الْقُرَى أَهْلَکْنَاهُمْ لَمَّا ظَلَمُوا وَجَعَلْنَا لِمَهْلِکِهِم مَّوْعِدًا» (کهف ۵۹).

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: در روایت است که « أَقْذَرُ الذُّنُوبِ ثَلَاثَهٌ قَتْلُ الْبَهِیمَهِ وَ حَبْسُ مَهْرِ الْمَرْأَهِ وَ مَنْعُ الْأَجِیرِ أَجْرَهُ» یعنی بدترین و کثیف ترین گناه سه چیز بوده که شامل بی‌جا و بی‌جهت کشتن حیوان، ندادن مهر زن و منع اجرت اجیر است.

انتهای پیام/‌