خلیل نیکشاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: در اراضی حاصلخیز پارس‌آباد عملیات کشت بادام زمینی در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته و امسال ۱۲ هزار هکتار از اراضی شمال استان به کشت این محصول اختصاص یافته است. وی متوسط تولید بادام زمینی را در هر هکتار ۳.۵ تا ۴ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به […]

خلیل نیکشاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: در اراضی حاصلخیز پارس‌آباد عملیات کشت بادام زمینی در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته و امسال ۱۲ هزار هکتار از اراضی شمال استان به کشت این محصول اختصاص یافته است.

وی متوسط تولید بادام زمینی را در هر هکتار ۳.۵ تا ۴ تن اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط خشکسالی و چالش کم آبی عده‌ای از زارعین اقدام به برداشت زودهنگام محصول بادام زمینی کردند که به هیچ وجه این اقدام شایسته نبوده و قطعا با کاهش تقاضا در پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان مواجه خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل تصریح کرد: هر چند برداشت این محصول زمینه اشتغال پنج هزار نفری را در منطقه مغان رقم زده اما ضرورت دارد با روند آرام‌تر، برداشت محصول از هفته‌های آینده شروع شده و بخشی از نیاز پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان و افزایش توان اقتصادی تولیدکنندگان را در این حوزه شاهد باشیم.

نیکشاد پیش‌بینی تولید ۵۰ هزار تن بادام زمینی را از اراضی مغان یادآور شد و افزود: برداشت سایر محصولات پاییزی در مغان نیز آغاز شده و کشاورزان تلاش می کنند تا با توجه به بارش‌های اخیر برداشت محصول را انجام دهند که پیشنهاد می کنیم با نظر کارشناسی از برداشت زودهنگام پرهیز کنند.

وی همچنین به تولید ۵۰ تن نسترن وحشی در منطقه خلخال اشاره کرد و ادامه داد: برداشت نسترن وحشی با توجه به شرایط خشکسالی کاهش یافته اما زارعین تلاش می کنند تا عملیات برداشت را انجام دهند تا کیفی ترین محصول روانه پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل به کشاورزان استان اطمینان داد تا با تأمین نهاده‌های دامی به ویژه بذر، کود و سم کشت بهنگام داشته باشند و از کشت و زرع زودهنگام به خاطر برخی از مسائل پرهیز کنند.

انتهای پیام/

منبع