سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: برخی کشورهای اروپایی با اراده لازم به وین نمی‌آیند و تنها به دنبال زمینه‌هایی هستند تا این مذاکرات به طول بیانجامد و اجرای برجام نیز به خوبی انجام نشود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از مهر، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز(دوشنبه) در نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص گفتگوی وزرای خارجی رژیم صهیونیستی و انگلیس اظهار کرد: اینکه وزیر خارجه انگلیس در شب مذاکرات وین با طرفی که از روز اول تلاش می‌کرد برجام را از بین ببرد، گفتگو می‌کند، نشان می‌دهد که در حوزه برخی کشورهای اروپایی، آنها با اراده لازم به وین نمی‌آیند و تنها به دنبال زمینه‌هایی هستند تا این مذاکرات به طول بیانجامد و اجرای برجام نیز به خوبی انجام نشود.

بندهای توافق ایران با آژانس تقریباً نهایی شده است

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، در خصوص برنامه کشورمان برای ادامه مذاکرات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: سفر «گروسی» در چارچوب مراودات فنی بین ایران و آژانس انجام شد. گفتگوها و گام‌های خوبی در سطوح مختلف انجام شد که این گفتگوها به خاطر آنکه در برخی واژه‌ها و مفاهیم که برای هر دو حائز اهمیت بود، ناتمام ماند و به توافق قطعی نرسیدیم.

خطیب‌زاده افزود: بندهای توافقی تقریباً نهایی شده است و هیئت جمهوری اسلامی ایران طی روزهای آتی در خصوص نهایی سازی متن توافق، جلساتی را با آژانس خواهد داشت.

وی تصریح کرد: مراودات هر دو طرف همچنان در سطوح مختلف ادامه پیدا خواهد کرد.

نمی‌توانیم نسبت به وضعیت افغانستان بی تفاوت باشیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص سفر نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور افغانستان به کابل گفت:‌این سفر در راستای گفتگوهای ما با همه طرف‌های افغانستان به شمول طالبان بوده است.

خطیب‌زاده با بیان اینکه شرایط امروز افغانستان را از حیث اینکه زمستان آغاز شده و مردم افغانستان در فشارهای اقتصادی شدید هستند را خطیر می‌دانیم، اضافه کرد: ایران نمی‌تواند نسبت به وضعیت مردم افغانستان بی تفاوت باشد. تلاش کردیم گذرگاه‌ها را باز نگهداشته و مراودات صورت بگیرد.

وی افزود: در کنار مردم افغانستان همچنان خواهیم بود. در سفر آقای کاظمی قمی تاکید شد که هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان مسئولیت خطیری در حفظ امنیت مرزهای افغانستان را دارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: گروه‌های تروریستی در حال سامان دادن به اقدامات تروریستی هستند و داعش تهدیدی علیه امنیت افغانستان و منطقه است؛ ما به همکاری خود ادامه می‌دهیم که برای آینده افغانستان روزهای بهتری داشته باشیم.

انتهای پیام/