به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از فارس، یکی از جنایات رژیم پهلوی حمله به دانشجویان و دانشگاه‌ها بود، این رژیم با حمله و کشتار دانشجویان در بازه‌های مختلف کارنامه سیاهی را از خود به جا گذاشت.   رژیم پهلوی جواب اعتراض دانشجویان را در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ با گلوله می دهد، […]

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از فارس، یکی از جنایات رژیم پهلوی حمله به دانشجویان و دانشگاه‌ها بود، این رژیم با حمله و کشتار دانشجویان در بازه‌های مختلف کارنامه سیاهی را از خود به جا گذاشت. 

 رژیم پهلوی جواب اعتراض دانشجویان را در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ با گلوله می دهد، اما چند سال بعد در بهمن ۱۳۴۰ در جواب مطالبه دانشجویان کماندوهای خود را به دانشگاه روانه می کند. در ادامه سعی داریم جنایات رژیم پهلوی در دانشگاه ها را بازخوانی کرده و به جزئیات آن پرداخته ایم.

۱- حمله به دانشجویان در ۱۶ آذر ۳۲

۱۶ آذر به عنوان یکی از روزهای ضداستکباری در تاریخ ملت ایران به دلیل حمله به حریم دانشگاه در تقویم به عنوان “روز دانشجو” ثبت شد.

 مصطفی چمران، از شاهدان واقعه ۱۶ آذر ۳۲ است می‌گوید: «روز ‌۱۵ آذر یکی از دربانان دانشگاه شنیده بود که تلفنی به یکی از افسران گارد دانشگاه دستور می‌رسد که باید دانشجویی را شقه کرد و جلوی در بزرگ دانشگاه آویخت که عبرت همه شود و هنگام ورود نیکسون صداها خفه گردد و جنبنده ای نجبند»

تظاهرات دانشجویان در روز بعد هم ادامه پیدا کرد و به خارج از دانشگاه کشیده شد، مأموران شاه با دانشجویان درگیر شده و جمعی را دستگیر و گروهی را زندانی کردند. یکی از دربانان دانشگاه شنیده بود که تلفنی به یکی از افسران گارد دانشگاه دستور می‌‏رسد که باید دانشجویی را شقه کرد و مقابل سردر دانشگاه تهران آویخت که عبرت همه شود.

۲- کشتار دانشجویان در ۱۳ آبان ۵۷

 پس از اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به تعطیلی مجلس شورای ملی، چتربازان و کماندوهای رژیم پهلوی تحت فرماندهی سروان منوچهر خسروداد با دستور مستقیم شاه به دانشگاه تهران یورش برده و صدها تن از دانشجویان و اساتید را مورد ضرب و شتم قرار داده، مصدوم و مجروح ساختند و بسیاری از وسایل آموزشی و آزمایشگاهی و کتب و منابع مطالعاتی را نابود ساختند. گفته می‌شد حدود ۶۰۰ تن از آسیب‌دیدگان راهی بیمارستان شدند.

۳- اردیبهشت خونین در دانشگاه آذر آبادگان

بر اساس اسناد ساواک در روز «۱۸ اردیبهشت ۱۳۵۷ دانشجویان دانشگاه آذر آبادگان به مناسبت چهلم کشته شدگان یزد، اهواز و جهرم، در محوطه دانشگاه اجتماع و شروع به شعارهای مضره کردند. گارد دانشگاه نیز با استفاده از گاز اشک‌آور اقدام به متفرق نمودن دانشجویان نموده سپس نیروی کمکی شهربانی محل به منظور تقویت گارد وارد دانشگاه شد و بنابراین «مأمورین شروع به تیراندازی» کردند، در این درگیری، دانشجویان مورد اصابت گلوله قرار گرفته و کشته و مجروح شدند.

۴- حمله چتربازان به دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۰

حمله چتربازان و کماندوها به دانشگاه تهران در اول بهمن ۱۳۴۰ از دیگر جنایات رژیم پهلوی در دانشگاه‌ها است. در این روز به دنبال اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به تعطیلی مجلس شورای ملی، چتربازان و کماندوهای رژیم پهلوی تحت فرماندهی سروان منوچهر خسروداد با دستور مستقیم شاه به دانشگاه تهران یورش برده و صدها تن از دانشجویان و اساتید را مورد ضرب و شتم قرار داده، مصدوم و مجروح ساختند و حدود ۶۰۰ تن از آسیب‌دیدگان راهی بیمارستان شدند.

پایان پیام/

منبع خبر: فارس