حسین وثوقی ایرانی درحاشیه حضور اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس در اردبیل در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، ام‌المصائب کشور را تورم اعلام کرد و افزود: تورم را اتحادیه‌های صنفی، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف، تولیدکنندگان و… ایجاد نمی‌کنند بلکه اصلی‌ترین عامل تولید تورم دولت و مجلس است. کارشناس اقتصادی کسری بودجه را عامل اصلی به […]

حسین وثوقی ایرانی درحاشیه حضور اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس در اردبیل در گفتگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، ام‌المصائب کشور را تورم اعلام کرد و افزود: تورم را اتحادیه‌های صنفی، اتاق بازرگانی، اتاق اصناف، تولیدکنندگان و… ایجاد نمی‌کنند بلکه اصلی‌ترین عامل تولید تورم دولت و مجلس است.

کارشناس اقتصادی کسری بودجه را عامل اصلی به وجود آوردنده تورم در جامعه دانست و اظهار کرد: تا زمانی که جراحی اقتصادی کشور اصلاح ساختارها و حمایت از بخش خصوصی را به همراه نداشته باشد، ما نمی‌توانیم نتیجه‌ای از تحولات و برنامه‌های اقتصادی بگیریم.

وی تصریح کرد: ما با یک جمعیت رو به افزایش کارمندی روبه‌رو هستیم و به نسبت کشورهای دیگر پنج برابر عائله برای دولت داریم که حجم انبوهی از منابع تولید شده در کشور را می‌بلعد.

وثوقی ایرانی گفت: دولت تمام منابع درآمدی خود را صرف پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان خود می‌دهد و حتی بخش خصوصی با پرداخت میلیاردها تومان مالیات در حقیقت جیب دولت را پر کرده و به پرداخت حقوق و مزایا اختصاص می‌یابد.

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در سال گذشته یک‌هزار میلیارد تومان و امسال نیز یک‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت مالیات توسط بخش خصوصی پیش‌بینی شده که همه این منابع صرف پرداخت حقوق و مزایای کارکنان می‌شود.

وثوقی ایرانی اضافه کرد: باید این هزینه‌های سنگین را کاهش داده و دست و پای دولت را از عرصه اقتصادی بیرون بکشیم تا بخش خصوصی بتواند توان رقابت مناسب را داشته باشد.

وی بیان کرد: دهه ۹۰ نه تنها دهه سرمایه‌گذاری نبود بلکه سرمایه‌برداری در این دهه اتفاق افتاد و نرخ استهلاک از نرخ سرمایه‌گذاری پیشی گرفت.

کارشناس اقتصادی ضرورت اصلاح این فرآیندها را با یک نگاه تحول‌آفرین در نظام بهره‌وری یادآور شد و ادامه داد: امیدواریم با کاهش تورم اقتصاد کشور در مسیر درست هدایت و راهنمایی شود.

انتهای پیام/

منبع