پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از فارس: رزمایش‌ها در سطح جهان یکی از راه‌های حفظ و ارتقای آمادگی نیروهای مسلح هستند. رویدادهایی که نیروهای مسلح با حضور در آن‌ها دو کار مهم را انجام می‌دهند؛ نخست، تمرین آموخته‌های قبلی، دوم، تمرین تاکتیک‌های جدید. باید به این نکته هم اشاره کرد که برگزاری رزمایش‌ها پیام‌هایی […]

پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از فارس: رزمایش‌ها در سطح جهان یکی از راه‌های حفظ و ارتقای آمادگی نیروهای مسلح هستند. رویدادهایی که نیروهای مسلح با حضور در آن‌ها دو کار مهم را انجام می‌دهند؛ نخست، تمرین آموخته‌های قبلی، دوم، تمرین تاکتیک‌های جدید.

باید به این نکته هم اشاره کرد که برگزاری رزمایش‌ها پیام‌هایی نیز به همراه دارد؛ پیام‌هایی که هم خطاب به دوستان است و هم خطاب به دشمنان. به ویژه اینکه اگر موقعیت کشور برگزارکننده رزمایش مانند جمهوری اسلامی ایران باشد، کشوری با دوستان بسیار و اندک دشمنان.

نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران پس از پایان دفاع مقدس توانسته‌اند رزمایش‌های مختلفی را در مناطق مختلف کشورمان برگزار کنند. 

پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از فارس قصد دارد تا به مناسبت فرارسیدن چهل و چهارمین فجر انقلاب اسلامی، رزمایش‌های مهم برگزار شده توسط جمهوری اسلامی ایران را در یک مجموعه مرور کند.

چهارمین گزارش از این مجموعه به رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اختصاص دارد که در ادامه به مرور کامل آن را بازخوانی می‌کنیم.

رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲ نیروی زمینی سپاه/ از نخستین استفاده مین‌های ضد بالگرد تا عملیات خروج یگان‌های زرهی از شناورها

رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه پاسداران با شعار «نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی‌های نوین دفاعی» در منطقه عمومی خلیج فارس از شنبه اول دی ماه  سال ۱۳۹۷ آغاز به کار کرد و در آن یگان‌های برگزیده نیروی زمینی سپاه هریک بر اساس برنامه و طرح‌های از قبل پیش بینی شده‌ای به اهداف و دشمن فرضی حمله کرده و عملیات موفقیت آمیزی را به ثبت رساندند.

این رزمایش از زمان شروع تا انتهای آن ۵۰ دقیقه زمان برده است و مرحله نهایی این رزمایش هم با حضور برخی از فرماندهان ارشد نظامی از جمله فرمانده کل سپاه، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص)، جانشین فرمانده کل سپاه و فرمانده نیروی زمینی سپاه برگزار شد.

گفتنی است؛ در این رزمایش برای نخستین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده شد و همچنین برای اولین بار واحدهای زرهی نیروی زمینی سپاه عملیات خروج از شناورها و حرکت به سمت ساحل را به اجرا گذاشتند.

عملیات قایق‌های تندرو سپاه در سواحل خلیج فارس، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی هم از دیگر نکات برجسته این رزمایش بود.  

کدام تمرینات در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه انجام شد؟

 مرحله نهایی این رزمایش از صبح شنبه ۱ دی ماه ۱۳۹۷  با شعار «نمایش اقتدار و امنیت پایدار در سایه وحدت ملی و ظرفیت سازی‌های نوین دفاعی» در منطقه عمومی خلیج فارس آغاز شد.

این رزمایش که از ۲۴ آذر ماه در تهران و اصفهان آغاز شده بود، از سلسله رزمایش‌های ابلاغی و سالیانه نیروی زمینی سپاه پاسداران بود که یگان‌های برگزیده نیرو اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپادهای رزمی و شناسایی، بالگردهای هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحدهای مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در آن حضور دارند.

گفتنی است؛ این رزمایش در دو مرحله انجام شد که در مرحله اول ابتدا از شناورهای مردمی برای پوشش استفاده شد و پس از آن غواص‌ها عملیات خود را علیه مواضع دشمن فرضی شروع کردند و در ادامه موج‌ دوم ‌عملیات آغاز  شد که نیروهای عمل کننده با استفاده از مهمات جنگی رزمایش را ادامه دادند.

همچنین در این رزمایش برای اولین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده  شد و واحدهای زرهی از شناورها خارج شده و به سمت ساحل حرکت کردند؛ در ادامه رزمایش بیشترین حجم آتش در مرحله باز پس گیری اجرا شدد به نحوی که فقط حدود ۱۰۰۰ راکت به منطقه مورد نظر شلیک  شد.

این رزمایش از زمان شروع تا انتهای آن ۵۰ دقیقه طول ‌کشید؛ البته در رزمایش مورد اشاره هوانیروز نیز با پرواز بر فراز منطقه اقدام به پشتیبانی از یگان‌های عمل کرد.

 

تهاجم غواصان سپاه به مواضع دشمن/ عملیات آبی خاکی قایق‌های سپاه

 در جریان مرحله نهایی از برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم (ص) ۱۲» در منطقه عمومی خلیج فارس غواصان سپاه پاسداران با انجام عملیات آفندی به مواضع دشمن فرضی نفوذ کرده و نیروهای دشمن را مورد تهاجم قرار دادند.

در ادامه رزمایش قایق های سپاه به عملیات پیاده سازی نیروها و انجام عملیات آبی و خاکی پرداختند و در مرحله بعد این رزمایش نفربرها و یگان‌های تکاور سپاه وارد ساحل شده و به اجرای عملیات پرداختند.

 

آتش سنگین یگان «صابرین» علیه دشمن/ شلیک راکت‌های پیشرفته سپاه

مرحله نهایی رزمایش امنیتی دفاعی «پیامبر اعظم (ص) ۱۲» با اجرای عملیات توسط رزمندگان تیپ نیروی مخصوص صابرین در منطقه عمومی خلیج فارس ادامه یافت.

در این رزمایش، رزمندگان شرکت‌کننده در عملیات نفوذی به مواضع دشمن فرضی تهاجم و با اجرای آتش سنگین توپخانه بر روی مواضع دشمن، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی و با استفاده از پهپادها، شلیک راکت‌های پیشرفته دقیق‌زن از مواضع ثابت و متحرک را انجام دادند.

گفتنی است؛ در مرحله نهایی این رزمایش، سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده وقت کل سپاه پاسداران، سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص)، سردار حسین سلامی جانشین وقت فرمانده کل سپاه پاسداران و سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه حضور داشتند.

عملیات قایق‌های تندرو نیروهای ویژه سپاه در سواحل خلیج فارس

در مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲ نیروی زمینی سپاه، تکاوران و نیروهای ویژه سپاه با قایق های تندرو سپاه وارد ساحل شده و به مواضع دشمن فرضی حمله کردند.

در این رزمایش یگان‌های برگزیده نیرو اعم از واکنش سریع، نیروی مخصوص و تکاوری، پهپادهای رزمی و شناسایی، بالگردهای هجومی، ترابری و بارریز، جنگال، مکانیزه، واحدهای مهندسی و تخریب، سیستم‌های کنترل و فرماندهی و ناو تیپ ذوالفقار منطقه یکم نیروی دریایی سپاه در آن حضور داشتند.

عملیات هلی‌برن بالگردهای سپاه/ رزمایش بالگردهای MI۱۷ هوانیروز

در جریان مرحله نهایی از برگزاری رزمایش «پیامبر اعظم (ص) ۱۲»، بالگردهای هوانیروز سپاه با انجام عملیات هلی‌برن، مواضع دشمن فرضی را مورد تهاجم قرار دادند.

در این رزمایش بالگردهای MI۱۷ هوانیروز نیروی زمینی سپاه با پرواز بر منطقه رزمایش، عملیات بار ریزی و پشتیبانی از نیروهای خودی را اجرا کردند.

در این‌مرحله بالگردهای هوانیروز سپاه مهمات و تجهیزات یگان های عمل کننده را به وسیله چتر در منطقه‌ رزمایش تخلیه کردند.

بالگردهای «کبری» و «طوفان» هوانیروز نیروی زمینی سپاه نیز به اجرای آتش پشتیبانی از یگان های عمل کننده در رزمایش پرداختند.

در این رزمایش رزمندگان شرکت‌کننده با اجرای عملیات نفوذی به مواضع دشمن فرضی تهاجم و با اجرای آتش سنگین توپخانه بر روی مواضع دشمن، اقدامات شناسایی، اطلاعاتی و رزمی و با استفاده از پهپادها، شلیک راکت‌های پیشرفته دقیق‌زن از مواضع ثابت و متحرک را انجام دادند.

استفاده از مین‌های ضد بالگرد در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲

در این رزمایش برای اولین بار از مین‌های ضد بالگرد استفاده شد و همچنین برای اولین بار واحدهای زرهی از شناورها خارج شده و به سمت ساحل حرکت کردند؛ در ادامه رزمایش بیشترین حجم آتش در مرحله باز پس گیری اجرا شد به نحوی که فقط حدود ۱۰۰۰ راکت به منطقه مورد نظر شلیک  شد.

انفجار تله‌های عظیم انفجاری علیه دشمن فرضی

یگان توپخانه نیروی زمینی سپاه پاسداران با انواع گلوله‌ها و توپ‌های هوشمند و نقطه زن، مواضع دشمن فرضی را مورد اصابت و انهدام قرار دادند.

براساس این گزارش، همچنین یگان تخریب و مهندسی نیروی زمینی سپاه نیز با ایجاد تله‌های انفجاری عظیم در عقبه نیروهای دشمن، بزرگ‌ترین انفجار و تخریب‌های رزمایش را به اجرا گذاشتند.

آتش تانک‌های T۷۲ علیه مواضع دشمن

تانک های T۷۲ با خروج از پناهگاهای خود به اجرای آتش علیه مواضع و اتسحکامات دشمن پرداخته و نفربر های BMP۲ نیز از روی شناورها وارد آب شده و نقل و انتقال تکاروان و نیروهای ویژه به منطقه رزمایش را اجرا کردند.

انهدام پهپاد فرضی دشمن توسط یگان پدافندی نیروی زمینی سپاه

یگان‌های پدافند نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ موفق شدند یک فروند پهپاد دشمن فرضی را با استفاده از سامانه‌های توپخانه‌ای بر فراز منطقه رزمایش منهدم کردند.

رزمایش پیامبر اعظم(ص) با موفقیت پایان یافت

 دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم(ص) نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که از ۲۴ آذر۱۳۹۷  در تهران و اصفهان آغاز شده بود در منطقه عمومی خلیج فارس و در جزیره قشم با دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده با موفقیت پایان یافت.

این رزمایش برای نخستین بار با محوریت عملیات آفندی و تهاجمی برگزار شد و در آن، یگان‌های واکنش سریع، نیرو های مخصوص، تکاوران، بالگردهای هجومی و پشتیبانی، پهپادهای شناسایی و رزمی، مهندسی، مکانیزه، جنگال، موشک های میانبرد و ناوتیپ ذوالفقار نیروی دریایی سپاه حضور داشتند.

تصرف اهداف استراتژیک در سرزمین دشمن، تهاجم از ساحل، پشتیبانی از یگان‌های عمل کننده توسط بالگردها و یگان های زرهی از جمله مهمترین عملیات های اجرا شده در این رزمایش بود.

هشدار «سرلشکر رشید» به زمینه‌سازان مداخله قدرت‌های استکباری درمنطقه

سرلشکر غلامعلی رشید فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا (ص) که به منظور شرکت در رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ نیروی زمینی سپاه در جزیره قشم حضور دشت، در حاشیه این رزمایش اظهار داشت: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با استفاده از تمامی ابزارهای قدرتی که در اختیار دارند با اشراف اطلاعاتی و رصد تحرکات دشمن، نه تنها تهدیدات را دائماً رصد و ارزیابی می‌کنند، بلکه از آمادگی رزمی لازم برای استفاده از قدرت در مقابله با هر تهدیدی برخوردارند.

رشید افزود: قدرت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در چهارچوب اهداف و منافع ملی کشور، برای مقابله با هرگونه تهدیدات، سازماندهی و آماده شده است.

وی تصریح کرد: قدرت دفاعی ایران برای مقابله با هرگونه اقدامات تحریک کننده و مداخله آمیز در منطقه، در دفاع از اهداف و آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی و منافع ملی، همواره آماده و رو به افزایش است.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) اضافه کرد: ما تلاش می‌کنیم که با همه‌ی همسایگان خود روابط برادرانه و حسنه داشته باشیم چراکه همسایگان را امنیت خود می‌دانیم، اما به عنوان فرمانده قرارگاه مرکزی حضرت خاتم الانبیاء (ص) از این صحنه و میدان رزمایش نیروی زمینی سپاه هشدار می‌دهیم، هر کشوری که زمینه‌های مداخلات قدرت‌های استکباری را در منطقه فراهم کند، در قدم نخست، بیشترین هزینه را برای رفتارهای غیردوستانه و تحریک آمیز خود پرداخت خواهد کرد.

سرلشکر جعفری: رزمایش پیامبر اعظم(ص) عامل بازدارنده در برابر دشمنان است

سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده وقت کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در حاشیه دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه که در منطقه عمومی خلیج فارس و جزیره قشم برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: رزمایشی که انجام شد پاسخی بود به ادعاهایی که دشمنان دارند و این را باید بدانند که توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران یک توان بازدارنده است و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند اگر بخواهند یکی بزنند حتما ١٠ تا خواهند خورد.

وی افزود: این توانمندی در این رزمایش اثبات شد که جمهوری اسلامی و رزمندگان ما می توانند چنین کار عظیمی را انجام دهند. توانمندی دفاعی ایران به نظر ما موجب بازدارندگی می‌شود.

سرلشکر جعفری در پایان تاکید کرد: امیدواریم دشمنان بیش از گذشته به توان پاسخ ما و پاسخ کوبنده به تعقیب بعد از آن پی برده باشند.

سردار پاکپور: راهبرد دفاعی سپاه پاسداران در سطح عملیاتی، تهاجم به دشمن است

فرمانده نیروی زمینی سپاه در حاشیه برگزاری دوازدهمین رزمایش پیامبر اعظم نیروی زمینی سپاه و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در این رزمایش به همه اهدافی که از پیش تعیین شده بود، دست یافتیم.

وی افزود: همانگونه که قبلا اعلام کردیم، اصول و راهبرد اصلی ما دفاعی است اما در سطوح عملیاتی و تاکتیکی، تهاجمی است.

سردار پاکپور در پایان تصریح کرد: بهترین دفاع، حمله و هجوم است و زمانی که دشمن علیه کشورمان نیتی داشته باشد باید به آن هجوم ببریم چراکه عامل بازدارندگی ما همین هجوم خواهد بود.

سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۲: سپاه پاسداران آمادگی کامل را برای پشیمان‌سازی دشمن دارد

سردار سرخیلی سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم نیز گفت: مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم ۱۲، از ۹ صبح امروز آغاز شده است و همه رسته‌ها شامل زرهی، پیاده، هوانیروز، نیروی مخصوص تکاوری و توپخانه در صحنه حضور دارند.

وی با بیان اینکه مهمترین مسئله ما در این مرحله هماهنگی، کنترل، فرماندهی و اشراف اطلاعاتی در منطقه است، اظهار داشت: هماهنگی که امروز بین نیروی زمینی و دریایی سپاه پاسداران برای یک عملیات مشترک از دریا به ساحل و به عمق منطقه شکل گرفت، کار بسیار دشواری بود که در این زمینه بسیار موفق عمل کرده‌ایم. از ساعت ۹ صبح یک عملیات تا به این لحظه انجام شده و عملیات دوم که با هدف باز پس‌گیری و با پشتیبانی توپخانه بود، در حال انجام است که در عین حال بالگردهای هوانیروز در این مرحله وظیفه خود را به نحو احسنت انجام داده‌اند.

سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم ادامه داد: در ادامه گردان‌های تکاور از دریا وارد ساحل شدند و تا این لحظه سر پل را باز پس گرفته‌اند. موضوع مهم این است که نیروی زرهی ما امروز از نفربر دوزیست استفاده می‌کند و تا این لحظه همه نفرات را به سلامت در مقصد معین تخلیه کرده است.

سردار سرخیلی در مورد مهمترین بخش رزمایش پیامبر اعظم ۱۲ گفت: مهمترین بخش رزمایش این است که ما بتوانیم تاکتیک‌های جدیدمان را تمرین کنیم. دکترین دفاعی امروز ما برای نیروی زمینی، تهاجم با شدت، قدرت و سریع همراه با کنترل عملیات است. دشمنان باید بدانند در عین حال که ما موضوع دفاع را در راهبردهای خود داریم ولی در تاکتیک نیروی زمینی سپاه پاسداران آمادگی کامل برای پاسخگویی به هر نوع تجاوز و یا پشیمان سازی دشمن را دارد.

پایان پیام/


منبع خبر: فارس