به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از روسیا الیوم، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو درباره حملات پهپادی اوکراین به نیروگاه اتمی «زاپروژیا» از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست کمک و همکاری کرده و منتظر واکنش جامعه جهانی در این خصوص است. «ماریا زاخارووا» سخنگوی این وزارتخانه امروز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از روسیا الیوم، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: مسکو درباره حملات پهپادی اوکراین به نیروگاه اتمی «زاپروژیا» از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست کمک و همکاری کرده و منتظر واکنش جامعه جهانی در این خصوص است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی این وزارتخانه امروز پنجشنبه در نشست مطبوعاتی در مسکو گفت: کی‌یف از طریق حملات پهپادی، تأسیسات هسته‌ای اوکراین را تهدید می‌کند و در مسیر برانگیختن یک فاجعه هسته‌ای در اروپا گام بر می‌دارد.

وی ادامه داد: اقدمات تحریک آمیز مقامات کی یف با هدف ایجاد تهدید علیه تأسیسات هسته‌ای ادامه دارد. در ۱۸ ژوئیه، نیروهای مسلح اوکراین با استفاده از پهپاد، به قلمرو نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا و تأسیسات ذخیره سوخت هسته‌ای و مخازن خنک‌کننده راکتور آن حمله کردند. این امر منجر به آسیبی به تجهیزات نیروگاه نشده است.

زاخارووا افزود: در ۲۰ ژوئیه، حملات پهپادی اوکراین به مراکز هسته‌ای تکرار شد. این امر تأکیدی بر تمرکز مقامات کی یف بر زمینه سازی برای رقم زدن یک فاجعه هسته‌ای، نه تنها در قلمرو خود، بلکه در سراسر اروپا است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد: مسئولیت عواقب احتمالی چنین رفتارهای رژیم کیف بر دوش اوکراین و کشورهایی خواهد بود که از رژیم جنایتکار زلنسکی حمایت نظامی می‌کنند. مسئولین این جنایات و سایر جنایت‌ها باید شناسایی و بازخواست شوند.

وی خاطرنشان کرد که امکان برگزاری نشست سران پنج قدرت بزرگ هسته‌ای هنوز مطرح نیست، اما به صورت کامل هم منتفی نیست و بازگشت به این موضوع زمانی امکان پذیر است که غرب به خود بیاید.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در پایان تأکید کرد: در ابتدای سال جاری، زمانی که واشنگتن و بروکسل (ناتو) از گفتگو درباره پیشنهادهای روسیه در مورد تضمین‌های امنیتی خودداری کردند، کاملاً مشخص شد که همکاران غربی ما به جای گفتگو، راه رویارویی و درگیری را انتخاب کردند.

گفتنی است که دیروز چهارشنبه، «ولادیمیر روگوف» یکی از اعضای هیئت رئیسه منطقه نظامی-مدنی زاپروژیا اعلام کرد که پهپادهای رزمی اوکراین تلاش کرده‌اند به نیروگاه هسته‌ای در این منطقه حمله کنند. روگوف توضیح داد که نیروهای اوکراینی در این حمله از ۳ پهپاد انتحاری برای بمباران این نیروگاه هسته‌ای که یکی از بزرگترین نیروگاه‌های هسته‌ای اروپا است، استفاده کردند.

انتهای پیام/

منبع