به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از اسپوتنیک، پنج شنبه گذشته «یائیر لاپید» وزیر خارجه جدید رژیم صهیونیستی برای دومین بار از زمان آغاز فعالیت خود در سمت جدید با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود تلفنی گفتگو کرد و در بیانیه‌ای کوتاه که پس از این گفتگوی تلفنی منتشر شد، بدون اشاره صریح […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از اسپوتنیک، پنج شنبه گذشته «یائیر لاپید» وزیر خارجه جدید رژیم صهیونیستی برای دومین بار از زمان آغاز فعالیت خود در سمت جدید با «آنتونی بلینکن» همتای آمریکایی خود تلفنی گفتگو کرد و در بیانیه‌ای کوتاه که پس از این گفتگوی تلفنی منتشر شد، بدون اشاره صریح به ایران از توافق خود با بلینکن بر سر پیگیری رویکرد «عاری از غافلگیری» سخن گفت.

اما «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر پیشین اسرائیل که پس از شکست در تشکیل کابینه و در پی آن پایان دوران یکه تازی اش در مسند نخست وزیر رژیم صهیونیستی، اکنون به عنوان سرکرده مخالفان کابینه جدید فعالیت می‌کند، مدعی شد که درخواست‌های دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اطلاع رسانی به واشنگتن پیش از اجرای هرگونه عملیات علیه برنامه هسته‌ای ایران را رد کرده بود؛ موضوعی که به گفته نتانیاهو، یائیر لاپید هفته گذشته در گفتگوی تلفنی با بلینکن وعده انجام آن را داده است.

نتانیاهو مدعی شد که لاپید به رویکرد «عاری از غافلگیری» در قبال ایران متعهد شده و حتی این موضوع در بیانیه منتشره وزارت خارجه اسرائیل ذکر شده، هرچند که در متن خلاصه این گفتگوی تلفنی که از سوی طرف آمریکایی منتشر شده، به این تعهدسپاری اشاره‌ای نشده است.

نخست وزیر پیشین اسرائیل در ادامه ادعاهای خود افزود که «این تعهد جدید لاپید امنیت ملی اسرائیل را به خطر می‌اندازد» و اینکه «وزیر خارجه این رژیم آزادی عمل اسرائیل علیه برنامه هسته‌ای ایران و همچنین حق دفاع از خود را نادیده گرفته است».

نتانیاهو همچنین گفت که توافق لاپید با بلینکن یک پیام مبتنی بر ضعف برای ایران می‌فرستد و اینکه دولت بایدن «در حال بازگشت به توافق خطرناک هسته‌ای با ایران» است.

لاپید در واکنش به اظهارات نتانیاهو با انتشار بیانیه‌ای کوتاه از نخست وزیر پیشین اسرائیل بابت پند و اندرزهایش (!) قدردانی کرد و گفت که آنها را مدنظر قرار خواهد داد!

بنا به گزارش آکسیوس، دلیل پافشاری نتانیاهو بر این موضوع آن است که وی می‌خواهد به چهره ایستادگی اسرائیل (!) در برابر برنامه هسته‌ای ایران هم در داخل و هم در واشنگتن تبدیل شود.

گفتنی است، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی ایالات متحده در ماه آوریل و در گفتگو با شبکه خبری اِن بی سی از توافق بر سر رویکرد عاری از غافلگیری میان مقامات واشنگتن و تل آویو خبر داده بود.

انتهای پیام/

منبع