نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفت: پیشنهاد الحاق نمین به لایحه منطقه آزاد تجاری استان اردبیل در کمیسون اقتصادی مجلس مورد رای‌گیری قرار نگرفت ولی همچنان امکان لایحه به منطقه آزاد تجاری استان وجود دارد.

به گزارش ندای شمالغرب اردبیل، محمد فیضی بعد از ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: لایحه منطقه آزاد تجاری استان اردبیل برای نخستین بار در مجلس گذشته رد شد و هیچ گونه تمایلی از طرف دولت برای ارائه مجدد این لایحه وجود نداشت که با تلاش مجمع نمایندگان فعلی استان و بعد از پیگیری‌های مختلف تمایل در دولت برای ارائه مجدد لایحه انجام شد.

وی گفت: تعداد مناطق آزاد تجاری در ابتدا هفت منطقه بود که بعد از اصلاح به هشت منطقه افزایش یافت و ۱۲ منطقه ویژه که هم‌اکنون به ۸۰ منطقه ویژه ارتقا یافته از طرف دولت برای تصویب به مجلس معرفی شد.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفت: در لایحه نخست منطقه آزاد تجاری استان که از دولت به مجلس ارائه شده بود شهرستانهای بیله‌سوار پارس‌آباد و گرمی مورد تائید قرار گرفته بود که سعی کردیم این نقشه را اصلاح کنیم و بهمن سال گذشته پیشنهاد الحاق قسمتی از مشگین‌شهر و شهرستان نمین نیز از طرف استاندار اردبیل به این لایحه اضافه شد که این نقشه در مجلس رای نیاورد.

فیضی تصریح کرد: بعد از این موضوع قسمتی از اردبیل و منطقه ویژه اقتصادی نمین برای الحاق به نقشه لایحه منطقه آزاد تجاری استان اردبیل پیش‌بینی شد و ما نیز از این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس دفاع کردیم ولی اصلا پیشنهاد الحاق نمین به لایحه منطقه آزاد تجاری مورد رای گیری قرار نگرفت و این بحث که نیمی از منطقه آزاد حذف شده است نادرست است.

وی بیان کرد: لایحه منطقه آزاد تجاری استان با این شکل در کمیسیون اقتصادی به تصویب رسید و در صورت امکان الحاق مجدد نمین به لایحه منطقه آزاد تجاری این موضوع انجام می‌شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس گفت: متاسفانه فضای مجلس در حال حاضر برای تصویب منطقه آزاد تجاری مناسب ارزیابی نشده و به خصوص برخی نهادها مانند صدا و سیما وقتی لایحه منطقه آزاد تجاری استانها در مجلس تصویب می‌شود با تولید برنامه‌هایی به تخریب این موضوع می‌پردازند.

فیضی افزود: در حال حاضر باید اهتمام تمام نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای سعی و تلاش به منظور تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری استان اردبیل باشد و بعد از این موضوع نیز الحاق مناطقی دیگر به این لایحه می‌تواند انجام شود.

وی بیان کرد: متاسفانه برخی افراد ایجاد منطقه آزاد تجاری را لطمه به کشور و سکویی برای واردات بی‌رویه می‌دانند که این موضوع صحت نداشته و مناطق آزاد تجاری در راستای ایجاد اشتغال و نیز توسعه استان‌های کم‌تر توسعه یافته می‌تواند نقش اساسی ایفا کند.

انتهای پیام/