اسماعیل دستگزار در گفت‌ وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از مهر، ضمن تبریک سالروز میلاد مسعود حضرت جواد الائمه (ع) اظهار کرد: دوران امامت امام جواد (ع) زمان اوج‌ گیری تهاجمات عقیدتی بود که ایشان با همه این تهاجمات مبارزه کردند و با انحرافات فکری فرقه‌های منحرف نیز برخورد شدیدی داشتند. وی […]

اسماعیل دستگزار در گفت‌ وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از مهر، ضمن تبریک سالروز میلاد مسعود حضرت جواد الائمه (ع) اظهار کرد: دوران امامت امام جواد (ع) زمان اوج‌ گیری تهاجمات عقیدتی بود که ایشان با همه این تهاجمات مبارزه کردند و با انحرافات فکری فرقه‌های منحرف نیز برخورد شدیدی داشتند.

وی با بیان اینکه روش مبارزه و نبرد آن حضرت، مناظره‌های علمی و اعتقادی و فرستادن وکیل خود در بین مردم برای پاسخ دادن به سوالات آنها بود، افزود: امام جواد (ع) در دوره‌ای امامت خویش را آغاز کرد که به رغم اقتدار شیعیان، عرصه سیاسی و اجتماعی جامعه گرفتار چالش‌های عمیق عقیدتی و درگیری‌های مختلف شده بود. در چنین عصری ایشان قاطعانه و با اقتدار الهی تمام در برابر انحرافات و مسامحه‌ها ایستاد و از حقانیّت دین اسلام و شیعیان دفاع کرد.

مسئول کانون فرهنگی و هنری آستان مقدس امامزاده حضرت سید ابراهیم خراسانی (ع) شهر لاهرود در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به جایگاه مواسات در سبک زندگی امام جواد (ع) گفت: یکی از بیشترین و راهبردی‌ترین انواع مواسات و امداد رسانی‌هایی که نهمین پیشوای شیعیان به جامعه انسانی ارزانی داشتند، امداد رسانی علمی و معرفتی به آحاد مردم بوده است. با توجه به اینکه ریشه و منشأ تمام گرفتارهای‌های مادی و معنوی جامعه انسانی برگرفته از جهل و نادانی است، جایگاه و اهمیت خدمات علمی آن حضرت بیشتر نمایان می‌شود.

دستگزار بیان کرد: در واقع سعادت دنیا و آخرت همه مردم، ریشه در بهره‌مندی از کسب علوم و معارف دینی و اسلامی دارد که امام جواد (ع) تا پایان عمر شریف خود اندکی در این خصوص کوتاهی نکردند و تا پای شهادت خود به دنبال ارتقای علمی و معرفتی مردم بودند.

وی با بیان اینکه جلوه دیگر مواسات علمی امام جواد (ع) را می‌توان در نجات شیعیان از سرگردانی و گرداب گمراهی در خصوص مباحث اعتقادی دانست، تصریح کرد: با توجه به اینکه امام جواد (ع) جوان‌ترین امام شیعیان به شمار می‌آید همین سنّ کمِ او در هنگام شهادت پدر، سبب شد تا شماری از اصحاب امام رضا (ع) نسبت به امامت ایشان در شک و تردید قرار گیرند. ولی با این وجود، آن حضرت با علم ژرف خود بسیاری از شیعیان و محبان را از تحیر و سرگردانی نجات داد.

مسئول کانون فرهنگی و هنری آستان مقدس امامزاده حضرت سید ابراهیم خراسانی (ع) شهر لاهرود خاطرنشان کرد: امام جواد (ع) بمنظور کمک معرفتی و علمی به جامعه اسلامی تا جایی که برایشان مقدور می‌شد، خود در قالب مناظره و گفتگوهای علمی تلاش داشت اطرفیان را به یک سطح قابل قبول معرفتی و اعتقادی ارتقا دهد

دستگزار تصریح کرد: امام جواد در این خصوص نه فقط به اطرفیان خود توجه داشت، بلکه با تقویت شبکه سرّی وکالت که پیشتر توسط امامان معصوم (ع) سازماندهی شده بود، تلاش داشت حتی دور افتاده‌ترین اجتماعات اسلامی را دریابد و آنها را با معارف دینی و اسلامی و فرهنگ شیعی آشنا سازد.

وی ادامه داد: جلوه ناب دیگر انسان دوستی و مهرورزی را در سبک زندگی امام جواد (ع) می‌توان در امداد رسانی اقتصادی و معیشتی به نیازمندان و فقرا دانست. بطوری که روحیه سخاوتمندی و گشاده دستی آن حضرت موجب شده بود که ایشان را جواد الائمه خطاب کنند، لقبی که گویای دریای سخاوت و بخشندگی است.

دستگزار در خاتمه سخنان خود با اشاره به نقش آفرینی امام جواد (ع) در اصلاح بینش و ارتقا معرفت انسانی گفت: با رجوع به سبک زندگی امام جواد (ع) به خوبی می‌توان یکی از محورهای روشن و شاخص‌های زندگی ایشان را مقوله علمی و حکمت معرفی کرد، هر چند امام جواد (ع) در ابتدای امامت کم سن و سال بود و همین موضوع زمینه تحیر برخی را فراهم کرده بود، ولی با این وجود توانایی علمی ایشان در مناظرات علمی شگفتی علمای مختلف را بر انگیخته بود.

انتهای پیام/
منبع خبر: مهر