به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل اظهار کرد: انتخابات، بزرگترین تکریم و نعمت برای یک ملت است، ملت از آن طریق، بر حساس‌ترین مناصب حکومتی، تولیت دارد و به راحتی دولت‌ها و افراد را جابجا کرده و اداره خود را در مدیریت کشور، تنفیذ می‌کند؛ […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل اظهار کرد: انتخابات، بزرگترین تکریم و نعمت برای یک ملت است، ملت از آن طریق، بر حساس‌ترین مناصب حکومتی، تولیت دارد و به راحتی دولت‌ها و افراد را جابجا کرده و اداره خود را در مدیریت کشور، تنفیذ می‌کند؛ شکر این نعمت، استفاده از این نعمت و شرکت در انتخابات است.

وی به قیاس انتخابات در کشور و سایر کشورها اشاره و اضافه کرد: این را مقایسه کنید با بعضی از کشورها که نه تنها انتخابات بلکه حتی قانون اساسی هم ندارند؛ به طوری که در عربستان، وهابی‌ها، قانون اساسی را شرک می‌دانند و خاندان حاکم را خاندان برگزیده خداوند می‌دانند و می‌گویند در برابر انتخاب خداوند، ملت حق انتخاب ندارد. بعضی از کشورها هم انتخابات دارند، اما همیشه یک نفر انتخاب می‌شود. آن‌ها قانون اساسی را تغییر داده و خود را رئیس مادام العمر کرده‌اند. این اهانت به یک ملت است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان افزود: در عرض یک روز، خود ملت، سرنوشت کشور، مقدرات و مدیریت چهارساله آن را تعیین می‌کند. اگر گرانی درست شود، ریشه در انتخاب دارد و اگر ارزانی و توسعه درست شود، ریشه در انتخابات دارد. اگر کشور اقتدار و اعتلا پیدا کند، ریشه در انتخاب دارد.

آیت‌الله عاملی تصریح کرد: قرار است ۲۸ خرداد، سرنوشت اقتصاد کشور، اخلاق کشور، فرهنگ کشور، دین کشور و عزت و اقتدار کشور را در دنیای پرآشوب به مدت چهار سال به دست یک نفر بسپاریم. مروان بن حکم بن ابی العاص بن امیه، دو سال بعد از هجرت به دنیا آمد. نویسنده و دفتردار عثمان بود و در زمان معاویه، حاکم مدینه شد و پس از مرگ معاویه بن یزید به خلافت رسید و دوران خلافت او ۹ ماه بیشتر نبود و در سال ۶۳ هجری فوت کرد.

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: از همه این مطالب معلوم شد که انتخابات، یک فرصت طلایی است؛ هرکس شرکت نکند، از حق مسلم خود و از حق بسیار بزرگ خود، چشم پوشی می‌کند و این فرصت طلایی را به طور مجانی به دیگران می‌دهد.

آیت‌الله عاملی اضافه کرد: اگر کسی در انتخابات شرکت نکند، معنای آن این است که از دیگران می‌خواهد که برای او سرنوشت تعیین کنند، اگر کسی در لزوم شرکت در انتخابات تردید دارد، به سخنان دشمنان و به سمت تیرهای آن‌ها نگاه کند چرا که دشمن بیش از ۴۰ سال است که درصدد انتقام است.

وی همچنین تصریح کرد: یک وزیر آمریکایی می‌گوید آرزو دارم شب بخوابم، صبح بیدار شوم ببینم روی نقشه جهان، کشوری به نام ایران وجود ندارد.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: در سال ۱۳۸۲ رامسفلد وزیر دفاع وقت آمریکا در یک سخنرانی گفت ای کاش در ایران معجزه‌ای رخ دهد و رژیم ایران به طور ناگهانی و در عرض چند دقیقه سقوط کند، همچنان که در عرض چند دقیقه کشور را از دست شاه گرفت. این آرزو را یک وزیر اسرائیلی درباره غزه کرده و گفته بود ای کاش شب بخوابیم صبح بلند شویم ببینیم غزه وجود ندارد و طوفان غزه را برده است، انقلاب اسلامی این‌ها را به‌ای کاش و آرزو مثل اطفال انداخته است.

آیت‌الله عاملی یادآور شد: روز انتخابات می‌توان کاری کرد که به جای شکسته شدن استخوان‌های ملت ایران، هیبت، هیمنه، آرزوها و شاخ شیطان بزرگ، شکسته شود، اگر فردای انتخابات آن‌ها ببینند حضور کم رنگ است، برای ما برنامه ریزی‌های خطرناکی می‌کنند، عیب بزرگی است که یک ایرانی در این موضوع به آن‌ها کمک کند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند: «جنگ تحمیلی به خاطر این اتفاق افتاد که دشمن در ما احساس ضعف کرد، اگر می‌خواهید دشمن را از تهاجم منصرف کنید، اظهار ضعف نکنید و قوت خود را آشکار کنید، اشتباه بعضی از ما در چالش اقتصادی بزرگی که کشور دچار آن است این بود که در زمینه اقتصادی احساس ضعف شد.»

هیچ اقتداری بالاتر از حضور مردم در صحنه نیست

آیت‌الله عاملی بیان کرد: در دنیای معاصر، هر کشور اقتدار نداشته باشد، به آن کشور حمله می‌کنند. منطق دنیای معاصر، منطق «الحق لمن غلب» است و هیچ اقتداری بالاتر از حضور مردم در صحنه نیست. در هر دوره که ملت صحنه را ترک کرده، دشمن حمله کرده است.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها گفت: هدف دشمن از تحریم و از جنگ روانی، سه مطلب است؛ خسته کردن مردم تا صحنه را خالی کنند، سست کردن اراده مسؤولین و ایجاد شکاف بین مردم و نظام تا نظام پشتوانه اصلی خود را از دست بدهد.

امام جمعه اردبیل اظهار کرد: تمام فشارها، این سه مقصد را دنبال می‌کند و آن‌ها به طور مدام در حال رصد این سه امر هستند. به محض اینکه به این‌ها دست پیدا کنند، قطعاً به ما مهلت نمی‌دهند. به تعهد خود در برابر برجام هم که عمل نکردند، دقیقاً در این راستا بود. این سیاست دائمی آن‌ها در برابر حکومت‌های برخاسته از رأی مردم است که با آن‌ها همسو نیستند.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: کشور ما دو نوع دشمن خطرناک دارد، یکی دشمن خارجی است. قدرت‌های بزرگ به صف شده‌اند و در حال جنگ با ما هستند؛ از جنگ نظامی عاجزند به جنگ تحریمی و روانی روی آورده‌اند.

۸ هزار کانال معاند بر علیه مردم فعالیت می‌کنند / ‏راه‬ مبارزه با دشمن انتخاب رئیس جمهوری کاردان است

وی افزود: ۸ هزار کانال ماهواره‌ای در ایران قابل دریافت است که قبلاً ۳ هزار کانال بود. از میان این کانال‌ها، بیش از ۱۷۰ کانال به زبان فارسی صحبت می‌کنند، این‌ها تماماً بذر نفرت را با دروغ، شایعه، آمار سازی، افترا، جعل حقایق، سیاه نمایی و مثل باران بر سر ملت ما می‌ریزند و هنر بزرگ ملت ما این است که در برابر این جنگ روانی نابرابر، شکست نخورده و آن‌ها را ناکام گذاشته است. صبح تا شب حرف این کانال‌ها این است که در انتخابات، شرکت نکنید.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل خاطرنشان کرد: ترک میدان جنگ که در اصطلاح شرعی و فقهی به آن «الفرار من الزحف» می‌گویند، گناه کبیره است. راه جنگ با دشمن داخلی یعنی ناکارآمدی، انتخاب رئیس جمهور اصلح، کاردان و کاربلد است. قهر از صندوق، رها کردن دشمن برای قتل، غارت، فساد و تباهی است. در این عرصه، اولین اشتباه، آخرین اشتباه است و ممکن است در اثر ترک صحنه، فاجعه یا فاجعه‌هایی رخ دهد که دیگر هیچ وقت قابل جبران نباشد.

آیت‌الله عاملی اضافه کرد: کسانی که قصد دارند در انتخابات شرکت نکنند برای آن‌ها یک آیه می‌خوانم. حجت با این آیه تمام است. خداوند در ماجرای جنگ تبوک که بسیار دشواری داشت می‌فرماید: «هیچ گامی در جایی که کافران را به خشم آورد بر نمی‌دارید مگر اینکه پاداش عمل صالح به شما نوشته می‌شود». این آیه دلیل است بر ثواب هر آنچه که موجب خشم و هراس کفار می‌گردد.

امام جمعه اردبیل همچنین یادآور شد: در زمان ما رأی دادن از مصادیق بارز این آیه است. یک رأی بیشتر، اقتدار بیشتر برای کشور ماست همان امری که دشمنان ما تحمل ذرّه آن را ندارند و آن‌ها را به غیظ و هراس می‌آورد. معنی «إِنَّ اللَّهَ لَا یُضِیعُ أَجْرَ الْمُحْسِنِینَ» در آخر آیه این است که آن کسی که در خانه نشسته با کسی که پای صندوق رأی آمده برابر نیست.

آیت‌الله عاملی ضمن قدردانی از رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: نوبخت ۴۰۰ میلیارد تومان به راه آهن و ۵۰۰ میلیارد تومان به تکمیل پایاب سد خداآفرین و ۲۵۰ میلیارد تومان به چهار بانده کردن راه‌های مواصلاتی، اختصاص داد و بارها در طول سال‌های گذشته، استان را مورد عنایت خاص قرار داده است.

وی همچنین ضمن تبریک به مدیریت دانشگاه محقق اردبیلی و اساتید این دانشگاه در خصوص ارتقای رتبه آموزشی استان گفت: اساتید دانشگاه محقق بارها باعث ارتقا رتبه دانشگاه در سطح ایران و جهان شدند و اخیراً هم برای اولین بار، این دانشگاه به جمع دانشگاه‌های برتر آسیایی صعود کرد و در بین همه دانشگاه‌های کشور اعم از دانشگاه‌های وزارت علوم و دانشگاه‌های وزارت بهداشت، به رتبه شایسته دست یافت.

انتهای پیام/

منبع