به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، علیرضا فتحی نیا صبح شنبه در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه اردبیل میزبان مسابقات لیگ دسته ۲ کشوری آقایان است اظهار کرد: در این مسابقات که با حضور ۶ تیم از استان‌های ایلام، کردستان، لرستان، همدان و اردبیل برگزار می‌شود تیم جوانان و امید اردبیل در این […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، علیرضا فتحی نیا صبح شنبه در نشست خبری با خبرنگاران با بیان اینکه اردبیل میزبان مسابقات لیگ دسته ۲ کشوری آقایان است اظهار کرد: در این مسابقات که با حضور ۶ تیم از استان‌های ایلام، کردستان، لرستان، همدان و اردبیل برگزار می‌شود تیم جوانان و امید اردبیل در این دوره شرکت کرده و تجربه خوبی برای آینده خواهد بود.

وی پتانسیل اردبیل را در رشته بسکتبال مثال زدنی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر هفت بازیکن استان اردبیل در لیگ دسته یک و سوپر لیگ بازی می‌کنند که ۶ بازیکن اهل شهرستان خلخال در لیگ دسته یک و یک بازیکن دیگر از این شهرستان در سوپرلیگ کشور به میدان می‌رود.

رئیس هیئت بسکتبال استان اردبیل با اشاره به استعدادهای ورزشی استان در رشته بسکتبال خاطرنشان کرد: به همین خاطر در حال پیگیری تشکیل تیم کاملاً بومی از جوانان و امیدهای استان اردبیل برای لیگ دسته یک کشوری در سال ۱۴۰۰ هستیم تا استان اردبیل برای اولین بار دارای این تیم ورزشی شود.

فتحی نیا از درخواست میزبانی لیگ جوانان کشور برای اردبیل نیز خبر داد و گفت: با میزبانی از مسابقات مهم ملی می‌توانیم در ایجاد انگیزه برای نوجوانان، جوانان و سایر رده‌های سنی در استان اردبیل مؤثر بوده و ورزشکاران خود را برای حضور در مسابقات آماده کنیم.

وی برگزاری مسابقات را همزمان با پیگیری آموزش بسیار مؤثر دانست و افزود: ورزش بسکتبال یکی از ورزش‌های قدرتی و سرعتی محسوب می‌شود که بازیکنان این رشته بایستی از هوش بالایی برخوردار باشند تا در میدان بازی و در چند ثانیه تصمیم بگیرند که کدام حرکت را باید انجام دهند به همین خاطر باید دائماً در حال آموزش، تمرین و مسابقه باشند.

رئیس هیئت بسکتبال استان اردبیل ادامه داد: با برنامه ریزی ها و پیگیری‌های لازم که برای جذب اسپانسرهای کشوری برای تیم بسکتبال اردبیل انجام داده ایم امیدواریم برای این استان در چهارسال آینده تیمی را برای حضور در مسابقات سوپرلیگ داشته باشیم.

فتحی نیا به زیرساخت‌های این رشته ورزی در استان نیز اشاره کرد و گفت: سالن ۱۷ شهریور اردبیل با حمایت‌های اداره کل ورزش و جوانان در حال تحویل به هیئت بسکتبال برای راه اندازی خانه بسکتبال است و با بازسازی و تجهیز این سالن آینده خوبی را برای این رشته در اردبیل ترسیم می‌کنیم.

وی با بیان اینکه استان اردبیل در تیم‌های مختلف کشور دارای تک ستاره است افزود: با فراخوان این ستاره‌ها و حمایت از آنان می‌توان اردبیل را به یکی از قطب‌های بسکتبال کشور تبدیل کرد که برگزاری دوره‌های آموزش مربی و داور در سطوح مختلف این نوید را برای اردبیل به ارمغان می‌آورد.

رئیس هیئت بسکتبال استان اردبیل از پیشنهاد برگزاری جام ملی و بین المللی «جام بسکتبال صفویه» در کشور خبر داد و گفت: پیشنهاد برگزاری این جام در سال اول به صورت ملی و از سال دوم به صورت بین المللی با حضور کشورهایی که آثار حکومت صفویه در آنها وجود دارد داده ایم و امیدواریم موافقت لازم را کسب کنیم.

فتحی نیا به ظرفیت‌های آموزشی در شهرستان‌ها نیز اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۲ باشگاه برادران و یک باشگاه خواهران در شهرستان خلخال، چهار باشگاه آقایان بسکتبال در شهرستان اردبیل، یک باشگاه آقایان و خواهران در مشگین شهر و یک باشگاه نیز در شهرستان گرمی برای خواهران فعال است و در صدد فعال سازی این رشته ورزشی در شهرستان‌های سرعین، بیله سوار و کوثر نیز هستیم.

وی ادامه داد: با هدف استعدادیابی استان اردبیل به سه منطقه شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم کرده و از پتانسیل آموزش و پرورش برای این موضوع غافل نشده ایم.

رئیس هیئت بسکتبال استان اردبیل در پایان از انعقاد تفاهم نامه با شهرداری‌های سرعین و اردبیل خبر داد و گفت: طبق تفاهم نامه انجام یافته قرار است شهرداری سرعین ۲ زمین استاندارد برای بسکتبال و شهرداری اردبیل نیز در ۶ نقطه از این شهر ۶ زمین استاندارد را احداث کند و یکی از این زمین‌ها برای میزبانی مسابقات ملی تجهیز شود.

انتهای پیام/

منبع