بهلول تکلوی در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: با توجه به گرم شدن هوا و فعالیت کنه‌ها در مناطق مختلف به ویژه دامداری‌ها و محل پرورش دام علائمی از بیماری تب کریمه کنگو مشاهده شده که انتظار می‌رود همشهریان در خرید گوشت دقت بیشتری را انجام دهند. وی راه‌های انتقال این بیماری […]

بهلول تکلوی در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان، اظهار کرد: با توجه به گرم شدن هوا و فعالیت کنه‌ها در مناطق مختلف به ویژه دامداری‌ها و محل پرورش دام علائمی از بیماری تب کریمه کنگو مشاهده شده که انتظار می‌رود همشهریان در خرید گوشت دقت بیشتری را انجام دهند.

وی راه‌های انتقال این بیماری مشترک انسان و دام را از طریق کشتار غیرمجاز دام و ذبح کنار جاده‌ها اعلام کرد و گفت: باید گوشت ذبح شده به صورت سالم ۲۴ ساعت در یخچال و دمای مناسب نگهداری شود تا بخش عظیمی از بیماری‌ها و ویروس‌های احتمالی از بین برود.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل با هشدار به کشتار غیرمجاز دام به ویژه در کنار جاده‌ها و مصرف سریع دام ذبح شده، افزود: علائم بیماری تب کریمه کنگو خونریزی در حیوانات و همچنین تب بالاست که ضرورت دارد قبل از کشتار به این علائم توجه شود تا ویروس به انسان‌ها منتقل نشود.

تکلوی ضرورت مراقبت‌های بهداشتی و همچنین سالم نگه داشتن محل نگهداری دام و پایش روزانه دام‌ها را بسیار ضروری اعلام کرد و ادامه داد: چنانچه موارد بهداشتی مراعات نشود، بخش عظیمی از افراد گرفتار این ویروس خطرناک خواهند شد که حتی برای سلامت انسان نیز مضر و آزاردهنده خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم در فصل گرما همشهریان در خرید گوشت از مراکز و قصابی‌های مجاز با کشتار دارای پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان دامپزشکی اقدام به خرید بکنند تا کشتار غیرمجاز زمینه افزایش برخی بیماری‌ها به ویژه تب کریمه کنگو را افزایش ندهد.

انتهای پیام/

منبع