هادی صباغی؛ پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان: ️ اردبیل این روزها امتحان سختی را از سر می گذراند. بارش سنگین سه روزه برف و تبعات بعدی آن، به سختی مدیران و مسئولین شهری و استانی و حتی کشوری را به چالش کشیده است. چند سال بارش کم و سبک برف و باران در سالهای گذشته، مسئولین […]

هادی صباغی؛ پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان: اردبیل این روزها امتحان سختی را از سر می گذراند. بارش سنگین سه روزه برف و تبعات بعدی آن، به سختی مدیران و مسئولین شهری و استانی و حتی کشوری را به چالش کشیده است.

چند سال بارش کم و سبک برف و باران در سالهای گذشته، مسئولین را به سختی فریفت و در باد امکانات و تجهیزات اکثرا مستهلک و غیرتخصصی در حوزه رُفت و روب شهری و جاده ای خواباند و اکنون که بعد از بیش از یک دهه، برفی به سبک قدیم در استان باریدن گرفت، تازه یادشان افتاد: ای دل غافل، این امکانات و تجهیزات چقدر تاریخ گذشته و به درد نخورند!؟

در عرف جهانی، مناطق برف گیر و پربارش باید بقول معروف “استنبای” هرگونه اتفاقات و بارش های فصلی و غیرفصلی باشند و تجهیزات آنها باید به روز و مرتبط باشد تا در موقع بروز اینگونه بارش ها، به سرعت واکنش نشان داده و اجازه ندهند کار به بحران کشیده شود.

نوع آسفالت مخصوص و پوشش جاده ای و شهری دارای تکنولوژی نانو مرتبط با مناطق برفگیر و سردسیر که برف را هنگام بارش آب می کند، ساخت پایگاهها و ایستگاههای اضطراری و مجهز در سطح جاده ها با مفاصل استاندارد، خرید و به روز رسانی ماشین آلات برفروب حرفه ای شهری و جاده ای برای مواقع بحران، خودروهای مجهز دو دیفرانسیل و قدرتمند با توان حرکت در شرایط سخت برفی جهت دسترسی به مناطق صعب العبور، آمبولانس های شاسی بلند، قدرتمند و مجهز با امکانات حرفه ای بخصوص و بخصوص آموزش نیروی انسانی بمنظور واکنش مناسب و حرفه ای در این مواقع و دهها پروتکل دیگر، از ساده ترین و اولیه ترین اقداماتی است که باید صورت گیرد تا یک برف ساده تبدیل به یک بحران عمیق نشود.

اردبیل در این بحران، هم از نظر تجهیزات حرفه ای دست خالی بود، هم امکانات موجودش فرسوده و مستهلک بودند و هم نیروی انسانی اش غیرحرفه ای و آموزش ندیده بود. از سوی دیگر استانهای همجوار هم که سالهای قبل دستشان را گرفته بودیم و در مشکلات، کنارشان بودیم تنهایمان گذاشتند و مسئولین رده بالای کشوری هم آنچنان مشغول سیل جنوب کشور و وین و مسکو و طرح صیانت و … شدند که از برف و مصائب آن در شمال کشور غفلت کردند و اردبیل وسط این نعمت خدادادی، دچار بحران شد و اکثر مسئولانش رفوزه شدند.

فردا دیر است. همین امروز بفکر برف بعدی باشید. در خواب نمانید. غافلگیر نشوید. عکس و فیلم گرفتن از خدماتتان در ساعت ۳ نصف شب و پیاده روی در کولاک و نمایش دادنها دردی را دوا نمی کند. اردبیل نیازمند نیروی متخصص و آموزش دیده در مواقع بحرانی و تجهیزات و ماشین آلات مجهز و حرفه ای مناطق برفگیر و سردسیر است. خوابتان نَبَرد دوباره …

باز گلی به جمال تجهیزات بخش خصوصی و آفرودسواران شجاع که مردم را در سختی تنها نگذاشتند.

انتهای پیام/

منبع