حبیب شهبازی شیران؛ بازار: استان اردبیل بودجه سرانه کمتر از ۲۰۰ هزار تومان برای سال آینده دارد، در حالی که سرانه بودجه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد به اندازه ۲۰۱ تا ۵۰۰ هزار تومان، و سرانه بودجه استان بوشهر بیش از یک میلیون تومان است. نرخ بیکاری در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال استان اردبیل […]

حبیب شهبازی شیران؛ بازار: استان اردبیل بودجه سرانه کمتر از ۲۰۰ هزار تومان برای سال آینده دارد، در حالی که سرانه بودجه‌ای استان کهگیلویه و بویراحمد به اندازه ۲۰۱ تا ۵۰۰ هزار تومان، و سرانه بودجه استان بوشهر بیش از یک میلیون تومان است.

نرخ بیکاری در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال استان اردبیل در حدود ۲۴/۵ درصد است، در صورتی که در کشور این میانگین ۲۲/۱ درصد است. سهم اشتغال استان نیز در بخش صنعت ۲۶/۲ درصد، و در کشور ۳۳/۲ درصد است.

سرانه درآمدی مردم اردبیل ۶۷ درصد سرانه درآمدی میانگین کشوری است و درصد تغییرات شاخص قیمت اجاره بهای استان اردبیل در تابستان سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل (تابستان ۱۳۹۹) ۳۴/۵ درصد بوده که این رقم ۹/۸ درصد افزون تر از تورم ۲۴/۷ درصدی کل کشور است.

موعد تعیین شده برای افتتاح راه آهن اردبیل به منتها و فرجام رسیده و مونیتور روزشمار گشایش آن نیز بی نور و بی فروغ و ساکت و صامت شده است.

شاخص سلامت در اردبیل پایین تر از میانگین کشوری است و سازمان متولی استان در نظام پایش شاخص‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، رتبه بیست و پنجم را به خود اختصاص داده است.

تعداد ولادت ثبت شده سنه ماضیه استان ۱۷۲۴۸ نفر بوده که نسبت به سال گذشته آن ۱۰ درصد کاهش داشته است، تعداد متوفیان در همان سال نیز ۹۴۸۶ نفر بوده که نسبت به مدت مشابه سال پارینه ۳۴/۸ درصد افزایش داشته؛ تعداد طلاق هم به ۳۵۲۹ مورد رسیده که ۱۰/۹ درصد پیش روی و رویش را نشان می‌دهد.

در بین جمعیت مردان ایران، در سرطان معده استان اردبیل دارای رتبه اول است، در سرطان خون نیز اصفهان و یزد و اردبیل پیشتاز می باشند. هفتاد هزار نفر از جمعیت بالای ۲۵ سال استان اردبیل دچار بیماری دیابتند، و بر اساس نتایج یک پژوهش دانشگاهی، بالاترین میزان بروز استاندارد شده مرگ و میر بیمارستانی سکته قلبی در ۱۰۰/۰۰۰ نفر جمعیت مربوط به این استان می باشد. ‌

درآمد سرانه استان اردبیل کمتر از یک چهارم درآمد سرانه کوچک‌ترین استان کشور (کهگیلویه و بویراحمد) است. سرانه زمین های قابل کشت استان نیز حدود ۲/۵ برابر سرانه اراضی زراعی کشور است، ولی سهم تولید ناخالص داخلی استان از گردایش تولید ناخالص داخلی کشور در خوش بینانه ترین حالت ممکن ۰/۹ درصد است.

طی سال ۱۳۹۷ استان ما با سهمی کمتر از یک دهم درصد، کمترین سهم را در واردات کالایی کشور داشته است؛ بررسی داده‌های آماری نیز نشان می‌دهد که بین استان‌های کشور، اردبیل و چند استان دیگر حایز کم‌ترین سهم از صادرات کشور بوده‌اند.

۲۴۰ واحد تولیدی استان تعطیل شده و از چرخه بارآوری خارج هستند. پروژه تاسیس مجتمع پتروشیمی اردبیل از سال‌ها قبل کلید خورد، اما هرگز به فرجام و آخر کار نرسید. چرخ کارخانه‌ ذوب آهن اردبیل نمی‌چرخد، کارخانجات “تسنیم نوش اردبیل، “روغن نباتی اردبیل”، “چرم مغان:، تولید لبنیات نمین و تنها کارخانه بزرگ شهرستان خلخال، و کارخانه ریسندگی شاهد پارس‌آباد یا تعطیل شده و یا از چرخه تولید خارج شده‌اند؛ مضافا این که ‌کارخانه‌های “تولید نشاسته و آرد بیله سوار” و “نساجی اردبیل” حال و روز خوشی ندارند.

مناطق جنوب استان از همه پارامترهای‌های توسعه عقب مانده، شارستان گرمی به عنوان یکی از ۱۰ شهرستان محروم ‌کشور انتخاب گردیده، نفوس یکصد هزار نفری پارینه شهرستان کوثر به ۲۲ هزار نفر تقلیل یافته، ۶۰ درصد مردم خلخال مهاجرت کرده‌اند، ۱۵۰ روستا در خطه اردبیل بر اثر مهاجرت خالی از نفوس شده، و بیش از ۱۴۱ هزار نفر از کل جمعیت استان نیز در مناطق حاشیه ای شهرهای بزرگ استان اردبیل سکونت دارند.

میزان ازدواج در استان اردبیل ۱۰ درصد کاهش یافته و این استان از بابت نرخ رشد طلاق جزو رتبه های نخست کشور است. ‌ حق آبه استان در دشت زرخیز مغان طی یک دهه اخیر از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب به کم تر از ۹۸۰ میلیون متر مکعب رسیده، و از نزدیک به ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب تولیدی در منطقه خلخال، که سالانه به حوزه قزل اوزن ریخته می‌شود، تنها ۵۰ میلیون متر مکعب حق آبه برای استان اردبیل تخصیص یافته است.

سفره‌های زیرزمینی‌ دشت اردبیل ۱۲ متر افت کرده، و ۸۰۰ روستای استان اردبیل چالش آب آشامیدنی دارند. ۱۰ تالاب اردبیل حال و روز خوشی ندارد، اختتام مگاپروژه‌های استان عمر نوح و صبر ایوب را می‌طلبد، پای ورزش استان می‌لنگد، و جاده‌های شمال اردبیل مرگ می زایند.

انتهای پیام/
منبع خبر: بازار