به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از وبگاه وزارت خارجه فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه دولت پاریس به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران واکنش نشان داد. سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در نشست خبری هفتگی خود به خبرنگاران اعلام کرد که نتیجه‌گیری دو گزارش منتشر شده از سوی مدیرکل آژانس، نشان […]

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی آذرمغان به نقل از وبگاه وزارت خارجه فرانسه، سخنگوی وزارت خارجه دولت پاریس به گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران واکنش نشان داد.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در نشست خبری هفتگی خود به خبرنگاران اعلام کرد که نتیجه‌گیری دو گزارش منتشر شده از سوی مدیرکل آژانس، نشان دهنده عدم همکاری جدی از سوی ایران و تداوم نگران کننده برنامه هسته‌ای این کشور است.

به ادعای سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حوزه‌هایی بوده است که به طور کلی هیچگونه توجیه غیرنظامی برای تهران ندارد و پاریس در حال رایزنی با شرکای خود برای واکنش به این وضعیت است.

ادعای دیپلمات ارشد فرانسوی پس از آن صورت گرفته که آژانس در گزارش اخیر خود ایران را متهم کرده که فعالیت‌های بازرسان را «به طور جدی» تضعیف کرده است.

پس از گزارش اخیر آژانس، «آیت الله ابراهیم رئیسی»، رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که همکاری‌های جدی ایران با آژانس نمونه بارزی از اراده ایران برای شفافیت در فعالیت‌های هسته‌ایش است.

رئیس جمهور ایران همچنین در گفت‌وگوی تلفنی با شارل میشل، رئیس شورای اروپا، اظهار داشت که در صورت برخورد «غیرسازنده» در آژانس، انتظار این‌که ایران «واکنش سازنده» داشته باشد منطقی نیست. وی در عین حال افزود که اقدامات غیرسازنده مخل مسیر مذاکره نیز هست.

تاکنون شش دور مذاکره در وین پایتخت اتریش برگزار شده است و آخرین دور این مذاکرات نیز در ۳۰ خرداد انجام شد، اما طرف‌های غربی و آمریکا هنوز نتوانسته اند بر سر سازوکاری برای بازگشت به تعهدات خود دربرابر ایران به توافق دست یابند.

ایران بعد از تصویب طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران» در مجلس، اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کرد اما در چارچوب پادمانی همچنان با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری می‌کند. کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین المللی در وین در پاسخ به گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این سازمان خواسته است تا بی طرفی و حرفه‌ای گری خود را حفظ کند.

وی با بیان اینکه تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله غنی سازی در سطوح مختلف و تولید فلز اورانیوم، در چارچوب حقوق هسته‌ای ایران تحت معاهده عدم اشاعه صورت می‌گیرند و کاملاً هم‌راستا با تعهدات پادمانی ایران انجام می‌شود، یادآورشد: از آنجا که سایر طرف‌ها به تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای در حوزه رفع تحریم عمل نکردند و سیاست اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا نیز ادامه دارد، هیچکس نمی‌تواند توقف این فعالیت‌ها را در چارچوب این توافق از ایران طلب کند.

انتهای پیام/

منبع